• italya'nin modena bölgesinde yetistirilen sepaj çesitlerinden yapilan vino frizzante yani köpüklü sarap... rozesi ve kirmizisi mevcuttur...
    içindeki baloncuklar damakta kadifemsi bir tad birakir, kokulu, içimi kolay ve lezzetli bi sarap cesididir..
    7-12° arasinda servis yapilir.. prosciutto veya makarnayla pek güzel gider...
  • don camillo'nun ilk tercihidir.

hep öyle bi imam filan olsun istedim bizim oralarda.
    canım sıkıldığında, başım derde girdiğinde gideyim camiye, imam camiyi kapatıp beni 'imam evi'ne* alsın, mahzenden çıkarttığı lambrusco olmasa da ne bileyim, trakya üzümlerinden bişeyler çıkartsın, iki kadehe doldursun, otursun karşıma 'anlat bakalım' desin babacan tavırlar ile.

ama şarabı haram kılarak, memleketin depresif mümin katsayısını artıracağını kim nasıl öngörebilirdi ki zamanında.
  • italyanlar arasında "italyan colası" olarak hafifçe dalga geçilen, kendinden köpüklü kırmızı şarap.
  • içimi çok hafif ve gördüğüm en güzel lezzetli tatlı şarap..**
  • gazozdan hallice olan kopuklu icecek. *
  • italya’da özellikle kuzey bölgelerinde yetiştirilen üzüm çeşididir. kırmızı, beyaz veya roze şarap yapımında kullanılır.
  • kırmızı ete çok yakışan leziz şarap, garson yanına şiddetle yağlı keçi pirzolası tavsiye edip, hakkaten de isabet ettirmişti. yanlış hatılamıyorsam 1/2 lt şişe 5 euro, 1 lt şişe 8 eur civarındaydı restoran ortamında.
  • bu şarabı sevenin yanından hızla uzaklaşın, ağzının tadını bilmeyenlerin şarabı. genelde armut tiplerin favorisidir.
  • fiyat/içim güzelliği/kafa yapma oranı optimum olan içkidir. şu anda 1 şişesi 1.45 eu kadar ucuza bulunabilir. gazoz gibi içilir ama balyoz gibi çarpabilir. sert içki sevenler beğenmeyebilir.
    ayrıca, içerken tadını beğenmeyenler öptükleri dudaklardaki lezzete bayılabilirler. bu yüzden içmeseniz de içirin derim..
    (bkz: ben bilmem beyim bilir)*
  • modenalı öğrencinin gecelere akmadan önce içtiği resmi şarabı. istediğiniz kadar farklı içkilerle donatın masanızı, bu kadar yeterli deyin, kimin ne zaman getirdiğini anlayamadığınız bir lambrusco o içkilere mutlaka eşlik edecektir.
hesabın var mı? giriş yap