• genç erkeklerde gelişen ve hipersomnia, bulimia, irritabilite ve sınır tanımayan cinsel davranış nöbetleri karakteristiklerini gösteren, etyolojisi bilinmeyen bir durumdur.
  • bir nevi kış uykusu sendromu. kişi aylarca uyumayıp daha sonra haftalarca uyuyor.
  • kanaatimce aslında fizyolojik bir halin abarmasıyla ortaya çıkan uyuyan güzel hastalığı. bu sendromda kişiler gelen uykuya karşı dirençsiz oluyorlar. bildiğiniz gibi uyku da mesanedeki idrar gibi bir süre ertelenebilir bir şey. ikisi de adamı sıkıştırır fakat ikisi de insanın yer ve zaman tanımasına çoğunlukla imkan verir. işte bu hastalarda bilinmeyen bir mekanizmayla normal bir insanın uykusuzluğa karşı direncinden daha düşük bir dirence sahip oluyorlar. ve zaman mekan tanımadan günlerce uyuyorlar. öncesinde de huzursuz ve iştahsız oluyorlar tıpkı uykusuz her insan gibi.

şimdi neden abarmış dediğime geleyim. efendim yine bildiğiniz gibi ergenlikte insanlar çok uyuyorlar. hatta bir nevi uyku bağımlısı oluyorlar. sabah kalkmak bilmeden gece saat 10'u görmeden uyuyorlar. bazen 14-15 saat uyuyorlar ama yine de yetinmiyorlar. hepimiz ergen olduk hatta bazılarımız hala ergen dolayısıyla bilmemiz gerek bunu.

neyse öze geleyim ben de şöyle düşünüyorum; bu hastalar aslında normal bir fizyolojinin kurbanı. sadece abarmış bir yanıt söz konusu. benim bu tezimi bu hastalığın ergenlikten sonra geçmesi kanıtlar gibi. eğer siz de bu hastalıktan muzdaripseniz ki olduğunuzu zannetmiyorum, üzülmeyin hastalıklı değilsiniz ve yine üzülmeyin durumunuz geçici.
  • yaş ayırt etmeyen bir hastalık olsa gerek.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25232930/
  • bildirilmiş 250 vaka var dünyada.

türkiye'de 2 hasta fark edilmiş geçende. 20 günlük uyuma nöbetleri olan bir kadın ve bir erkek. nöbet bittiğinde obez olarak uyanmışlar. çünkü ataklar süresince uyur-gezer olarak yemek yiyorlarmış. aynı zamanda ciddi bir seksüel açlığa da neden oluyormuş.

uyanabilmek için ilaç alması gerekiyor bu hastaların. antidepresanlar, antiepileptikler ve lityumla kontrol altına alınıp, 4-5 yıl içinde düzeliyormuş.

tanı uyku kliniklerinde gözlemle konuluyor ve sendromun nedeni tam olarak bilinmiyor.
  • uyuyan güzel sendromu da deniyormuş. belçika'da bugün haber oldu, 18 yaşında bir kız 77 gün hiç uyanmadan uyuduktan sonra uyanmış. geçen sene de 119 gün uyumuş.

nasıl o kadar süre yemeden içmeden hayatta kalıyorlar bu hastalar diye merak ettim araştırdım bulamadım. bilen varsa paylaşırsa sevinirim.
  • uyuyan güzel sendromu olarak da bilinirmiş.

willi kleine ve max levin tarafından 1930larda tanımlanmış.

bu sendromun belirtisi, kişinin en olmayacak anlarda bir anda günlerce ve hatta aylarca süren derin bir uykuya dalmasıymış. hasta uyanık zamanlarında ise bazen kararlı ve bilinçli biçimde, bazen de çocukça ve sorumsuzca davranmaktaymış.
  • kleine-levine sendromu (kls) periyodik hipersomni, kognitif değişiklikler ve davranış bozukluklarını içeren, nadir görülen bir sendromdur. genellikle ateşli hastalıklardan sonra ortaya çıkar ve 30lu yaşlarda son bulur. hastalığın nedeni tam olarak bilinemese de son dönemlerde; ateşli hastalık esnasında vücuda yerleşen bir virüsten kaynaklığına dair bazı araştırmalar devam etmektedir. bu yıl istanbul'da bilinen 26 vaka var. bu hastalar bakırköy ruh ve sinir hastalıkları hastanesi ve çapa tıp fakültesinde tedavi ediliyor. atak dönemleri -uyku nöbetleri - min. 15 gün olmak üzere 1 ay kadar süreleri de bulabiliyor. atak dönemlerinde kişilerde hiperseksüalite, bir gıdaya aşırı bağlanma ( genelde çikolata ve şekerli içecekler) ve sürekli devam eden bir uyku hali görülmektedir.

**arkadaşlar uyku döneminde yemeden içmeden nasıl hayatta kaldıklarını merak etmiş. şöyle anlatayım; 8 saat uyuyoruz ve gece su içmeye kalkıyoruz ama bir gözümüz kapalı zar zor suyu içip kendimizi yatağa zor atıyoruz ya heh işte bu arkadaşlarda öyle. acıkıyorlar kalkıp yemeklerini yiyorlar tuvalet ihtiyaclarını giderebiliyorlar ve hemen yataklarına koşuyorlar ama bu esnada tam uyanık olduklarını söyleyemeyiz. yani en azından benim yakınım olan hastada durumlar bu. velhasıl öldürmez süründür bir hastalıktır :(
  • kleine-levin sendromu, en belirgin özelliğinin aşırı uyuma olduğu bir tür vücut düzensizliğidir. devamlılık içeren bir hastalık olmayıp, periyotlar halinde oluşur. hastalar günde 20 saate kadar uyuyabilirler. aşırı yiyecek tüketimi, huysuzluk, çocukça davranışlar, oryantasyon bozuklukları, halüsilasyon görmek ve aşırı seks ihtiyacı diğer semptomlar arasındadır. periyotlar başlamadan önce pek bir belirti olmaz.
    ayrıca, hastalığa bağlı olarak bireylerde depresyon yaşanabilir.
    hastalık %70 oranında yetişkin erkeklerde görülür.
    hastalığın sebebi hipotalamus ve talamusun doğru çalışmamasıdır, ki bu bölgeler açlık ve uykuyu kontrol eden bölgelerdir (https://www.ninds.nih.gov/…yndrome-information-page).
    hastalığın kesin bir tedavisi yoktur, ve yapılacak en iyi şey evde bir bakıcı tarafından bakılmaktır. uykuyu önleyen bazı ilaçlar kısmen fayda sağlayabilir, fakat huysuzluğu artırır ve idrak yeteneğini artırmaz.
  • ilk defa tlc'deki şu video'dan görüp aşırı derecede şaşırdığım kötü bir hastalık.kız 8 ay boyunca bir nevi 4 yaşına dönüyor ve hastalık etkisini göstermeyi bıraktığında ailesine dönüp neden sizin yatağınızda yatıyordum diyor.
hesabın var mı? giriş yap