şükela:  tümü | bugün soru sor
 • https://youtu.be/1tvd8rgo4hy

  şu videoda bir adam köpeklerin saldırısına uğruyor. öncelikle neden saldırıya uğradığına bir bakalım. videoyu inceleyip dersler çıkaralım. insanlar öğrensin ve köpekler onlara saldırmasın.

  1- adamın ilk yaptığı hata çömelmek. köpeklere gösterdiği sevgi onları durdurmaz. öncelikle arandaki mesafeyi korumalısın. bu mesafe metre cinsinden değil otorite türünden. çömelerek onlarla aynı seviyeye indin ve sana karşılaşacakları bir sokak köpeğine nasıl davranırlarsa öyle davranacaklar.
  2- baskın köpeği seviyor. baskın köpekle diyaloğa dikkat etmek lazım. eğer seveceksen baskın olmayanı sevmen lazım. bu seni sürü tarafından kabullenilir kılar ama baskın köpek otoritesini korumak için sana saldırabilir. nitekim öyle de oluyor.
  3- köpeklerden kaçarak onu koklamalarına izin vermiyor. sırtını duvara vererek kendini güvende tutmaya çalışıyor.
  4- ilk ısırığa sert bir tepki veremedi. bu köpekleri cesaretlendirdi.
  5- majör hatalardan biri de köpeklerin korumaya çalıştığı bölgeye girmekte ısrar etmesi. ilk tepkide geri çekilmesi gerekiyordu. eğer ilerlemeye kararlıysa bunu daha yavaş yapmalıydı.

  kısaca en baştan confident walk dediğimiz özgüvenli yürüyüş eksiğinden korkuya kadar uzanan bir hatalar zinciri.
 • bir köpek sana saldıracaksa açık alanda zaten kaçamazsın, bir bina veya bir yükseklik bulamazsan yapman gereken olabildiğince heybetli durup köpeğin gözlerinin içine içine bakıp gerekirse üstüne koşmak hatta bir yerini kapmaması için vurmak. eğer kolunu bacağını tutarsa tek başına kaçman imkansız. her zaman böyle yaparım çok kez götümü kurtarmıştır. yalnız her köpeğe yapılmayacağının ayırdına varmak lazım. sokak köpekleri için geçerli.
 • öncelikle sıkıntı yaşamış ama acı son değil neyse ki. sopalı adama helal olsun.

  ikincisi, köpeklere yaklaşmayı bilmeyen adam nasıl bir tabir? suçlu mu şimdi bu adam? köpek var, köpek var. bunlar bildiğin yabani it sürüsü. adamda bir kabahat göremiyorum.
 • işte görmek istenen görüntüler. umarım bu itler her seferinde böyle vıcık vıcık köpek sevgisiyle yanıp tutuşanlara, ben de insansız sokaklar istiyorumculara saldırır.

  (bkz: köpeksiz sokaklar istiyoruz)
 • köpek düşmanları doluşmuş. köpeksiz sokak istiyorlarmış.

  gece bir sokağa girsem karşımda 5 tane insan mı görsem daha çok korkarım, köpek mi görsem daha çok korkarım acaba. cevabı tabii ki insan. hayatımda çok defa gece karanlığında köpeklere ve insanlara denk geldim, istatistik olarak insanlar tarafından daha çok rahatsız edildiğimi söyleyeyim.

  ha köpek saldırısı da olmayacak şey değildir tabii. nasıl baş edeceğini bilmiyorsan köpeklerin arasına girmeyeceksin sen de gece gece.

  bir kere hemen sığınacağın bir yer yoksa köpekten kaçamazsın. o yüzden söylendiği gibi öncelikle kendinden emin şekilde geçip gitmeye bakman gerek. yok illa saldıracaklarsa da kollarını açıp üstlerine doğru hareketle bağırarak baskın çıkmaya çalışman gerek. en son aşamada da baktın fiziksel saldırı geliyor, gelişine sağlam bir tekmeyi koyman gerek korkutucu bir üslupla.

  o da yemezse kaçacağına kafalarına yönelik sert saldırılar yaparak dövüşmeyi göze alman gerek. zira en başta söylediğim gibi "köpekten kaçamazsın."
 • serengeti düzlüklerinde mi yoksa medeniyette mi çekildiği belli olmayan video. köpeklerin yeri sokaklar değil.
 • --- spoiler ---

  adam ölmüyor

  --- spoiler ---
 • böyle durumlarda size saldıran köpeği boynundan tutup olabildiğince uzağa fırlatabilirsiniz. veya olağan gücünüzle tekme atın. kaçmak yerine böyle direnirseniz hem kurtulma şansınız artar hem de en kötü ihtimalle daha fazla vakit kazanırsınız.

  hayvan sevgisi de bir yere kadar.

  iki yıl önce bir köpek sıkıştırdı beni. inşaattayız, sağım solum kapalı. habire havlıyor falan. bana doğru adım atıp geri çekiliyor. bizi duyacak kimse de yoktu. tarlanın ortasında terk edilmiş bir inşaat. bacağıma hamle yaptığında ensesinin uç kısmından tutup merdivenlerden aşağı fırlatmıştım.

  hayvanları sevin arkadaşlar ama bu videodaki abimiz gibi değil.
 • sürü halinde dolasan kopekler tehlikelidir arkadaslar, duyar falan kasmayin, caninizdan olursunuz.
 • köpeklere yaklaşmayı bilmek ne amk, ben biliyorum onu ama geçen akşam arkadaşımla çözemedik. en son taksiye binip kurtulduk. 5 tane köpek ne bok yediği belli değil. bu en üstte arkadaşın yazdığı ve daha fazlasını uyguladım ben bi bok olmadı.

  herkesin sadece zeka ile bu durumu çözebileceğini düşünmek büyük salaklık.

  karşında değişkeni milyon olan durum var. yarrak süper bilgisayar mıyım ben, o an hesabı tam doğru yapıp uygulayayım.

  lan ayrıca ben normalde köpekten korkan cins değilim, böyle ağır agresif bir sürü beni bile saçmalatıyor en son.

  herkes ben olmak zorunda mı amk, köpekten korkamaz mı lan bir insan, iki tane çocuk, iki genç kız bunlar sokakta diye sokağa mı çıkmayacak. köpek davranışı eğitimi alıp ardından da karşılaştığı köpeklerde işe yaraması için dua mı edecek.

  salak mısınız lan siz hakkaten.

  sokak köpekleri temizlenmeli. o hepimizin sevdiği avrupada gece şurdan götümü kapacak 10 köpekli sürü çıkar diye endişe duyuyor musun, hayır, niye, zamanında temizlenmiş çünkü.

  son bir yılda ikinci tehdit oldu bu yaşadığım, üçüncüsü yaşanırsa ben semti zaten temizlerim.

  edit, ayrıca bu köpekler artık düzenin koruyucusu olarak kullanılıyorlar. onun da farkındayım. sayılarındaki artış, şehrin artık en iyi bölgelerinde bile var olma sebepleri bu. insanlar gece özgür olamasın, sokaklardan, yaşamaktan korksun isteniyor. maliyetleri de sıfır.

  bana gevşek gevşek mesaj atacağınıza kontrol altına alınıp sokaklardan siz temizleyin. barınak mı açıyorsunuz, tek tek sahiplendiriyor musunuz, napıyorsanız yapın. engel olan yok.

  ama bu hayvanların yeri şehir sokakları değil, ben insan olarak kendimi korumak zorundayım. kendim gibi diğerlerini de korumak zorundayım. o saatte orada ne işi varmış kafasıyla hayvan sevilmez. tecavüzcüyü haklı çıkarmaya çalışmakla gece sürü halde sana saldıran sokak köpeklerini haklı çıkarmaya çalışmak aynı kafanın ürünü. sokağın köşesinde sıfır agresiflikle gece yatan köpek değil olay. semti temizlerim derken kastettiğim de komple bütün hayvanları yok etmek değil. belediyeyle görüşür çözerim. ha belediye sonra napar onu bilemem. o kısmıyla ilgilenemem.