noschoolnojobnoproblem

  • 424
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen yıl

ıslak fırça tekniği

kuru fırça/dry brush tekniğinin tersi olarak, maketçilikte, gene özellikle zırhlı araçlara uygulanan eskitme tekniğidir.

adından da anlaşılacağı üzere, kuru fırça tekniğinin tam tersine, bu sefer boya bol miktarda tinerle seyreltilmiş bir şekilde maketde özellikle kirlerin birikebileceği düşünülen yerlere uygulanılır.

aslında kısaca ıslak fırça ile arasındaki tam zıtlıktan bahsetmek gerekirse; kuru fırça tekniği, fırçayı sürdüğümüz zaman fırçanın değdiği ve boyayı tutma potansiyeline sahip tüm dışbükey kenar, köşe ve yüzeyler için geçerliyken, ıslak fırça tekniği ise tam tersine fırçanın tek seferde ulaşmasının zor olduğu, oyuk, kuytudaki bölgeler için uygulanılan bir eskitme tekniğidir.

biraz daha detaylı açıklamak gerekirse:

mesela zırhlı araçlarda neredeyse tüm içbükey köşe, kenar ve oyuklarda kirler birikir.
nedir mesela bu tarz bölgeler ? mesela somun yuvaları, paletlerin araları, personelin araca girip çıktığı kapıların oyukları, her türlü dış yüzeydeki havalandırma olsun bilimum aksamın dıştan içbükey birleşme noktaları gibi bölgeler hep kirlerin birikebilmesi mümkün olan potansiyel noktalardır.

hah, işte bu bölgelerde eskitme tekniğinin yapılması için ilk evvela mesela siyah veya koyu kahverengi renkteki maket boyası gayet bol miktarda tinerle seyreltilinir. daha sonra fırçayla bu boya alınıp (bu sefer hiç fırçayı kurulamadan) eskitme yapılmak istenen köşeye sadece tek bir noktaya fırça ucuyla değdirilir.
fırça o köşeye değdirildiği zaman, tinerle gayet seyrelmiş olan boya birden fırçadan kurtulup boyanın sahip olduğu yüzey gerilimi sayesinde de tüm köşe boyunca anında kendiliğinden ilerleyerek tüm köşeye veya uygulanan o oyuğa kendiliğinden yayılır.
işte köşelerde kirlenmiş görüntüsünün oluşturulmasındaki ana teknik de esasen bundan ibaretdir. daha sonra tabii güzel gözükmesi açısından köşenin dışlarına da taşmış olan seyreltilmiş boya, bir selpak veya pamuk kullanılarak emdirme yöntemiyle taşan kısımlar temizlenilir.

tam olarak nasıl göründüğünün anlaşılabilmesi için de tinerin uçmasını ve boyanın kurumasını beklemek gerekir.
eğer ton az gelmiş, istenildiğinden daha silik bir görüntü ortaya çıkmışsa (ki normaldir her defasında o kıvamı tutturmak zordur, geometriye göre de mümkün olmayabilir) tabiyatıyle tekniği aynen istenilen ton yakalanana kadar değişik koyu renklerle tekrar tekrar uygulayıp ve tekrar tinerin ve boyanın kurumasını beklemek gerekir. ince iştir. aynı zamanda da, bir bakıma kuru fırça tekniği gibi uygulandıktan hemen sonra tam olarak etkisini görmek anlamak da pek kolay değildir, sabır gerektirir. bu da bu tekniğin gene kuru fırça tekniğiyle ilgili farklılıklarından biridir.

yapılması, bu arada eğer kuru fırça tekniği kullanılarak eskitme yapılmışsa neredeyse şart gibi birşeydir efendim.
çünkü takdir edersiniz ki, kuru fırça tekniğiyle çamurlandırılmış, paslanmış, boyanın altından metal çıkmış görüntüsü verilerek eskitilmiş bir maketde köşelerin, oyukların tertemiz bir şekilde duruyor görüntüsü zaten hali hazırda bir abukluk yaratır, algıyı, simetriyi bozar, maketin ve dioramanın gerçekçiliği azaltır, amatör bir görünüm sergiler.

devamını okuyayım »
02.01.2010 22:00