• öldürücü olabilir dikkat!

başta sadece kızarıklık yapan lateks vücudun alerji yanıtının değişmesiyle de ölümcül olabiliyormuş. (bkz: anaflaksi)

bu alerjiyi birinci sınıfta anatomi dersinde fark ettim. poşet eldivenin üstüne lateks taktığım halde eldivenin bileğime değdiği yerlerde kızarıklık oluyordu. steril olacaksam bile poşet eldiven üstüne steril giymeye başladım. en son da vinil eldivenle alerjisiz hayata merhaba dedim. sadece bimde satılan lateksi bir iki defa atölyede taktım ama onun lateks içeriği düşük ya da pudradan kurtardı galiba kızarıklık kaşıntı dışında etki yapmadı. en son maruziyetim de 7 yıl önceydi.

bugün öğleden önceki son hastamda vinil eldiven kalmadığını fark ettim. arkadaştan birkaç lateks alıp hastayı aldım. hasta alırken nefesim tıkanır gibi oldu ama maskedendir, çok zorlandım, sinüzit var zaten diyerek umursamadım. maskeyi ve eldivenleri çıkardığım an ellerimin kıpkırmızı olduğunu ve burnumun içiyle boğazımın şişmeye başladığını fark ettim.

hastadan çıkınca birkaç defa ellerimi yıkadım. sonra odaya geçtim. acil servisi olmayan bir sağlık kurumundayım. ilaç dolabından alerji ilacı** almaya gittim. dolapta avil yok hemşirelerden birini aradım bizim gelmemiz geç olur eczaneden alma acile git dedi.

beynim durmuş zaten o an net komut verilince algılamadan talimatları yerine getiriyor. o an ellerimin mosmor olduğunu ve telefonda nefes nefese konuştuğumu fark etmedim bile. sakin sakin montumu giydim çantamı değiştirdim. 15 dakika sonra acildeydik. triajda "lateks alerjisi, hava yolu ödemi" dememe rağmen hemşire lateksin kaynağını imâlı bir şekilde sorguladı. sonra alerjin var niye takıyorsun diye fırça atmaya başladı. o arada hava yolum tıkanıyor ve söylemeye çalışıyorum. triajdaki kişi psikolojik olduğuna inandı ve acilde görev yapıyor yazık. bir şekilde acile girdik.

doğrudan monitörize edin, deskin karşısına alın göz önünde olsun talimatıyla yatırdılar. |prednol` vermeye başladılar. her yerim kaşınıyor, kaşıyamıyorum. hiçbir kasım hareket etmiyor neredeyse. nefes alıyorum, ciğerlerime gitmiyor. en son boğazımın içindeki yanma da yerini kaşıntıya bıraktı. kaşıntı öğürme refleksini tetikledi. başımdaki alet bip bip ötüyor. ekrana döndüm. solunum 45 nabız 160 saturasyon 99. respiratuar asidoz oldum o zaman şu an kan gazı alsalar kaç çıkar gibi kafamda deli sorular. oysa adrenalin vermişler hatırlamıyorum bacaktan iğne yaptıkları evre yok hafızamda doktor anlatınca öğrendim. adrenalinden sonraki değermiş o nabız. ben o an hayati tehlikenin farkında değilim. prednol deyince ne kafası yaşıyorsam doktorla steroid vermeden olmuyor mu pazarlığı yapmayı düşünüp konuşamıyorum enerjim yok.

aldığım nefesin öğürme ile boğazımdan geri döndüğünü, ciğerlerime hava gitmediğini fark ettim. herkes başıma toplandı. ambu oksijen trakeostomi ne varsa baş ucumda hazır.

yıllar önce amfideki lateks alerjisi anlatılan sunum geldi aklıma "lateks alerjisi öldürücüdür hasta alırken tüm malzeme takımının değiştirilmesi gerekir." hastadan daha fazla maruz kaldığımı fark ettim. en fazla kaşıntı yapar sonra geçer demiştim oysa.

nefes alamadığım gibi öğürdükce içimdeki havadan da oluyordum sanki. hayatım film şeridi gibi geçmeye başlıyor galiba bu defa gidiyorum ama sırayı karıştırmışım dedim kendime . film doğum sahnesiyle başlamayacak mıydı?

avil içip arkaya geçip yatacaktım oysa. üstelik dil altı da değil doğrudan. iyi ki dolapta avil kalmamış da hastaneye gitmişim. öğle arası başlamıştı, kimseye sesimi de duyuramazdım, alerjisi olduğunu bile bile lateks taktı öldü salak derlerdi kesin. hatta öldükten sonra gülemem ama mümkün olsaydı bu kadar salak bir şekilde oldu diye gülebilirdim.

edit: tanı alanların yanında oto enjektörlü adrenain taşıması hayat kurtarıyormuş.
    (bkz: epipen)
    (bkz: penepin)
    (bkz: epinefrin)
  • prezervatif kullandırtmamak için en geçerli sebeplerden birisi
  • maalesef ki söz konusu alerjiye sahip laboratuar çalışanları normalinin kat be kat pahalısı eldivenlere ihtiyaç duymaktalardır.*
  • hastalık hastası türk insanının henüz keşfetmedi rahatsızlık.

biliyorsunuz, türkiye'nin %80'inde astigmatı vardır, hareket halindeki taşıtlarda iki satır yazı okuyamaz, hemen midesi bulanır.

yine %80'ninde pozisyonel vertigo vardır. otobüste ters koltuğa oturamaz.
  • türkiye'de "benim lateks alerjim var" denince hemen gulusmelere sebep olan ya da duymazliktan gelinen alerji çeşidi. çünkü kafamız sadece cinselliğe calistigindan prezervatiften başka bir şey aklımıza gelmiyor. oysaki lateks alerjisi olan hasta ameliyat olacağı zaman ameliyathane ve tüm ekipmanlar değişecek kadar mühim ve anafilaksi riski çok yüksek bir alerji çeşididir.
  • lateks alerjisi olanların maske takarken de dikkat etmesi hayati önem arz ediyor.

bazı maskelerin içinde lateks var ve kutularında yazıyor, ama bazılarında yazmıyor. abd'de yaşasam milyoner olmuştum ama burada yok yere aksiyon çıkarttığı ile kaldı.

yıllardır maske kullanıyorum, pandemiden önce de hasta alırken taktım hiç sorun olmadı. bugünse, dün aldığım 50'li kutuyu açıp bir tane taktım 4-5 tane de çantama yedek attım. on dakika sonra boğazımda bir kaşıntı başladı. öksürük ya da gıcık geldi diye kendimi tutuyorum ve öyle olunca rahatlamadı. o an jeton düştü anjiyoödem başlamış. haritadan eczane arıyorum, dil altı avil aldım idare ediyor ama nasıl bir kaşıntı. otobüsten inip maskeyi attım. bir yandan öksürük başladı durdutamıyorum peceteyle kapattım ağzımı ama içimden dayak yemesem bari diyorum.

sonra etrafıma baktım, yaşar üniversitesi tabelası yaşasın bildiğim bir yerdeyim. çok yakın oturan bir arkadaşımı arayıp eczaneye gittim. elimde adrenalin eczacı kadına durumu anlatıp bir şey olursa bunu yapın diyorum. "kadın bizde de var merak etmeyin" dedi. davranışın saçmalığını fark etmedim o an. eczanede eczacıya ilaç veriyorum.

sonra hastaneye gerek kalmadan toparladım ama o reaksiyon başladıktan sonra fark etmesem, ya da artık çok geçse anafilaksi başlayacak biliyorum. dakikalar sonra kalbim durabilir ve maskeden ölen insan olarak tarihe geçerdim. üstelik 27'yi kazasız belasız atlattım diye sevinip pisi pisine gitsem kendim bile gülerdim.

sonra mecburen kortizol aldım da şükür her şey yavaş yavaş normale döndü.

not: lateks alerjiniz varsa üzerinde yazmasa bile ilk defa kullanacağınız maskeyi önce güvenli bir ortamda deneyin.
  • + lateks alerjim var
    - bu pudrasız bir şey olmaz
    + pudra alerjim var demedim lateks alerjim var
    - yani?
    + yanisi o eldiven lateksten yapılıyor

şu diyaloğu hiç yaşamadıysam 200 defa yaşamışımdır.
  • alerjik yapılı bünyelerde oluşan bir reaksiyon tepkisidir... alerjili insanın deri veya mukozaları bu madde ile karşılaştığında vücutta histamin gibi bazı kimyasallar ortaya çıkar ve çeşitli zincirleme reaksiyonlara neden olur...akut alerji sahibi kişinin latekse karşı alerjisi varsa diğer lastik ürünlerine de alerjisi vardır demektir...plastik aksamlı her tur maddeden koşarak uzaklaşır er kişi..
  • alerjikleri için sorun sadece hamilelikse kuzu bağırsağından yapılan kondomlardan kullanabilir.
  • lateks olmayan vinil veya neoprene içeren materyaller kullanmanızı gerektiren durum.
hesabın var mı? giriş yap