şükela:  tümü | bugün
 • https://youtu.be/1tvd8rgo4hy

  şu videoda bir adam köpeklerin saldırısına uğruyor. öncelikle neden saldırıya uğradığına bir bakalım. videoyu inceleyip dersler çıkaralım. insanlar öğrensin ve köpekler onlara saldırmasın.

  1- adamın ilk yaptığı hata çömelmek. köpeklere gösterdiği sevgi onları durdurmaz. öncelikle arandaki mesafeyi korumalısın. bu mesafe metre cinsinden değil otorite türünden. çömelerek onlarla aynı seviyeye indin ve sana karşılaşacakları bir sokak köpeğine nasıl davranırlarsa öyle davranacaklar.
  2- baskın köpeği seviyor. baskın köpekle diyaloğa dikkat etmek lazım. eğer seveceksen baskın olmayanı sevmen lazım. bu seni sürü tarafından kabullenilir kılar ama baskın köpek otoritesini korumak için sana saldırabilir. nitekim öyle de oluyor.
  3- köpeklerden kaçarak onu koklamalarına izin vermiyor. sırtını duvara vererek kendini güvende tutmaya çalışıyor.
  4- ilk ısırığa sert bir tepki veremedi. bu köpekleri cesaretlendirdi.
  5- majör hatalardan biri de köpeklerin korumaya çalıştığı bölgeye girmekte ısrar etmesi. ilk tepkide geri çekilmesi gerekiyordu. eğer ilerlemeye kararlıysa bunu daha yavaş yapmalıydı.

  kısaca en baştan confident walk dediğimiz özgüvenli yürüyüş eksiğinden korkuya kadar uzanan bir hatalar zinciri.
 • iç güdüleriyle hareket eden itlerde değil de mağdur adamda hata arayan meczup çıkarımı.

  o kadar itin insan meskeninde ne işi olduğunu sorgulamıyor da adamın hatalarını sıralıyor.

  yok sürü lideriymiş, adam sevmekle hata yapmış...

  benim zamanım yok da oturup it psikolojisi mi kastırayım?

  çantanızda biber gazı taşıyın arkadaş. çok net söylüyorum sürü saldırısını hayatınızla ödersiniz. eskişehir'de bunları beslerken ölen kadını biliyorsunuz. hiçbir şey sizin canınızdan kıymetli değil.

  edit: okuyun dostlar. sevmediğiniz kişi-kurum olsa da bir bakın ne diyor. yine sevmeyin, yine katılmayın ama bir dinleyin:

  http://www.medyaradar.com/…dan-cikti-haberi-1170315
 • bir köpek sana saldıracaksa açık alanda zaten kaçamazsın, bir bina veya bir yükseklik bulamazsan yapman gereken olabildiğince heybetli durup köpeğin gözlerinin içine içine bakıp gerekirse üstüne koşmak hatta bir yerini kapmaması için vurmak. eğer kolunu bacağını tutarsa tek başına kaçman imkansız. her zaman böyle yaparım çok kez götümü kurtarmıştır. yalnız her köpeğe yapılmayacağının ayırdına varmak lazım. sokak köpekleri için geçerli.
 • öncelikle sıkıntı yaşamış ama acı son değil neyse ki. sopalı adama helal olsun.

  ikincisi, köpeklere yaklaşmayı bilmeyen adam nasıl bir tabir? suçlu mu şimdi bu adam? köpek var, köpek var. bunlar bildiğin yabani it sürüsü. adamda bir kabahat göremiyorum.
 • işte görmek istenen görüntüler. umarım bu itler her seferinde böyle vıcık vıcık köpek sevgisiyle yanıp tutuşanlara, ben de insansız sokaklar istiyorumculara saldırır.

  (bkz: köpeksiz sokaklar istiyoruz)
 • köpek düşmanları doluşmuş. köpeksiz sokak istiyorlarmış.

  gece bir sokağa girsem karşımda 5 tane insan mı görsem daha çok korkarım, köpek mi görsem daha çok korkarım acaba. cevabı tabii ki insan. hayatımda çok defa gece karanlığında köpeklere ve insanlara denk geldim, istatistik olarak insanlar tarafından daha çok rahatsız edildiğimi söyleyeyim.

  ha köpek saldırısı da olmayacak şey değildir tabii. nasıl baş edeceğini bilmiyorsan köpeklerin arasına girmeyeceksin sen de gece gece.

  bir kere hemen sığınacağın bir yer yoksa köpekten kaçamazsın. o yüzden söylendiği gibi öncelikle kendinden emin şekilde geçip gitmeye bakman gerek. yok illa saldıracaklarsa da kollarını açıp üstlerine doğru hareketle bağırarak baskın çıkmaya çalışman gerek. en son aşamada da baktın fiziksel saldırı geliyor, gelişine sağlam bir tekmeyi koyman gerek korkutucu bir üslupla.

  o da yemezse kaçacağına kafalarına yönelik sert saldırılar yaparak dövüşmeyi göze alman gerek. zira en başta söylediğim gibi "köpekten kaçamazsın."
 • serengeti düzlüklerinde mi yoksa medeniyette mi çekildiği belli olmayan video. köpeklerin yeri sokaklar değil.
 • --- spoiler ---

  adam ölmüyor

  --- spoiler ---
 • kimse köpeklere nasıl yaklaşılır'ı öğrenmek zorunda değil, kaldı ki ne kadar faydalı orası da tartışılır. sokak köpekleri bir tehdittir. bu hayvanlar kesinlikle kısırlaştırılmalı, çoğalmaları önlenmeli, şehir dışlarına kurulacak barınaklarda bakılmalı, sahiplendirilmeli, gerekirse uyutulmalıdır.

  edit: ben vicdansız bir adam değilim. burada bu tedbirlere karşı olan "samimi" arkadaşlar anlamalı ki, bu tavırları, özünde korumacı olsa da uzun vadede tam tersi sonuçlara gebedir. eğer bu tedbirler alınmaz ise sokaklardaki hayvan sayısı sürekli artacak, zaten mevcutta çok fazla olan sokak hayvanı sayısı daha korkunç rakamlara ulaşacak, zaten oldukça zorlu şartlara gebe sokaklarda, bir aracın çarpmasıyla, açlıktan, soğuktan, çete kavgalarıyla ölen hayvanların sayısı da artacaktır. bu hayvanların halk için bir tedirginlik ve tehdit kaynağı oldukları da meydandadır.
 • böyle durumlarda size saldıran köpeği boynundan tutup olabildiğince uzağa fırlatabilirsiniz. veya olağan gücünüzle tekme atın. kaçmak yerine böyle direnirseniz hem kurtulma şansınız artar hem de en kötü ihtimalle daha fazla vakit kazanırsınız.

  hayvan sevgisi de bir yere kadar.

  iki yıl önce bir köpek sıkıştırdı beni. inşaattayız, sağım solum kapalı. habire havlıyor falan. bana doğru adım atıp geri çekiliyor. bizi duyacak kimse de yoktu. tarlanın ortasında terk edilmiş bir inşaat. bacağıma hamle yaptığında ensesinin uç kısmından tutup merdivenlerden aşağı fırlatmıştım.

  hayvanları sevin arkadaşlar ama bu videodaki abimiz gibi değil.