• kulak tikanmasi gerceklestigi vakit bir kulak-burun-bogazci tarafindan yapilacak muayene. eskiden tikanmis kulagi yikamak icin doktor once bir miktar cozucu siviyi kulak icine yollar ve sonra da kulaginiza soktugu bir emici-cekici cubukla yumusamis kirle siviyi cekerdi. yeni metod ise bu sivi kulak yapisina biraz zararli oldugu icin ve de islemi kolaylastirmak icin direk bir cubuk biciminde aspirator yardimiyla minicik kurumus kirleri tek tek almaktir. tedavi bittikten sonra bir sureligine yeniden kavustugunuz ses yogunluguna alismakta zorlanirsiniz, her sey cok gurultulu gelir.
  • yaşını başını almış insanlar tarafından hep soğuk karşılanan; oğlum yıkatma, kendin pamuklu çubukla temizle, bak yıkatınca hep istiyormuş kulak denilen işlem. yok anlamıyorum ki, scotch guard'ı mı var, o mu gidiyor yıkatınca?
  • enjektorle hydrogen peroxide ve su karisimi pompalanarak yapilan islem, kulaginizda, la sahillerinde surf yaparken olusan dalgalar tadinda bir his birakir fosur fosur, cok eglencelidir. sonrasinda hafif dengesizlik yasanir.
  • şaşkın hemşirenin ısıtmayı unuttuğu suyun kulağınıza enjekte edilmesi sonucu kusmanıza sebep olabilecek eylem.
  • bazı insanlarin yılda bir yaptırmalari gereken prosedür. kulak kirleri normalde kulak yolunda toplanmazlar; ancak bazı kişilerde birçok nedenden* dolayi kulak kirleri dışarı akamaz ve içerde birikir*. bunun sonucunda işitmede azalma ve kulak çınlaması meydana gelir. bu yüzden kulağa 3 gün boyunca, günde 4 kez 20'şer dakikada tutulacak şekilde gliserin damlatılır ve kirlerin yumuşaması sağlanır. daha sonra kulak, uzman doktorlar tarafindan ılık, ilaçlı su ile büyük bir şırınga yardımıyla yıkanır. bu çok kötü bir şeydir, anlatılmaz.. yaşanır. sonrasında ise 30 metredeki fısıltıları bile duyar hale gelebilirsiniz.
  • dunyami degistirmis islem. oha be kulak tikaciyla gezicem. (sunu lisedeyken yaptirmis olsaydim notlarim kimbilir nasi olurdu)
  • kulak ve kulak kanalı büyüklüğü bu işlemin sebebidir genelde. normalden daha küçük kulaklar veya daha dar kulak kanalı sahipleri, bir de eğer cerumen denen kulak salgıları da fazlaysa, kulak kiri tıkanması yaşamaktadır. bu tıkanma çoğu zaman aniden, herhangi bir hareket veya etkiye bağlı olmadan meydana gelir. kişi kulağında bir tıkaç varmış gibi duymaya başlar, bazen çınlamalar ve ağrı da buna eşlik edebilir. kulak yıkaması da bu durumlarda mecburen yapılır.

bu işlemin en büyük dezavantajı gerçekten bir kez yaptırdıktan sonra kulağın kendini temizlemekten adeta vazgeçmesi ve yılda bir, bazen daha çok kez tıkanmasıdır. yıkandıkça daha sık ve şiddetli tıkanan kulak sahibini bezdirir. kirleri ıslatıp çeken kuru-ıslak aspiratörlerin işe yaramadığı durumlarda küret ile kirler kazınarak çıkarılır. yıkattıktan sonra kulak yoluna düzenli olarak gliserin damlatıp kirleri yumuşatmak ve bu şekilde temizlemek iki yıkama arasını uzatabilir, ancak asla gelecek yıkatmayı ortadan kaldırmaz.
  • sanildigi gibi bir aliskanlik yapmiyor. yani halk arasinda soylendigi gibi bir kere temizletildiginde bir daha hep temizletmek gerektigi inanisi yanlis. ben 99 da temizletmistim. doktorum bundan sonra banyonun ardindan pamuk ile hafifce kulak icini temizlemenin yeterli oldugunu soylemisti gercekten de oyle oldu.
  • dun sabah kargalar bokunu yemeden bir hademe tarafindan uzerimde denenmis fasalite. evet hademe lan bildigin. mavi onluklu, kirli sakalli, tabiki biyikli ve onlugunde camasir suyu lekesi olan bir hademe. saniyorum artik bizim hastanelerde usta cirak usulu oturmaya baslamis iyiden iyiye. doktorun kulak temizleme munasebeti sirasinda olaya gozlemci olarak mudahil olan hademeye, bir sure sonra 'tut bakayim su aspiratoru' deniyor. gel zaman git zaman hademe kisisi isin ehli oluyor, sabahlari odanin kapisini aciyor, odayi temizliyor filan derken doktoru da isinden ediyor.

ilginc olan ise orada bulunan diger insanlarin bu durumu son derece dogal karsilamasi idi.

'doktor geldi mi teyze?'
    'yok evladim, hademe var icerde'
    'hademe mi?'
    'evet o yapiyor yikamayi'

olayin uzerinden 24 saat gecmemis olsa da kulagimda herhangi bir anormallik hissetmiyorum, gayet iyi calisiyor. buradan sevgili hademeye opucukler gonderiyorum. umarim yakinda kulak yikama ihtisasini tamamlar, duvarina belgesini asarsin.
    turkiye'nin ilk operator hademesi.
  • doktor yıkatacaksın dediğinde korkarak yaptırdığım işlem; maceram şöyle efendim kısaca :
    kulaktaki kirler birikir birikir sonra birdenbire duşta ya da denizde kulağa su kaçması sonucu şişer(!).
    tek kulak olursunuz aniden. bir tarafınızdan gelen sesleri hiç duymazsınız.
    işte bu durumda kulağın yıkanması gerekiyor.
    önce birkaç gün kulağa gliserin damlatılıyor , kirler yumuşasın diye.
    sonra randevu alınıp ilgili sağlık birimine gidiliyor.
    hastabakıcının (en azından ben öyle zannediyorum hademe de olabilir) elinde kocaman bir şırınga ama ucunda iğne yok, bir de elips şeklinde ama daha yamuk bir küçük küvet (bunu size tutturuyor) ,
    şırıngadaki suyu kulağa foşşşş diye basıyor.
    "ya ne oluyoruz , hani kulağa su kaçması tehlikeliydi bunlar resmen kulağa tazyikli su basıyorlar" diye aklınızdan geçiyor ama iş bitiyor o arada.
    kulağa giren su kirlerle beraber elinizdeki küvete boşalıyor.
    hastabakıcı bak kulağından neler çıktı diye size göstermek istiyor. ben bakmadım tabi, neme lazım midem kalkar ortalığı rezil etmeyeyim diye.
    baş dönmesi olabiliyormuş işlem sonrası, o zaman biraz uzanmak gerekiyor.
    sonrasında kulak öyle hassaslaşıyor ki sormayın. evin öbür ucunda toplu iğne düşse duyuyorsunuz. bir kaç gün sonra o da geçiyor.
    bir kere yıkattın mı hep ister kulak alışır demişti herkes ama aslı çıkmadı bende , kaç yıl geçti istemedi bişey.
hesabın var mı? giriş yap