narkissos

  • 2203
  • 0
  • 0
  • 0
  • 3 yıl önce

deniz levreği

"
1 kg (2 ila 3 adet) levrek (deniz levregi)
1 çay bardagi su
1/2 çay bardagi zeytinyagi
1/2 çay bardagi beyaz sarap
1 bas kuru sogan
1 adet limon
tuz
karabiber
yagli kagit

yapilisi:

balikçidan karni ve pullari temizlenmis olarak aldiginiz levrekleri tekrar kanlari gidinceye kadar iyice yikayiniz ve sularinin süzülmesi için kenara koyunuz. suyu süzülmüs levreklerin içini ve disini tuzlayiniz karabiberleyiniz ve oda sicakliginda 20-25 dakika kadar dinlendiriniz (marine ediniz).

baliklari alacak büyüklükteki firin tepsisine, baliklarin üstünü örtebilecek büyüklükte bir yagli kagidi seriniz. halkalar halinde kestiginiz soganlari kagidin üzerine, baliklarin alt kisimlarinin kagida temasina mani olacak tarzda diziniz. soganlarin üzerine baliklari bir ters, bir yüz olarak yerlestiriniz. belirtilen ölçülerdeki su, zeytinyagi ve beyaz sarabi baliklarin üzerine dökünüz. bir adet limonu sikip suyunu tepsiye ilave ediniz (isteyenler limonu dilimler halinde kesip baliklarin üzerine de yerlestirebilirler). tekrar tuz ve kararinca karabiber serpip baliklarin üstünü, hava almayacak tarzda yagli kagit ile kapatiniz.180oc’a kadar isitilmis firina tepsiyi sürünüz. pisme süresi baliklarin büyüklügüne bagli olup yaklasik 45 dakikadir. baliklarin pistigini yagli kagidin hafifçe kavrulmaya baslamasi ile anlayabilirsiniz.

sicak servis yapiniz. yaninda kalite beyaz sarap en uygun içecektir.

bu yemege uygun diger baliklar: kofana, minekop "

yukardaki tarifi tarafımdan uygulanmış ve parmaksız bir aileye sebep olmamı sağlamış balık cinsi. şu anda klavye tuşlamakta kullandığım burnumda bu duruma şahittir.

devamını okuyayım »