şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 6 yıl sonra sonuçlanan mahkeme, hayatı kararmış insan var, kızılay'ı 550 bin liraya mahkum etmek sadaka gibi,

  yurtdışına kan satışı yapmıyoruz diye çıkarak açıklama yapan sonrasında

  "pekşen, iftira nedeniyle kan bağışı yapmaktan imtina edecek olan bir kişinin vereceği kan ile hayatı kurtulacak olan üç kişinin başına geleceklerden de sorumludur"

  açıklamasını kamuoyu ile paylaşan kızılay, bu haber ile zaten birilerinin başına gelenden sorumlu olmuş ve ceza almış
 • çok garip bi haber.

  hiv taşıdığı için toplumdan izole yaşıyomuş, ağır tedavi medeniyle işini bırakmış?

  sene 1990 değil arkadaşlar. hiv’nin ağır denen tedavisi her gün bi tane ilaç içmek. bi tane hapı suyla içiyosun, bu kadar.

  ölen 2 kişi de hiv’ye bağlı nedenlerle ölmüş olamaz. hiv 1-2 yıl içinde insanları öldürmez. bunun bi örneği yok dünyada.

  hiv’li kan verilmemiştir falan demiyorum. olmuş da olabilir ama haberin içeriği bana biraz palavra ve toplumdaki hiv fobisini beslemeye yönelik gibi geldi.
 • toplumdaki hiv fobisi olduğuna inananlara garip gelen haberdir.

  türkiyede erkeklerin yüzde 80'i hiv'e kafa atarak kurtabileceğine inanan insanlar. kişisel deneyimimle söylüyorum bunu, youtube röportajlarından falan duyduklarımdan değil.
  üstelik bir sürü erkek prezervatif ile ilişkinin nasıl olabileceğini bile anlamıyor. "erekte olamıyorum" ve "et ete deyecek" ci arkadaşları söylemiyorum bile.
  anadoluda ortalama bir kadının hiv ve benzeri etkenler ile ilgili bilgi sahibi olmayı bırak ismini bile bilmediğini sanıyorum.
 • toplumda hiv fobisi yok sanılması nerden çıktı anlamıyorum. hiv pozitif olarak gidin biriyle tanışın bakalım, sizden nasıl kaçıyolar. insanların bu konuda bilgisiz ve cahil olması ayrı bi şey. benim bahsettiğim bambaşka bi şey. hiv fobisini anlamak için incir reçeli denen ucube filme bakabilirsiniz.
 • kızılay'ın bağış yapılan kanlara yönelik olarak hiv testi yapmaması skandalıdır. * * * * * halbuki bu testler yapılsa hem kızılayın ticaretini yaptığı kanın bir güvenilirliği olur hem de insanlar bedava test yapılacağı için kan bağışı yapmayı daha kolay göze alabilirler.

  (bkz: kızılay'ın gevşekliği kanımıza dokunuyor)

  dipnot: kan 42 gün boyunca saklanabiliyor. hiv testi ise 5 günde sonuçlanıyor.

  http://www.tibbilab.com/…i-ne-zaman-sonuclanir.html
  http://www.thd.org.tr/…les/file/hem_des_2007_16.pdf