• migrosta kutu halde bulunan çeşitleri oldukça tatminkar ve lezzetli.
  • yapımı oldukça basit , kahvaltıdan tutun içki yanında eşlik etmesine kuru fasülye gibi bakliyatlarla pişirilmesine kadar kullanım alanı çok olan bir lezzety fırtınasıdır .

tarifini veriyorum .

tercihen dana bonfile alınır . 300-400 gram olmalı en az .

daha sonra bu bonfile güzelce kaya tuzu ( turşuluk iri tuz ) tuzlanır . üstüne bir ağırlık ( ezmeden ) konularak iri gözenekli bir süzgeçin içine alınır . gerekirse içine yağlı kağıt serebilirsiniz.

daha sonra bu süzgeç içinde ki et daha büyük bir kabın içine konulur .

2 3 gün bekletilmek suretiyle suyu çıkartılan etin fazla tuzunu almak isterseniz buzlu suda en az 6 7 saatte bir suyunu değiştirmek suretiyle buzdolabında bekletilir . 1 gün yeter .

ama ben öyle yapmıyorum hatta tuzla beraber tütsülenmiş paprika ekliyorum .

neyse suyu çıkartılan eti bildiğimiz kadın çorabının içine koyun . ( önce ete bir ip geçirin . )

kuş kafesi v.s gibi bir şeyiniz varsa kurutacağınız yerde karga v.s sorununuz varsa kefesin içine asın eti . kafesi de günde 2 3 saat güneş alan ( mümkünse sabah ve akşam vakti ) bir yere asın .

10 gün içinde hazır etiniz.

ama bitti mi bitmedi.

şimdi mümkünse talaş olmadı yaş dallar olacak şekilde bir miktar kiraz -vişne -elma ağacı karışımı hazırlıyoruz.

bu karışımı büyük bir tencerenin içine alıyoruz.

küçük fırınlarda olan ayaklı tel ızgaranız varsa üstüne bu eti koyuyoruz. .bu ızgarayı da tencerenin içine koyuyoruz.

ocağı az açarak tencerenin kapağını kapatıyoruz.

2 saatte etiniz hazır .

afiyetle yiyin .
  • pepino ile isledim en son yaptığımı...isteyen etini alsın yapıveriyim...rakı mezesi olur kahvaltı olur kitap okurken falan gnam gnam yersiniz çerez gibi..!
  • müthiş bir lezzet. rakıyla çok iyi gidiyor diye yazacaktim, meğer bira ve şarap için başlık bile açılmış. maça ikiliyle bile gider bu *

en kalitelileri tuzsuz olanlar. kalite düştükçe tuzu basıyorlar. yanında iddialı bir tulum peyniri olunca tam demlenmelik.

(bkz: kuru et ve bira ikilisi)

(bkz: kuru et ve şarap ikilisi)
  • bira yanın da efsane olur
  • çok pahalı be alamıyorum.
  • (bkz: lukanka)
  • çok hafifçe daniş blu (danish blue) sürülüp rulo yapılmış kuru et ile güzel bir kırmızı bir şarap sizi lezzet bakımına nirvanaya ulaştırır. ayrıca biranın vazgeçilmez kankasıdır. bu meret öyle bir yoldaştır ki malt viski içenlere de ayrıca öneririm.
hesabın var mı? giriş yap