şükela:  tümü | bugün
 • şahsımı dumur etmiş haberdir.

  link

  tüik verilerine göre yeni konut satışları geçen yıla göre %25 artmış.

  demek sadece bende para yok.
 • (bkz: istatistiksel manipülasyon)

  emlakçı satış yok diyor, konut proje satış ofisleri müşteri yok diyor, bankalarda ki bireysel müşteri ilişkileri kredi yok denecek kadar az diyor. tapu müdürü ''bütün ekran önümde kim satıyor bu kadar konutu amk'' diyor. bankaların konut kredisi ipotek tesisini taşere ettiği hukuk bürosu avukatları satışlar çok düşük diyor.

  eeee? yersen

  sektörün çok içindeyim, bunlar duyum değil, bu görevde bulunup şahsi arkadaşlığım olan insanlarla iç içe olmam neticesinde bildiklerim.
 • dumur olacak bir şey yok. dolar 3.40.
  temmuz ayında 2.80 lerden dolar alan adam bugün ev-araba alır elbet. basit bir hesapla: 4 ayda 0,52 krş artan dolar, temmuzda ev-araba almak için yatırım yapmış birine bugün aldırır ancak bu millette para olduğu anlamına gelmiyor. 3.00 lardan dolar bozdurup tüm zarar etmişler de var. tl'nin değer kaybı birilerinin işine gelir birilerini batırır. her ekonomik kriz birileri için avantajdır ama etrafımda herkes iphone alıyor, ev alıyor, otomobil alıyor kriz mriz yok dersen adama gülerler.
 • enflasyon oranının hesaplanmasında dikenli tel ya da don lastiği fiyatının ele alınması gibi yanıltıcı bir durumdur. sonuçta benim evim olsa ve zor duruma düşsem, borcumu ödeyemesem o evi fiyat kırarak düşük fiyattan satmak zorunda kalabilirim. bu da konut satışlarının artması haberinde geçen istatistiğe bir adet satış olarak geçer. mevcut durumda ülkemizde borcunu ödeyemediği için evini, arabasını, tarlasını, malını mülkünü satmak zorunda kalan bir sürü insan var. muhtemelen ikinci el araba satışları da artmıştır benzer şekilde.
 • (bkz: #64264130)

  hepimiz konut satışlarının arttığına inanırsak artar bence..
 • arz talepten hızlı artıyor, bu sebeple konut satışlarının bir yıl içinde artmış olması satılamayan pek çok konut olması gerçeğini değiştirmiyor olabilir.

  yapılan satışların bir kısmı blok halinde yabancılara yapılıyor (kredi kullanılmıyor bankalardan)

  ne olur tek boyutlu bakmayın olaylara. haberin yanlış olmaması ihtimalini açıklayabilecek aklı başında bir sürü senaryo var.
 • konut satışı artmıştır elbet... millet o kadar borçlandı ki evini satıyor artık kurtulabilmek için... ev fiyatları da düşüyor tabii ki kriz mriz diye, yok pahasına kapatıyor çıkarcılar evleri... sanmayın ki ederinden satıyorlar evleri...
 • ekonomimizin güçlü olduğunun göstergesi değildir.
  palyatif yaklaşımlarla mevcut kötü durumun üstünün örtülmesidir.
  şöyle ki konut satışları haziran ayında yüzde 4, temmuz ayında ise yüzde 15,8 oranında azaldı yıllık bazda.
  sonra ağustos ayında emlak gyo'nun avantajlı kampanyası başladı ve bu kampanya o aya yansıyan verilerin yıllık bazda yüzde 2 oranında artmasına neden oldu.
  ve emlak gyo ağustos ayında başlattığı kampanyayı malumunuz eylül sonuna kadar uzatmıştı...
  işte palyatiften kasıt budur... son aylarda yaşanan kur artışlarını vs düşünürsek buna benzer bir kampanya tekrar yapılmazsa ya da yeni bir açılım getirilmezse ekonomik durumun yansıttığı gerçek verileri önümüzdeki aylarda göreceğiz.
 • araplara satılan evlerdir. dolar güjel, altun güjel, ya habibi, alejak evler turkiyadan
 • aynı geyik geçen ay da eylül için yapılmıştı. neden öyle olmadığını ama neden ekim ve kasımda da aynı artış teranesini dinlemek zorunda kalacağımızı şurada yazmıştım. o zamandan beri de hiç ellemedim. (bkz: #63673766)

  sene sonunda ne olacak göreceğiz. aynı başlıkta bir sonraki entry'mde dediğim gibi 410 bini geçmesi çok düşük ihtimal. oldukça kötü bir senedeyiz.