1. irak'in kuveyt'i işgali ve amerikanın paniğe kapılması sonucu çıkmış olan savaş..
 2. cnn muhabirlerinin got kadar bi canak anten ve laptopla canli yayin yaptigi savas..sonradan ogrendim ki hem amerika savas ucaklari hem de cnn ci abiler ve ablalar o yayinlari turkiye uzerinden yapiyorlarmis. pentagon 50 milyon dolari telekoma uclanmis telekom da ula 30 milyon kar ettik diye sevinirken pentagon bu yabanci kanallara falan maliyetin bilmem kac katina kendi iletisim seysinden kullandirmis..(bkz: diye duydum)
 3. 17 ocak 1991 tarihinde birleşmiş milletler'in irak'a, kuveyt'ten çekilmesi için tanıdığı sürenin dolmasının ardından abd uçaklarının irak'taki ve kuveyt'teki stratejik noktaları bombalamasıyla körfez savaşı başladı. (28 şubat'ta müttefik güçlerinin zaferiyle sonuçlanan savaşta irak, kuveyt'ten çekilmeyi kabul etti. savaş boyunca 100 bin iraklı öldü, 65 bin iraklı tutsak edildi, müttefik birlikleri 234 ölü verdi. irak'ın kuveyt'ten çekilirken ateşe verdiği ve haftalarca söndürülemeyen petrol kuyuları ciddi bir çevre felaketine yol açtı.)
 4. önlem alınmazsa bir yenisi kapımızdadır.
 5. "bakın neler oldu, size kısaca anlatayım:

  42 gün içinde 11 bin sorti yapıldı – yani her 30 saniyede bir hava saldırısı.

  seksen sekiz bin ton bomba atıldı. bunların sadece yüzde yedisi güdümlüydü. yüzde doksanüçü öyle rastgele atılan ve herhangi bir irade tarafından yönlendirilmeyen, herhangi bir yere düşen bombalardı. bu katliamda abd 38 uçak kaybetti. bu sayı, hakiki mühimmat kullanılmayan savaş oyunlarında kaza eseri kaybedilen uçakların sayısından azdır. onları karşılamak üzere havalanan tek bir düşman uçağı yoktu.

  kara savaşına gelince... kara savaşı diye birşey olmadı. bana tek bir muharebe gösteremezsiniz. bu bir muharebe falan değildi, bir katliamdı. general kelly, askerlerinin nihayet ilerlemeye geçtiği anda “onlardan savaşacak pek kimsenin hayatta kalmadığı”nı söyledi.

  en az 125 bin asker ve - şu âna kadar - 130 bin sivil öldürdük. öldürebildiğimiz kadarını öldürdük."

  ramsey clark, abd eski adalet bakanı (körfez savaşı’ndaki abd davranışları hakkında soruşturma komisyonu önündeki tanıklığından, new york, şubat 1992)

  [açık site'den alınmıştır]
 6. düsük yogunluklu nükleer bombalarin kullanilmis olmasi nedeniyle savas esnasinda 234 abd askerinin ölmüs* olmasina ragmen son on yil icinde körfez savasi'na katilmis olan askerlerden 10.000 kisi ölmüstür*. varin irak bilancosunu siz düsünün.

körfez savaşı hakkında bilgi verin