• oluşmasına arap levhasının sebep olduğunu düşündüğüm* fay hattı. yaptığım deprem okumaları sonunda bizim levhamız olan "avrasya levhasını" "arap levhası" itiyormuş. bu yüzden depremler oluyor. surisi bitti, şimdi de levhasıyla uğraşıyoruz. sen ne batak, ne çamur bir yermişsin ortadoğu!
  • kuzey anadolu fay hattı, dünyanın en hızlı hareket eden ve en aktif sağ-yanal atımlı faylarından biridir.
    amerika'daki san andreas fayı, kuzey anadolu fayı gibi yeryüzünde en çok tanınan jeolojik yapılardan biridir. kuzey anadolu fayı ile benzerlikler göstermektedir.

bu fayların ikisinin de tek bir kırık düzlemi olmayıp birçok fay parçalarından oluşmuş bir fay zonu, bir fay sistemi durumundadırlar.
    her ikisi de sağ yönlü, doğu atımlı faylardır ve genişlikleri birbirlerinde oldukça yakındır.
    bu iki fay hattına yakın yerlerde meydana gelen depremler oldukça büyük ve tarihe geçen, yıkım gücü fazla sarsıntılardır.
  • doktora yapması için bizzat atatürk tarafından almanya'ya yollanan akademisyen ihsan ketin tarafından bulunan fay hattı.
  • yaklaşık 1200 km uzunluğunda bir çok fay segmentinin bir araya gelmesiyle oluşmaktadır . doğudan batıya doğru genişlemekte olduğu hareketi arap ve avrasya plakalarından kaynaklanan sıkıştırma ile gerçekleşmektedir. günümüze kadar bir çok deprem üretmiş bir çok can almıştır. dünya üzerindeki en uzun aktif faylardan bir tanesidir. yakın bir zamanda ıstanbul' u büyük bir deprem ile sarsacaktır.
  • transform fayların şahı, dexral fayların padişahıdır...

yanal atımlı faylara transform yada dextral fay derler, zaman zaman strike-slip fault diyen de olabilir özünde hepsi yanal atım yada doğrultu atım demek manasına gelmektedir...

iki elinizi birbirine avuç içleri bakacak şekilde değdirip sağ elinizi sol eliniz üzerine bir miktar güç uygulayacak şekilde ittirin sol da yaw he he deyip ittirilsin... işte bu hareket yanal atım demektedir...

dünyadaki en meşhur üç transform faydan söz edilir;
    1. san andreas fayı
    2. kuzey anadolu fayı
    3. doğu anadolu fayı

son ikili literatürde anatolian faults diye de geçer...

transform faylar dünyanın en ölümcül hasara sebep olan faylarıdır zira genel deprem derinlikleri (hiposantr) 10 ile 30 km derinde yani sığ derinliklerde olur ve deprem dalgaları yüzeyde çok ciddi şekilde kendini hissettirir. ayrıca yanal atım nedeniyle normal ve ters faylara göre daha yıkıcıdır. ege bölgesinin neredeyse tamamı horst-graben yapısında yani normal ve ters faylarlar bezenmiştir. bu nedenle daha az tehlikelidir ancak yapılaşmada olması gereken kriterler sağlanmadığı durumda yine ölümcül sonuçlara sebep olabilir..

örnek olarak çeşme'de 1881-1883 yılları arasında meydana gelen iki büyük depremde ne izmir ne ege denizi bırakmamıştır... veee çeşme ve elbette ki izmir nahiyesi bu depreme benzer bir depremi halen beklemektedir. ve gelecektir beklenmekte olan. öyle beklemeyin bize bişey olmaz diye ey ege eşrafı... sizin durum marmara ve doğu anadolundan beş beter zira buralar hep depremi yaşadı ve ders aldı... eski izmir yapıları ise istanbul'un yanında tam bir fiyasko durumunda...

gelelim başlığa...

kafz diye de hitap ettiğimiz sevdiceğimiz bir tanemiz kuzey anadolu fayımız 30,5 doğu boylamına kadar doğudan tek parça halinde gelirken, buradan batıya doğru önce gemlik hattı olarak ikincil bir hatta ayrılır. üstta kalan ve kkaf diye geçen kuzey kaf yada ana kol denen kısım ise izmit körfezinden itibaren at kuyruğu olarak da tabir edilen bir üçlü kola ayrılma faslına girer ki buradan sonrası bilim adamları bile üçe hatta dörde ayrılmıştır...

1. xavier le pichon ve ali mehmet celal şengör hocam (ve de kandilli rasathanesi'ndeki bir kesim bilim insanı da..) burada main north anatolian fault (mnf) olduğunu iddia eder. yani tek parçalı may teorisi de denir buna.

2. celal şengör 'ün pek seviştiği şener üşümezsoy hocam buradaki parçalardan birinin normal fay diğer ikisinin ise transform fay olduğunu iddia eder de buradaki normal fay nedeniyle neresini yırtarsa yırtsın mw:6,5 i geçemez der.

3. cenk yaltırak hocam burada üç ayrı transform fay olduğunu ve tey fay olmasının tam bir saçmalık (bull shit) olduğunu iddia eder ve bu iddiasını bilimsel platformda 2002'den itibaren hakem dergilerde kanıtlar. bu duruma göre çınarcık segmenti(prens adaları diye de bilinir), orta marmara segmenti(westhigh yada center marmara diye de literatürde bilinir) ve tekirdağ segmenti olarak üç ayrı uyuyan fay bulunmaktadır ve bunlar sırasıyla, mw: 7,5 / 7,2 / 7,2 olamak üzere üç ayrı ölümcül deprem üretmeye şu an hazır durumdadır. üstelik bunların birbirini tetikleme durumunda da mw:7,6 yı geçmekte zorlanmayacağını da simülasyonlarla ulaştığını ifade etmiştir.

önemli olan bu konuda yaptığı çalışmaların hakemli dergilerde yayımlanacak kalitede olmasıdır... işkembeden ne olacak burada demek marifet değildir.

sen neye inanıyorsun diyen olursa cenk yaltırak 'ın teorisi simulasyonlarla uyumlu çıktığı ve diğerleri kendi teoremlerini kanıtlayamadıkları için (hoca aynı zamanda diğer teorileri de bu yayınlarda çürütmüştür) bana daha makul gelmekle birlikte her zaman yeni teorilere ve yayınları izlemeye de açık olduğumu bildirmek isterim...

bir jeoloji mühendisi olarak depremleri seviyorum

insanların depremlerden korkmalarını ise bu konuda çocukluktan itibaren yeterli bilincin insanlara verilmemesinden dolayı utanıyorum zira deprem ölümcül değildir, hırsızın yaptığı bina yada yeterli araştırma yapılmadan yapılan binalar insanları öldürmektedir. bir de fay hattı üstüne yapı yapanlar vardı ki onların yatacak yerleri dahi yoktur.
  • lütfen sal bizi artık korkunçlu fay demek istediğim fay hattıdır
  • yakın zamanda istanbul denen hatunun saçını başını darmadağın edecek, canına okuyacak olan faydır.
  • --- spoiler ---

depremi yunanistan'a itelemek
    --- spoiler ---

birçok ırkçı bakış açısı duymuşluğun vardır. ama böylesini ne duydum ne de hayal edebilirim. ya hu depremi nasıl iteleyeceksin? bana bir anlatır mısın? oturup anlaşma falan mı yapacaksın? veyahut da rüşvet mi teklif edeceksin? nasıl ya nasıl?
  • #113713154 ırkçı bakış açısı değildir sadece yanlış anlamalara musait bakış açısıdır. ha yanlıştır sonuçta ve ahlaki değildir. neticede orada da insan yaşıyor. soruyu şu şekilde sorsa " depremin anadolu da değilde yunanistan da gerçekleşme olasılığı nedir?" sıkıntı olmazdı. orada da insanlar çocuklar anneler babalar evlatlar var.
  • ülkeye rahat yüzü göstermeyen fay hattı. bu fay hattı daha çok canımızı yakacak.
hesabın var mı? giriş yap