şükela:  tümü | bugün
 • cok iyidir, yani şahanedir, nasıl desem bu kabiliyetsiz, cahil medyanın bakkal zihniyetiyle is yapmasına karşı olmanın sıfatıdır o yüzden iyidir.
 • dayatmalara kurban verdiğimiz onca insanın sebebi olmuş yeni model bir faşizm bu...

  "bilmek zorundasın"cılık ile, bilmeyeni ezip, hor görmek yani bir nevi..

  hele ki şimdi internet çıktı, eskaza bi üniversiteye kapağı atıp, bi şekilde 4 yıllık lisans mezunu olmayı beceren insan sayısı arttı ya..
  herkes, kendi bildiğini, herkesin bilmesi gerektiğini zanneder oldu.. çok uyuz oluyorum..

  "hiyyy.. bi de üniversite mezunu olacaksın! nası bilmezsin!"ci, parmak gösterip, kafa sallamaya bayılan zihniyete çok uyuz oluyorum..
  bu zihniyeti anne-babalar, dedeler nineler uygulasa neyse de.. en çok da, kıçıkırık bi üniversiteye girmiş, ordan mezun olmuş yahut -artık zaten herkesin kabiliyetleri arasında yerini alan- bir yabancı dili konuşmayı becerir hale gelmiş götü kalkıkların uygulayıcısı olduğu bu zihniyete uyuz oluyorum..

  kimse her şeyi bilemez..
  bir şey bilemediği için insan aşağılamaya kalkmanın çirkinliğine bizi maruz bırakmayın.
  (bkz: #27027130)

  ayrıca, insanları bildikleriyle değil, olduklarıyla değerlendirmeyi insanca buluyorum...
  kültürünüz sizin olsun, ben insanların insanlığıyla ilgilenmeyi yeğliyorum.
 • bunun bi örneği de yabancı dil mevzuunda sık görülüyor mesela..
  sanırsın ki, herkesin evinde 3-4 dil konuşuluyor da, herkes ingilizceyi bilmek zorunda..

  ingilizce kullanımları anlamayan insanları kınamak, hemen küçümsemeye hazır olmak ne kadar moda değil mi..

  dandürük bi kolejin dandürük "prep class"ında öğrendiğin üç kuruşluk ingilizce ile nasıl da kendini farklı konumlandırma hevesine bürünüyosun mesela... ki, deadline yerine teslim tarihi diyen adamı küçümsemeye başlayabiliyosun.

  çok iğrençsin ve midemi bulandırıyosun.

  bizim genel sorunumuz ne biliyo musun dostum...
  bizim genel sorunumuz o lanetolası koca k.. hm pardon..

  bizim genel sorunumuz, kendimizi yüceltip konumlandırmayı, başkaları üzerinden yapmayı alışkanlık haline getirecek kadar zavallı olmamız.

  birey olup, kişisel konumunu, kendi başına edinmek yerine, başkalarını aşağıda görüp/gösterip, binevi göreceye muhtaç bir sosyal statü edinmeye muhtaç olacak denli iğrenç, zavallı yaratıklar olmak.
 • (bkz: why u no cool)
 • edebiyat, sinema, müzik gibi alanlarda bir sanatçı veya eseri belli bir kesime özgüleme çabası ile bir tür karantina altına almaya çalışmaktır. bunun yanında bu eser veya sanatçıyı diğer insanların bilmemesini isteme ve öğrendikleri takdirde insanları bunlardan uzaklaştırmaya çalışma ya da bunlar için karşıdakinin yetersiz olduğunu onu aşağılayıcı bir şekilde kanıtlama çabası içine girme de kültür faşizmi kapsamına girer.

  bana göre bunun olası en temel nedeni, farklı olma durumunu korumaya çalışma içgüdüsüdür. kişi, sadece kendisi ve belli bir kesimin ilgilendiği/bildiği kültürel konuların daha fazla insan tarafından bilinmesi sonucunda herkes gibi olacağını, bunun da sıradanlaşmak ve farklılığını kaybetmek anlamına geldiği düşünür. bu da, bencillik ve kibrin harmanlanması demektir.
hesabın var mı? giriş yap