• ikinci en uzun tiranlık olan ve yetmiş üç buçuk yıl kypselideslerin yönetiminde kalan şehir. (bkz: kypselos) otuz yıl, (bkz: periandros) kırk buçuk yıl ve (bkz: psammitikhos) da üç yıl hüküm sürmüştür.
  • helenistik dönemin merkezi olduğu söylenen şehir. bilmiyorum neden ama ben gittiğimde çok bi numarasını göremedim. tek numarası kanalı ve gerçekten çok güzel. motosiklet ile kanal üzerindeki köprüden geçmeden önce böyle bir manzara göreceğimi hiç tahmin etmemiştim. ilk noktadan u yaptım ve planı bozup burada bir saatten fazla zaman geçirdim. kanal üzerindeki köprüde bungee jumping imkanı var. götünüz yerse onu da yapın kesinlikle. bungee jumping hazırlanma alanındaki eleman plakayı görünce yanıma gelip su vermişti. buralarda gördüğünüz misafirperverliği ve yakınlığı mora yarımadasında görmeyeceksiniz eğer batıya doğru gidiyorsanız.
  • sisyphos korinthos kralı olup bir de yeraltında persephone/kore ile pazarlık ettiğinden bir an kore-korinthos bağlantısı olabilir mi merakına kapıldım. öykü şöyle:

sisyphos (ilk keresinde cezası gereği) ölmeden önce, karısına kendisi öldüğü vakit adet olan kurbanı sunmamasını öğütlemiş. böylece sisyphus, yeraltı dünyasında karısının onu ihmal ettiğinden yakınmış ve yeraltı kraliçesi persephone'yi karısından görevlerini yerine getirmesini istemek için dünyaya dönmesine izin vermesi konusunda ikna etmiştir (kandırmış diyelim). sisifos korint'e varınca geri dönmeyi reddetmiş ve en sonunda hermes tarafından yeraltı dünyası'na geri götürülmüştür.

"ey germen, korinthu*** koylarını
    surlarla çevirerek sen koru!sonra yüzlerce geçidi olan ahaia
    sana güveniyorum, koru onu, ey get.
    yürüsün frank orduları elis'e doğru,
    saksonlara kalsın messene*,
    temizlesin denizi normanlar,
    büyük bir kent yapsınlar argolis'i." goethe - faust (çev. ismet zeki eyuboğlu)

"paulus, korintos'lulara temiz ahlak ile bozuk ahlak üstüne ne demişti? insanlar ayıplar içinde ekilip şanlar içinde biçilir dememiş miydi?" herman melville - moby dick

(bkz: kreon), iason, medea
    (bkz: oidipus) (memleketi değil büyüdüğü yer)
    (bkz: sisyphos)**
    (bkz: kore/@ibisile)**
    (bkz: le mythe de sisyphe), sisifos söyleni
  • gerçekten fiyatları uygun atinaya bir saat mesafede tatil beldesi kusura bakmayın şehir demeye içim elvermedi. kanalı görmek müthiş bir deneyim sadece onun için gidilebilir.
  • antik dönemde var olan en yetenekli at binicilerinin yetiştiği şehir.
hesabın var mı? giriş yap