• bu ne amk alabalık tesisi gibi
  • ataturk'un cumhuriyet koyu projesine benzetilmesi atanin projesine hakaret olan koydur.

yuvarlakligi benziyor benzemesine ama ataturkun projesinde daha genis alana yayilmis ver her yonuyle uretim hedeflenmis, kalkinmak icin tasarlanmis bir koy goruyorum. burada ise bir arkadasin bahsettigi gibi alabalik tesisi gibi konumlanmis daireler.

velhasil oveyim diyorsunuz ama bu koyun ataturk'un tasarladigiyla sekli haricinde bir alakasi yok. sirf gorunusleri benziyor diye beyin ile cevizi bir tutmak gibi bu, ataturk beyin tasarlamis siz tutmus cevizi beyinle bir tutuyorsunuz.
  • sozlukte ki yanlis anlasilmalarin onune gecmek icin bizzat konu olan yerden size yazayim. brondby aslinda bir sehir olmamakla birlikte ilce tabir edecegimiz sehre 45dk uzaklikta bir yerlesim yerinin genel adi. cogunlukta turklerin olusturdugu gocmen aileler kaliyor. ayni zamanda danimarkali`larin koloni evleri dedikleri yazlari gelip cimen-ot-bocek vs ozlemlerini gidermeleri icin satin aldiklari evler de burada. bu gorunen duzen aslinda koloni evlerin tasarimi, herhangi bir koy degil ve kullanicilarin yazin gecelik konaklamalarina izin veriliyor. yani siz buraya sahip olsaniz da kisin gelip kalamiyorsunuz. bazilarinda elektrik ve isitma sistemi bile yok. dusunun kisin nasil kalinabilecegini. buradan ev alabilmenin en onemli sarti 20km mesafede oturma izninizin kayitli olmasi. yani mevcutta zaten bir evinizin olmasi gerekli. ata`mizin hayalini kurdugunu soyledikleri koy yapisi ile uzaktan yakindan alakasi yok. (danimarka muhabiriniz gururla sunar)
  • istanbul'un kaotikliğine alışmış bünyeleri sıkabilecek olan yerleşim alanı. insan şöyle güzelce bir kaybolamaz bile.
  • simetri hastalığı olanlar için bulunmaz bir yerdir. kaldırım çigilerine basmadan yürüyen beni hüzünlere sevk etmiştir.
  • (bkz: town of salem) acaba ilk gece sonunda kim ölecek diye beklerim orda otursam.
  • insanların mikro tarım yapması için devlet destekli yerleşim alanıymış. belli bir mevsimi geçirmeleri için oluşturulmuş. tepeden görünümü sıkıcı gibi gelebilir ama içine girince yaşamanın sıkıcı olduğunu hiç sanmıyorum. çarpık sokaklarda bir karış ötenizdeki apartmanlarla göz göze yaşamaktan daha sıkıcı olamaz. arabanıza park yeri arama sıkıntısı da yok. gerçi medeniyetsiz birini nereye koysanız bir maraza çıkartır. uyum sağlayamaz.
  • arıtma tesisi lan bu.

çökeltim havuzu onlar.
  • tam da elde kumpas, kalıptan çıkan ürünü kontrol ederken denk geldiğim; aşırı düzenli olmayan yer. şöyle ki;

en alt sağda, tam üstten görülen ev kümesinin ortasında dik park edilmiş ticari aracın boyunu 5 metre kabul edip ölçeklendirirsek 16 evlik bir çemberin çapı 90m. bu çapın içine sığacak en büyük onaltıgenin dış kenarı da 17,55m. merkezdeki 20m çaplı daireye bağlanan 5m genişliğindeki yolu da ev başına paylaştırırsak 17,25m kalıyor elimizde. bütün evlerin arsaları eşit olsaydı arka duvarların hepsinin bu boyda olması gerekirdi. oysa yoldan itibaren saat yönünde saydığımızda 4. evin duvarı 15,7m; 9. evin duvarı ise 18,9m uzunluğunda. yani, aşırı düzenli olarak tanımlayamayız bence.

(bkz: hesaplayan adamlar)
hesabın var mı? giriş yap