*

• (kör kör parmağım gözüne) "çok belli, göze batacak kadar ortada" anlamında kullanılan deyim.
  • (bkz: bokunu çıkarmak) (bkz: yeter)
  • doğru söylendiğine pek az rastladığım ve burada da doğru yazılmış, tanım da galiba tdk web sitesinden alınmış.
  • -kör kör gözüm parmağına
    -kör parmağım, kör gözüne
    -kör parmağım, gözüne
    -kör gözüm parmağına

şeklinde vücut bulmuş değişik kullanımları da olan, bir gerçeği göremeyen veya görmekten ısrarla kaçınan şahıslara, o gerçekleri, göstere göstere, gözlerine sokarcasına göstermek manasına gelen ve ''açıktan açığa, gizli kapaklı yollara sapmadan mesaj verme'' gibi bir açılımı da olan deyim
  • dogru soylenisinde, gozun mu kor, tavrin mi gormez, yoksa korlemesine kakilanin parmak oldugu mu anlasilmayan turkce'nin essiz deyimlerinden biri. cesitli soylenis bicimleriyle kor goze parmak sokmak, kor kor parmagim gozune baska bir karisikligin kaynagi, adeta salkim sacak. soylesen yanlis yapmaktan uzulecegin, soylemesen ukteden yerinecegin bir sey. goz gore gore halt etmek deyimine yakin durulurken, gormezlige yaslanarak sasirtici bir tezat kurulur. parmagin goze girmesi gibi acitan bir davranisa deginmekle metafor gucunun katlanmasi ise, dili konusma tadi veren bir inceliktir adeta. her soylendiginde akla , "oh sukur, ne kor olan, ne goze durtulen var. soz bir benzetmeden ibaret." diye rahatlanmasi iste tam bundan.

en guzel ornegi, patlak freni oldugunu bilip, iniste vitesi bosa atmaktir.
  • kör göze parmak şeklinde de geçen bir deyim. bana bu ikinci hali daha mantıklı geliyo nedense.
  • bu deyimin "kör parmağım kör gözüne" şeklinde kullanıldığına da tanık oldum.
  • yerine ve durumuna göre göz göre göre ve göstere göstere anlamlarında kullanılabilir. nadiren kullanılır, sanırım bir 10 yıl sonra tamamen unutulmuş olur. kullanışlı olmayan kimi deyim ve benzetmeler zaman içinde elimine oluyor işte. dil ne güzel bir şey; yaşıyor, büyüyor, zenginleşiyor...
  • sinema eleştirmeni olmak için kullanılması zorunlu olan bir deyim. eleştiriyi sırf bu deyimi kullanabilmek için yazıyolarmış gibi geliyo bazen. hayır az kullanıldığı için daha mı farklı daha mı havalı oluyo yazılar acaba. s.k gibi de deyim açıkçası
  • hangi sinema kitabını okusam bununla karşılaşıyorum. bir metni eleştirmek için eğer bu başlığı kullanmıyorsanız dövüyorlar galiba. te allaım ya.
hesabın var mı? giriş yap