• kibir kurumu. hepsinin mi burnu hava da götü tavanda olur ben anlamadım ki. o değil birisi elimde kalacak diye çok korkuyorum. tayin şart.!
  • resmi twitter hesabından sanayi bakanının kayınvalidesinin vefatı için taziye mesajı yayınlayan kurum.

[https://twitter.com/…sgeb/status/523070315107479553 https://twitter.com/…sgeb/status/523070315107479553]

allah rahmet eylesin fakat sanayi bakanının kayınvalidesinin vefatı ailevi bir konudur ve kosgeb'in zerre kadar işi değildir. sayın bakan kosgeb'in sahibi değildir. kosgeb bir devlet kurumudur. genel müdürü veya çalışanları kendi kişisel sosyal medya hesaplarından istedikleri açıklamayı yaparlar, ama kurumların böyle bir hakkı yoktur.

bunun yerine asıl işlerine odaklanmaları, hem kendi kurumsal gelişimleri, hem de ülkemizdeki girişimcilik ortamının ilerletilmesi açısından fayda sağlayacaktır. bir çok kurumdan daha düzgün çalıştığı bazı noktalar olduğu inkar edilemez fakat eksikleri çok fazla olan bir yer olduğunu da kendisiyle teması olan herkes bilir.
  • bilim sanayi ve teknoloji bakanlığına bağlı bir başkanlıktır.
  • biz bu kuruma uzun zamandır kayıtlıyız. geçenlerde destek durumumuza bakayım dedim, destek başvuru hakkımız kapalıymış. çünkü kobi beyannamesini vermemişiz. ben de dedim ki şunu halledeyim de, belki bi desteğe başvururuz. açık olsun.

şimdi sistemleri şöyle. bu kobi beyannamesi formunu internetten dolduruyorsunuz ama çıktısını alıp, daha evvel defalarca vermiş olduğunuz bir kaç ek belge ile beraber, kaşe imza yapıp elden kuruma götürmeniz gerekiyor. sonra kurum 2-3 gün içinde bunları onaylıyor. ancak iş burda bitmiyor.

bu onaylandıktan sonra genel destek programı izleme formunu gene internetten doldurmanız ve gene aynı şekilde elden kuruma götürmeniz gerekiyor. bunun onaylanması da 2-3 gün sürüyormuş. bitti mi? elbette hayır.

3 senelik üyelik taahhütümüz dolduğu için, bu işlemlerin ardından yeni 3 yıllık genel destek programına başvurmanız gerekiyor. evet doğru tahmin ettiniz, bunu da internetten doldurup elden kuruma götürmeniz gerekiyor.

özetle, toplamda 3 sayfa form dolduracaksınız. bu formların her birini sırayla doldurup, elden kuruma götürüp, onay süresini bekleyip, sonra sıradaki için tekrar bu işlemi uygulamanız gerekiyor. 3 sayfa belge için 1 hafta uğraşmanız, 3 ayrı kere kuruma gitmeniz gerekiyor. bu kadar hantal bir yapı yani.

2015 yılında, her şeyin artık internet üzerinden yapılabildiği bir dünyada bunlarla uğraşmak zorunuza gidiyor. bu kurum mu arge'ye, gelişime destek verecek diye düşünüyorsunuz.

hala bürokrasi, hala evrak, hala bugün git yarın gel kafası işte.
  • bugün "kosgeb iş kurmak isteyenlere, işletmelere 70.000 liraya kadar destek veriyor. bilgi almak için arayın 0212xxxxxxx üyelikten çıkmak için http://kobidest.com/izin" diye bir mesaj aldım kendilerinden.

şu izin linkine çok güldüm. hem mesajı atıyor hem link veriyor. orada da "değerli müşterimiz, "sms listesi ayrılma formu" üzerinden cep telefonu bilgisini girdikten sonra tarafınıza kampanya ve bilgi mesajları iletilmeyecektir" yazıyor.

üye de değilim yalnız belirteyim. yani ben zaten almıyordum bu mesajları, listeye hiç dahil olmamışken neden ayrılma formunu doldurmam gerekiyor ki?

edit: hemen yardıma koşuldu. dolandırıcıymış bu arkadaşlar, dikkat. kosgeb'in resmi sitesi: www.kosgeb.gov.tr'ymiş. petra7'ye teşekkürler.

edit2: aynı mesajı şimdi gene aldım. bir tek bana atıyorlar herhalde.
  • kosgeb hiç bir zaman koşun gelin destek veriyoruz diye sms göndermez. siz kosgeb'in arkasından koşturursunuz para ver diye. ama vermezler...
  • dolandiriciliga karşı kamu spotu hazırlamış kurum. 45 saniye yetersiz kalmış olsa da dolandırıcı şirketlerin işinr taş koyacağı kesin.
  • kosgeb kredisinden faydalanmanızı sağlamak ve danışmanlık hizmeti sunma yalanıyla telefonla taciz eden dolandırıcılar; büyük plazalarda ofisler kiralayıp buralarda kurdukları çağrı merkezlerinde çalıştırmak üzere, internette ilanlar vererek kandırdıkları personele bu dolandırıcılığı yaptırmaktadırlar.

birçok şehirde de faaliyet göstermekte ve insanları dolandırmaktadırlar.

kosgeb'in bunların daha çok üzerine gitmesi gerekir.
  • 1 ekim 2015 dikimevi ego kazası'nda iki değerli çalışanını kaybeden kurum.allah rahmet eylesin.
  • uygulamalı girişimcilik eğitimi adlı "herkes dönerci olsun" mottosuyla eğitim verilen bir hibe programı olan kurum. neden böyle dedin demeyin, anlatayım. ocak ayından beri aklımda gerçekten inandığım, olacak bir mobil uygulama projem, daha doğrusu fikrim vardı. tırnak içinde söylüyorum "mobil uygulama". aradım, taradım gereken sermayeyi, götürüsünü getirisini hesapladım ancak bir sıkıntım vardı. sermayem yok. sermayen yoksa düşünme kardeşim diyebilirsiniz ki ben bu durumda sizi suçlayamam. paran yoksa bu memlekette düşünmeyeceksin arkadaş. gerçi bizim memleketle ilgili bir sıkıntı değil bu aristo da parası olmasa felsefe yapan bir adam olmayacaktı nihayetinde, neyse.
    kosgeb uygulamalı girişimcilik eğitimi adı üstünde bir girişimcilik eğitimidir, yani olması gerek. ben de bunu düşünerek aha 30.000 hibe var oğlum koş koş diye başvurumu yaptım ve eğitime katıldım. çoğu kişi gibi girişim denince aklıma "yeni fikirler" gelen biri olduğum için de kaparım ben bu hibeyi de dedim, demez olaydım. daha eğitimin başladığı ilk gün hoca fikirleri sorarken yanıtlar hep "lokanta, tekstil atölyesi, dönerci vs." şeklinde oldu. tabi ben bunları duyunca içimden "bu salaklardan cacık olmaz, ben kaparım bunlar bakar" diye geçirdim daha bir mutlu oldum. ilk gün pazar payı, hedef kitlesi vs. derken başladık iş planı yazmayı öğrenmeye. heves sağlam, fikir güzel ya bir güzel heyecanlı heyecanlı iş planını 3-4 günlük eğitimden sonra tamamladık. baktım hocamız şefik naci adalılar da gelen geçene veriyorlar hibeyi dert tasa etmeyin diye veriyor gazı, aklım kaydı tabi. iyice umutluyum artık. eğitim altıncı yedinci günleri civarında hocamız ki kendisi muazzam bir adamdır benim projede bu şekilde hibe alamayacağımı anca paket program(adobe, ms office vs.) lisanslarını kosgeb'in ödeyeceğini söyledi. biraz yıkıldım ama umudum hala had safhadaydı. eğitimin 9. gününe geldiğimizde kosgeb bölge müdürü denetime, daha doğrusu muhabbete sınıfa geldi. müdürüm dedim, böyleyken böyle nasıl fikir ama, alırız değil mi hibeyi dedim. cevap ise senin alacağın "hizmet" olacağı için biz bunu karşılamayız oldu.

inanabiliyor musunuz? adı girişimcilik eğitimi olan bir program yazılımı "hizmet" olarak gördüğü için hibe vermiyor. böyle saçma şey mi olur? biraz üsteledim tabi müdürü "yav ne alakası var, köşeye börekçi mi açsın herkes" mealinde sözler sarfettim. ne dese beğenirsiniz, kosgeb'in tekno girişim programı var ona başvur ama orada da aynı şekilde buna hibe vermezler yazılımcı çalıştırırsın maaşlarının %60'ını öder belli süreye kadar dedi. malumunuz bu işe girişip adamlara maaş vermek için de sermaye şart. e sermayem olsa ben zaten bu programa başvurmam. yani bir paradoksa giriyor.

özetle; web veya mobil yazılım fikriniz varsa boşuna ümitlenip başvurmayın. eğitim sonunda herkese verdikleri 180 tl'yi aldığınızla kalırsınız. zaten yazılım sektöründe çok iyiyiz, ülkemizin global binlerce markası var bir de size hibe mi vereceklerdi? gidin köşeye bir dönerci ya da börekçi açın, enayi misiniz?
hesabın var mı? giriş yap