şükela:  tümü | bugün
 • şahsımı dumur etmiş haberdir.

  link

  tüik verilerine göre yeni konut satışları geçen yıla göre %25 artmış.

  demek sadece bende para yok.
 • (bkz: istatistiksel manipülasyon)

  emlakçı satış yok diyor, konut proje satış ofisleri müşteri yok diyor, bankalarda ki bireysel müşteri ilişkileri kredi yok denecek kadar az diyor. tapu müdürü ''bütün ekran önümde kim satıyor bu kadar konutu amk'' diyor. bankaların konut kredisi ipotek tesisini taşere ettiği hukuk bürosu avukatları satışlar çok düşük diyor.

  eeee? yersen

  sektörün çok içindeyim, bunlar duyum değil, bu görevde bulunup şahsi arkadaşlığım olan insanlarla iç içe olmam neticesinde bildiklerim.
 • dumur olacak bir şey yok. dolar 3.40.
  temmuz ayında 2.80 lerden dolar alan adam bugün ev-araba alır elbet. basit bir hesapla: 4 ayda 0,52 krş artan dolar, temmuzda ev-araba almak için yatırım yapmış birine bugün aldırır ancak bu millette para olduğu anlamına gelmiyor. 3.00 lardan dolar bozdurup tüm zarar etmişler de var. tl'nin değer kaybı birilerinin işine gelir birilerini batırır. her ekonomik kriz birileri için avantajdır ama etrafımda herkes iphone alıyor, ev alıyor, otomobil alıyor kriz mriz yok dersen adama gülerler.
 • ülkemizdeki ekonomik temellerin sağlam olduğunun göstergesidir.

  alımların büyük bir kısmı türk vatandaşları tarafından yapılmıştır. sadece % 36 gibi küçük bir kısmı ipotekli satışlardır.

  bu gerçekleşen değerler ülkemizde halkımızın ekonominin geleceğine olan güveninin yansımasıdır.

  yakın zamanda kur artışı ile ihracat/ithalat oranımız da artacaktır. böylece merkez bankasının dış ticaret açığını kapatmak için ihtiyaç duyacağı rezerv miktarı azalacaktır.

  ekonomimiz bu durumdan güçlenerek çıkacaktır.

  bütün bunlar, siyasi olarak seçim ile gelen dirayetli cumhurbaşkanımızın gayretleri iledir.
 • enflasyon oranının hesaplanmasında dikenli tel ya da don lastiği fiyatının ele alınması gibi yanıltıcı bir durumdur. sonuçta benim evim olsa ve zor duruma düşsem, borcumu ödeyemesem o evi fiyat kırarak düşük fiyattan satmak zorunda kalabilirim. bu da konut satışlarının artması haberinde geçen istatistiğe bir adet satış olarak geçer. mevcut durumda ülkemizde borcunu ödeyemediği için evini, arabasını, tarlasını, malını mülkünü satmak zorunda kalan bir sürü insan var. muhtemelen ikinci el araba satışları da artmıştır benzer şekilde.
 • (bkz: #64264130)

  hepimiz konut satışlarının arttığına inanırsak artar bence..
 • arz talepten hızlı artıyor, bu sebeple konut satışlarının bir yıl içinde artmış olması satılamayan pek çok konut olması gerçeğini değiştirmiyor olabilir.

  yapılan satışların bir kısmı blok halinde yabancılara yapılıyor (kredi kullanılmıyor bankalardan)

  ne olur tek boyutlu bakmayın olaylara. haberin yanlış olmaması ihtimalini açıklayabilecek aklı başında bir sürü senaryo var.
 • konut satışı artmıştır elbet... millet o kadar borçlandı ki evini satıyor artık kurtulabilmek için... ev fiyatları da düşüyor tabii ki kriz mriz diye, yok pahasına kapatıyor çıkarcılar evleri... sanmayın ki ederinden satıyorlar evleri...
 • hiç garipsemedim. geçtiğimiz iki üç ay içersinde sırf benim çevremdeki insanlarda ciddi yeni ev alışı oldu.

  çok uzatmayacağım, başlıca üç faktör var bunu körükleyen:
  1. kredi faizlerinin önemli miktarda düşmesi. normalde bu tek başına bile en önemli faktörlerdenken buna aynı zamanda faiz oranlarının yakın zamanda tekrar uçabilecek olmasının ve bir daha uzun süre bu düşük faiz oranlarının tekrar yakalanamayabilecek olmasının ihtimallerinin yüksek olduğu anlayışı yeteri kadar parası olanları özellikle kirada olanları ev almaya itti. bu anlayışın ne kadar yerinde olduğu malum çünkü faizler ekonomik gidişata aykırı biçimde cb'den ve hükümetten gelen baskılarla indirildi ve piyasanın, şartların bunun daha ne kadar böyle seyretmesine imkan vereceği meçhul.
  2. ev fiyatları dolar bazında ciddi düşmüş durumda. parasını dolar vb. olarak tutanlar için ilk faktörle birleşince önemli bir fırsat ortamı oluştu.
  3. kriz ortamından ötürü piyasa fiyatının altına acil satışlar çoğaldı. hele sıkı pazarlık yapmayı becerebiliyorsanız harika fırsatlar çıkıyor. nakite sıkışmış olan serbest ticaret erbabı hatta büyük şirketler bile üzerlerindeki taşınmazları nakte çevirme telaşında.

  evet faktörler böyle. elbette hala bazıları için ev almak çok mantıksız şu ortamda. ama bazıları için de çok mantıklı bir fırsat penceresi oluştu. çünkü emlakta şu an buyer's market (alıcı lehine piyasa) sözkonusu pek çok açıdan.

  özellikle
  - eğer kiradaysa
  - ve hayalindeki evi uygun fiyata düşürebilmişse
  ev almak için çok yüksek bir motivasyonu var.

  artı
  - cebindeki doların(ve diğer potansiyeli yüksek enstrümanların) tümünü bozdurmadan evin fiyatının önemli kısmını kredi çekerek uzun vadede ödeyebilecekse,
  - ve gelirinden bu aylık kredi taksitini düştüğünde yaşam standardını bozmayacaksa
  - ve kriz ne kadar derinleşirse derinleşsin gelir akışında onu üzecek bir bozulma beklemiyorsa (ekstra motivasyon: dahası krize rağmen gelirlerinde enflasyona orantılı artışı garantileyebiliyorsa)

  motivasyonu tavan yapmış olur. çünkü krizin derinleşmesi ve enflasyonun coşması durumunda aylık taksitleri yıllar içersinde nominal olarak sabit kalırken, reel olarak giderek ufalır ve önemsizleşir. dediğim gibi, bir de cebindeki doların(ve diğer potansiyeli yüksek enstrümanların) çoğuna dokunmadan bunu yapabiliyorsa değme keyfine.

  ha inanıyorsa ki "kriz ileride öyle derinleşecek ki alıcı kalmayınca o hayalimdeki evlerin fiyatları çok çok düşecek, ben de o zaman krizden ötürü iyice değerlenmiş olan enstrümanlarımı bozdurup krediye gerek kalmadan kolayca o evi alabileceğim" e o zaman bekler tabi. bu olmaz demiyorum, bu ihtimal gayet masada şu an. ama karar verirken ev baktığı semt için bu senaryonun ne kadar ne oranda gerçekçi olduğunu ve beklemenin maliyetini vs.yi de hesaba katmak lazım.

  tabi "ne ev alması lan! bütün paramı bankadan çektim bavulda bekletiyorum ben" diyene de garip bakamam şu ortamda . o da şu an hiç de göz ardı edilemeyecek ihtimallere göre hesap kitap yapıyor.

  edita hernia: bunların hiçbiri yatırın tavsiyesi değildir*.
 • ev almak isteyen zaten ya gider bankadan kredi çeker, ya da tamamlanana kadar parasını dolar, euro gibi dövizlere çevirerek değer kaybetmesini engeller. 2. gruptakiler için geçerli bir durum bu.

  piyasada var olan durgunluk sebebi ile bir süre öncesine kadar şişmiş olan fiyatlar bölge bölge düşmeye başladı. ee dolar da yükselmişken böyle bir fırsata konmamak olmaz tabi.

  ha bana kalırsa o evlerin hiçbiri o fiyata gitmez ya neyse...