• kuş uçar, yavrular, yuvalarda cıvıldar
    göğe bak, ne parlak, ne hoş ne berrak
    ...

şeklinde sözleri olan 1980'li yıllarda da basılmakta olan saip egüz'ün mandolin metodundaki çocuk şarkılarından biri.

melodisini merak edenler ve orijini için de öncelikle: (bkz: #16609498)
    (her bir notaya bir hece gelecek şekilde söylerseniz notasını bilmeye gerek kalmadan sizde söyleyebilirsiniz.)

haydi o zaman hep beraber söyleyelim:

kuş u-çaaaar, yav-ru-laaaar, yu-va-lar-da cı-vıl-daaaar
    gö-ğe baaaak, ne par-laaaak, ne hoş ne ber-raaaaaaaak
    ...

şarkıda uzatılan heceleri bende "aaaa" şeklinde uzatarak yazarak prozodisi hakkında yardımcı olmaya çalıştım.

kişisel olarak da:

30 sene boyunca ben bu şarkının öylesine metodlarda falan yer alsın diye yazılmış yerli üretim bir çocuk şarkısı olduğunu zannediyordum. halbuki esasen eski bir alman şarkısının üstüne türkçe sözler yazılmış bir nevi "aranjman" durumuymuş.
  • aradan geçen yaklaşık 35 yılda sözlerinin devamını

haydi okula gidelim, bir şeyler öğrenelim,
    hepimiz biliriz bu dersleri biz...

şeklinde hatırlamakta, herhangi bir bağlantı kuramamaktayım... kuşlardan okula nasıl geldik bilmiyorum... neyse ben zaten bunu değil biz şen gemicilerizi severdim.. "çıkırık çakarak çıkırık çakarak makara çekeriz" gibi sözleri vardı süper tremolo yapılırdı...
  • kuş uçar kervan geçmez.
  • devamı "haydi derse girelim, iyi cevap verelim, hepimiz biliriz bu dersleri biz"
    alman halk şarkılarının melodisine söz yazılarak yapılmış başka çocuk şarkılarımız da var. "çağıl çağıl sular akar, döner değirmenim; şarkı söyler minik kuşlar, döner değirmenim" gibi. hoş ve ağır melodisiyle ortaokul çağlarımda gözümde canlanırdı bu güzel betimlemeler...
hesabın var mı? giriş yap