• edit: satıcı ile iletişime geçip makro fotolarla durumu anlatınca satıcı değişim ucu yolladı, kesinlikle çok daha iyi yazma hissi şu an. işbu entry kalemin ucunun arızalı olması sebebi ile yazılmıştır.

--- spoiler ---

elimde bir adet yeni alınmış safari all black 2018 medium nib modeli olan, ve de ucu diğer dolma kalemim pilot metropolitan'a göre bok gibi (cızırtılı, yazması daha zor, yazarken kağıdı kazır gibi ses çıkartıyor) yazan kalemi üreten firma. setten çıkan orijinal lamy mürekkebini yine orijinal pistonu ile kullanıyorum.

gerek goulet pen company yorumları, gerek reddit /r/fountainpens, gerek de fountain pen network gibi pek çok yerden okuduğuma göre de son senelerde pek çok lamy safari kullanıcısı da aynı sorundan muzdarip. çoğu kullanıcı da da ucu değiştirin veya götürün tamir ettirin yazmış ama tamir ettirecek bir yer de bulamadım istanbul'da.

bu nedenle istanbul, olmadı türkiye'de garanti kapsamında götürüp/kargolayıp inceletebileceğim, gerekiyorsa ucunu değiştireceğim bir yetkili satıcısı veya servisini aradığım dolma kalem üreticisi alman firma.

bilen varsa yeşillendirirse çok memnun olacağım.

edit: kalemi çok hafif sabunlu suda temizledim, biraz faydası oldu ama hala yeterli değil. ilk aldığımda daha da kötüydü.

--- spoiler ---
  • safari modeline sahip oldugum insana yazarken is adami havasi veren kalemdir. kendisiyle iki yil once birlikteligimiz baslamisti ancak askere gidince uzunca sure -6 ay kadar- ayri kaldik. dondugumde murekkep kurumus kalem donmustu. gitti guzelim kalem derken biraz nette arastirip sorusturdum kolayaca suda bekletince cozuldugunu tekrar eski haline geldigini ogrendim. forum olusturmuslar kolay bakim vs. gibi.tik tekrar murekkebini doldurup birlikteligimize kaldigimiz yerden devam etmekteyiz.

ayrica cok hos versatilleri de bulunmaktadir. ele tam oturur, 3-4 saatlik sinavlarda rahatlikla size arkadaslik eder.
  • teknik servisine bir türlü ulaşamadığım, ulaşmak şöyle dursun; kimdir, necidir, nerdedir, irtibat bilgileri nedir bulamadığım kalem markası. bozuk bir lamy safari dolma kalemim var. ayda bir kez arıza veriyor, kalemin kapağını bir açıyorum içine mürekkep akmış, damlıyor. atamaya da kıyamıyorum mk, bissürü para verip almıştım yıllar evvel. seviyorum da keratayı.
  • kaleme önem veren biri olarak kullandığım markadır. lamy safari serisini severek kullanıyorum. dolma kalemin sürekli akma sorunundan sonra, bu seri bana dolma kalemi sevdirdi. ilk kalemim hediye olarak geldi. ondan sonra da kullanmaya alıştım. yanımda taşırım hep. kalem benim imzamdır.

televizyonda haber spikerlerinde ya da program sunucularında da göze çarpar. onlar biraz daha renkli seviyorlar. aslında her rengi şık. ben mat siyah ya da parlak siyah kullanıyorum. atatürk imzalı serisi de var. hatta özel isteğe bağlı olarak kaleminize kendi isminizi de yazdırabilirsiniz.

mimarlar gibi çizim ile ilgilenen ya da yazı yazmayı seven kişiler için de güzel bir kalemdir. diğer serilerine de bakmak isterim. çok hoş tasarımları var. gerçekten yazmayı sevdiren, kullanması çok eğlenceli bir kalem.
  • parlak siyah gövde ve kırmızı klipsli lamy joy modeline sahip olduğum, alman dolma kalem üreticisi.

joy, lamy safari modeline göre biraz daha uzun ve gövdesi incelen bir model öncelikle onu söyleyim. zaten mutlaka fark edeceksiniz tasarım farkını.

ikinci konu ise uç olayı.

safari modeli için bildiğim kadarıyla f, m, b gibi çeşitleri var ve bunlar düz uç olarak geçiyor.
    joy modeli için 1.1, 1.5, 1.9 uçları mevcut ve bunlar düz kesik uç olarak geçiyor. kaligrafiye daha uygun olan uçlar bunlarmış.
    benim kullandığım 1.9 mm ancak bu uç bana biraz kalın kalıyor gibi. çünkü ucun kalınlığından dolayı kalemi doğru pozisyonda tutamıyorum ve bu yüzden arada sanki mürekkebi bitmiş kalem gibi yazıda boşluk bırakabiliyorum. kaleme alıştıkça da, bu olay azaldı gibi. ancak benim kullanım tarzıma göre optimum uç 1.5 olur gibi geliyor.

fiyat/performans ürünü. hatta gayet iyi bir ürün.

velasıl kelam, almancıyım.

edit:
    normal kullanım için 1.1mm de deneyeceğim joy ile bakalım...
    daha rahat bir kullanım için b uç ile kullanmak da gündemimde ancak ayrı bir uç alacaksam, bir tane safari alır geçerim. ucu tak çıkar bana pek sıcak gelmiyor.
  • bir ara bir yerlerden hediye geldi. tepe tepe kulandıktan sonra nasıl olduğunu anlamadığım bir şekilde kaybettim.

yerine daha pahalısını aldım ama lamy'den aldığım tadı alamıyorum. her yılbaşı lamy'min yasını tutuyorum.
  • giriş seviye kalemler üreten bir marka. yorumları okuduğumda baya şaşırdım. herkes müdür kalemi, kaliteli kalem vs. yazmış ama birkaç modeli hariç genelde ucuz ve kalitesiz kalemlere sahip. fakat dolma kalemle yazmayı seven, pahalı da olmasın diyenler için iyi bir seçenek.
  • roller larinin yedegi 20-25 tl arasi degisen marka.
    ıcine koyacaginiz bir adet dandik tükenmez kalem yayi ile 2,5 tl ye cozebilirsiniz bu sorunu.

bunun disinda elimde 5 adet farkli renklerde mevcut.cok kaliteli olmamakla birlikte cok dikkat cektigi dogrudur.

kalem-saat-ayakkabi-parfum combo yaparsaniz insanlara oldugunuzdan daha guzel gozukebilirsiniz.
  • websitesinin worldwide bölümü lamyshop.com.tr adresine yöneldiriyor. ben bu siteyi uyduruk pazarlamacı sitesi sanıyordum, değilmiş.
  • çok hoş kalemler üreten firma. 2000 adlı modeli hayalimdir. bu modeli dışında bütün dolmakalemlerinin uçları değiştirilebilirdir, böylece bir kalem ile birçok uç modeli denenebilir.

kalemlerinin çoğuna her sene limited edition modeller çıkarır, bu modeller de ayrı güzeldir.
hesabın var mı? giriş yap