• başıbozuk veyahut tertipli, direnişçi ya da çeteci.
    (bkz: komita),(bkz: gerilla)
  • (bkz: kumit)
    (bkz: ilk turk komitacı)
  • orijinali “comitadjis” olarak geçen kelime “comitadji” kelimesinin çoğuluymuş ve “düzensiz askerler ya da direnişçilerin bir biriminin üyesi, partizan” anlamına gelirmiş. osmanlı döneminde; 19.yy. sonları, 20yy. başlarında, makedonya ve balkan ülkelerinde bu kelime yerine, “örgütlenmiş gerilla çetelerinin üyeleri” anlamına gelen “komitacı” kelimesi kullanılmıştır.
  • 18. ve 19. yüzyıllarda ulusçuluk, milliyetçilik gibi kavramların dikkat çeker hale gelmesi taraftar toplamasıyla beraber özellikle osmanlı içindeki etnik grupların (genellikle şu anki balkan devletlerinin bulunduğu coğrafyada) bağımsızlık savaşı veren düzensiz gerilla birlikleri üyelerine verilen isim. erdal güneyin seslendirdiği anonim bir türkü vardır komitacılara yazılmış:

leylek de yuvada üç olur
    bey kızı sarması güç olur
    al beni komitem al beni
    camlıca odalara koy beni

aman aman
    zübeydemin kaşları
    inci midir zübeydemin dişleri
    al beni komitem al beni
    camlıca odalara koy beni

leylek de yuvada dört olur
    bu ayrılık bana da dert olur
    al beni komitem al beni
    başı karlı dağlara sal beni

aman aman
    zübeydemin kaşları
    ipek midir zübeydemin saçları
    al beni komitem al beni
    başı karlı dağlara sal beni
  • ilk kıtası:

komitenin elleri elleri
    ne de nazik söylüyor dilleri
    al beni (be) komitem al beni
    camlıca odalara koy beni

son kıtası:

leylek de yuvada beş olur
    bey kizi komiteye eş olur
    al beni (be) komitem al beni
    camlıca odalara koy beni

olan türkü. balkan ezgilerini çok iyi hissedeceğiniz, garip bir makamı olan türkü. anneannem sağolsun.
  • gürer yayınları'ndan çıkmış, ilk türk komitacı ve aynı zaman bjk'nin kurucularından fuat balkan'ın anılarını konu alan nadide eser.

her trakyalı, her tarih meraklısı ve her beşiktaşlı edinmeli. şuradan sipariş verince 2-3 günde geliyor.

http://www.kitapyurdu.com/…ap/default.asp?id=131351
  • aile lakabımız.
  • belirli bir görüşün doğruluğunu kabul edenlerin oluşturduğu birlik,konsey.
  • başta atatürk olmak üzere o kuşağın asker, sivil tüm genç aydınları, özellikle ittihatçılık tozunu yutmuş insanlar hayatı boyunca komitacı olmaktan gurur duymuştur. çünkü kaybedilmek üzere olan bir vatan için gayrı nizami harp yapmak, istihbarat toplamak, gerekirse gece yarıları pusularda vuruşmak da hikayenin bir parçası.

iki anekdot :

- çankaya sofrası. ali çetinkaya bir miktar içkili, keyfi de yok. önce nuri conker ile atışır. sonra da yaverlerden rusuhi bey'e sert çıkar. bu arada da elini ikide bir cebine atmaktadır. atatürk parlar. "bana bak ali bey, niyetini anlıyorum, ama bilesin ben senden daha komitacıyım" deyip yakasına yapışır. bu arada salih bozok o arada koluna girer çetinkaya'nın ve odadan çıkartır. ilerleyen dakikalarda olay tatlıya bağlanır.
    kaynak : salih bozok'un anıları.

- 1958 yılı. galip hoca adıyla milli mücadele döneminde istihbarat toplamış olan celal bayar cumhurbaşkanı. dokuz subay olayı patlak verir. tevkif edilenlerden faruk güventürk mahkemeye çıkar. heyete "ben hiç bir trende vagon olmam, anca lokomotif olurum" babında konuşur. getirirler tüm savunmalardan oluşan dosyayı celal bayar'ın önüne, okur. der ki "ben eski komitacıyım. bu cuntanın başı güvenürk'tür. bunu sıkıştırın." hakikaten de lider kadroda o vardır. bir süre tevkif edilir ama ceza almaz. celal bayar'a göre o zaman menderes tedbir almaya cesaret etse 1960 ihtilali belki de olmayacak.
    kaynak : demirkırat belgeseli

gördüğünüz gibi komitacı adamdan korkacaksın :)
hesabın var mı? giriş yap