• çöpe dökmem. 4 tane kedim var aşureyi çok seviyorlar. bir de köpek var o da duruma göre seviyor. daha tespit edemedim ama içindeki bir şeyden hoşlanmıyor, kokusunu alıp bazısını yemiyor bazısını yalayıp yutuyor.

komşuların getirdiği ne idüğü belirsiz karışımı yiyecek değilim. berrak, akça pakça olmayan aşureyi eve sokmam ama sevap işte "allah kabul etsin" deyip alıyorum. aşurenin çok hassas bir ayarı vardır, kaçırırsan mevlüt gibi kokar ya da kara kuru bir şey olur. içine bir de kurban eti atılıp pilav üstü kuru fasülyeye dönmesi faciasına girmiyorum bile. hani bunun narı, hani cevizi fındığı, bademi, hani bunun portakal kabuğu. yapamıyorsan yapma kardeşim. ha sevapsa kedi yiyince de sevap.
  • valla sevmiyorum. getirmesinler getirirlerse sonu belli üzülerek yapıyoruz...
  • annemin yaptığı eylemdir. sebebi ise komşularımızın aşureyi yaparken dua okuyup aşure tenceresine tü tü tü diyerek tükürükler saçtığından şüphelenmesidir. o yüzden bizim evde sadece annemin kendi yaptığı, tükürüksüz aşure yenmektedir.

gelen mesajlar üzerine edit: arkadaşlar, bahsi geçen şüphe bizim paranoyamıza dayanmıyor. zamanında böyle yaptıklarını gördük ve duyduk. aşureyi geri çevirin diyenler de neyin kafasını yaşıyor bilmem. gelen aşureyi geri çevirmek ayıptır. bana bunu da açıklattınız ya, pes.
  • işte komşu ne bilsin, karşıdaki kişiyi insan sanıp veriyorlar.

bizim ülkede iyilik yaparsın arkandan enayi derler, salak derler, gelip burada veya çeşitli yerlerde dalga geçer laf söylerler.

yakında iyilik içeren bir tane bile geleneğimiz kalmaz. gelenek dışı da iyilik kalmaz. siz iyi niyetli insanları salak yerine koyarsanız günün sonunda kimseden destek bulamayınca kimin salak olduğunu anlarsınız.
  • dinci onlar
  • sadece aşureyi değil komşudan gelen her şeyi çöpe dökme isteği geliyor.
    içine ne koyduğu belli değil.. belki fare zehiri var, belki okudu üfledi büyü yaptı.. gelen bir şey geri de çevrilmez onun için en iyisi çöpe atmak.
  • ulan halkaten bok ye a...g..... diyesi geliyo insanın ama işte diyemiyorum niye çöpe döküyon köpeğe veiriyormuş marifet sanki
  • ben komşularıma dağıtırım.

ister yesin isterse götüne soksun ben her halükarda sevabı kapıyorum.
  • kendinizi ifade etmenin verdiği özgürlük varken neden böyle bir işe kalkışılır anlamıyorum. yiyecek kabul etmiyorsunuz ye sizi öldürecek halleri yok ya?
    kibarca rahatsız oluyorum yapılışını görmediğim yiyeceklerden dersiniz olur biter.
    t. gerçek kişiliğini gizlemeyi tercih eden insan davranışı.

edit: ya hadi geleni çöpe attın diyelim, misafirliğe gittiğinde nasıl gizleyeceksiniz kendinizi? orada da çaktırmadan çöpe mi atacaksınız? ama insanlar sizi bilir tanırsa 2 ihtimal var
    *** ya gıcık ve burnu havada sanıp uzak duracaklar
    ***ya da sizi olduğunuz gibi kabul edecekler.
    her türlü hayatınız için olumlu birşey bu.
    valla deneyin bi kere
    elin adamına %52 güvendiniz şu kardeşinize bir güvenin hele :))
  • bizim komşu künefe yapıp getiriyor hadi dökün bakalım. aşure dökmesi kolay. nar gibi kızarmış künefe afiyetle yiyoruz.
hesabın var mı? giriş yap