• aynı zamanda bir cemal süreya şiiri;
    " odanız kızkardeşinizdir,
    büyük ş'lerle iner giysiniz;
    bir kez onarılmış anıt mihrap;
    hemen pencereye geçersiniz.

bütün şarkıları düşünün,
    sizin yüzünüz çıkar ortaya,
    konsolun üstünde yelpaze,
    yan yana yan yana düşünün ama.

en derin çizgiler, güzelim,
    en tatlı anlardan kalma...
    değme acı baş edemez
    hazların lal oyuklarıyla.

çıkarken yığılan basamaklar
    kaçı kaçıverirler inerken,
    beyaz sunağıyla gotik tapınak,
    eliniz sanki hep tırabzanda.

bir şeyiniz olayım sizin,
    hani nasıl isterseniz,
    oğlunuz, kiracınız, sevgiliniz;
    dünyanın bir ucuna
    birlikte gider miyiz?

bekletilmiş ipeklinizden
    kopmaya can atar bir düğme;
    boş verin, o düğme hayın,
    gider miyiz?

şimdiye dek düşünmediyseniz
    bakmayın içinde ne var,
    küçük bir kitaptır yaşamak
    elinde tutmaya yarar."
  • arsızdır. kapıdan kovsanız bacadan girer. mevsimli mevsimsiz dibinizde bitiverir. ter-ü taze hâli seyranlık bir hadisedir. toprağından çekip koparıldığında dahi sitem etmez. başını öne eğer, can çekişir, kurur. yine de elden düşmez. demlene demlene gelir seni bulur, damarına karışır, sakinleştirir, ehlileştirir. rayihası zaten sonsuzdur, baş döndürür, buna mukabil acı dindirir. muhtelif kimyalardan geçer, damla damla damıtılır, yağ olur, saçlarınla buluşur. esanslarla karışır, kolonya kıvamında bileklerinle ovulur. sabun olur, dünyanın en esaslı formülleriyle yarışır. hep ve daima birinci gelir.

velhâsılı dahilen ve haricen sık sık kullanılır. erişilmez ve vazgeçilmez bir güzelliği vardır.
  • türkiye'de ege ve akdeniz bölgesinde üretimi yapılan lavanta, eğimli, kıraç ve susuz arazilerde yetişiyor. kozmetik endüstrisinde ve ilaç sanayiinde ham madde olarak kullanılmasının yanında güçlü bir antiseptik ve sakinleştirici olarak kullanılan hoş kokulu bitki ayrıca hepatit- b ve hepatit- c hastaları için uygulanan lavanta kürü ile destekleyici tıbbın sık başvurduğu yöntemlerden biri olarak biliniyor.

ayrıca

(bkz: #27845247)
  • kurutulduktan sonra ancak yakından koklanabilir hale gelen,kokusu çok güçlü bir bitki.sadece kokusu değil,eflatun çiçeklerinin görüntüsü de çok güzeldir.bahçesi olan her eve yakışır
    (bkz: akdeniz)
  • bir çok türü olan lavandula bitkisi. biz de genellikle ingiliz lavantası - lavandula angustifolia - tanınmaktadır.
    türkiye'de bilinen bir diğer lavanta türü - lavandula stoechas- karabaş otudur. karabaş otu kurutulduğu zaman ingiliz lavantası gibi yoğun koku vermez. kendine has bir kokusu vardır. ve sigarayı bırakmak isteyenlere tavsiye edilir.

ingiliz lavantasının en büyük özelliği dezenfekte edici, kanı toksinlerinden arındırıcı olmasıdır. yağını veya kurutulmuş tohumlarını sıcak su dolu bir kasenin içinde banyoda bir köşeye koyarsanız banyo yaparken dinlendirici ve temizleyici bir hava solumuş olunur. duş jellerine katacağınız lavanta yağıda hem aynı sonucu verebilir hem de cildinizin temizlenmesini dinlenmesini sağlayabilir.

aynı zamanda sakinleştirici, uyku verici etkisi vardır. bu nedenle rahat bir uyku için yastıkların içine kurultulmuş lavanta keseleri koyulabilir. taze filizlerini yemeklere, kurutulmuş tohumlarını kurabiye / çukulatalara kullanılabilir. bir tutam kurutulmuş lavantayı 75 cc / 100 cc zeytinyağının içinde bekletirseniz aromatik bir yağ elde etmiş oluruz. , eşyalara koku vermek ve/veya böcek, tahta kurusunu engellemek için kullanılmayacaksa mutlaka doğal temiz ortamda yetiştiğinden ve kimyasal işlemden geçmediğinden emin olmak gerekir.

ama bence asıl güzel olan yanı ingiliz lavantası ile yapılan nefis tereyağlı bisküviler ve çukulatalar, trüflerdir.

edit :kaynak
    bir kurabiye tarifi
  • saç dökülmesini engelliyor.

şaka gibi ama gerçek. haftada 1 lavanta kürü ile saç dökülmesini engelleyebilirsiniz cidden. ben ki otlara hiç inanmayan bir insanım, ama dökülen saçlarıma hiçbir çare bulamadığımda buldum bu yöntemi.
    hadi ordan dedim ama acayip faydasını da gördüm hem de çok kısa sürede.

yerine yenisini çıkarır mı bilmiyorum, o konuda pek iddialı değil galiba. ama dökülmeyi durduruğu konusunda denedim ve yanılmadım.
  • kendisi güzel, kokusu muazzam, suyu en iyi tonik, yağı en iyi uyku ilacıdır. isviçre çakısı gibi bitki yemin ediyorum. seviyoruz.
  • doğal hali derin derin solunası bitki. mumda, tütsü de doğalından eser kalmıyor, kaçınınız.

şöyle bir cinlik yaptım. markette lavanta kesecikleri satılıyordu. amaç çekmeceye, dolaba, sandığa koymakmış. lakin ben kesecikleri aldım, yastığıma koydum. artık mis kokulu hülyalara dalıyorum.

söylenişi de çok naif. lavanta. lavantalavanta. la - van - ta.
  • ortaköyde müşterilerinin parasını nasıl alacağını şaşırmış yemek yenen yer.

istemeden gelen zeytinyağını ve ekmeği ikram zanneden saf, aç müşteriler hesapta çıkan 6 lira fazlayı görünce irkiliyorlar. meğer 3 dilim ekmekle bir çay tabağına konmuş naneli zeytinyağı 6 liraymış. vay annesini sayın seyirciler. resmen dolandırıcılık. daha da gitmem. siz siz olun bu oltaya takılmayın a dostlar.
  • akşam yemeklerinden 2 saat sonra bir fincan sıcak suda demlenmiş lavantayı 15 gun taze demleyip içerek karaciğerinizi temizleyip, toksinlerden kurtulabilirsiniz. şekersiz içilebilen çayının damakta hoş bir tadı kalıyor ayrıca.
hesabın var mı? giriş yap