• bir demet tiyatro'nunki gibi benim büyüdüğüm mahallenin de bir laz bakkal amcası vardı ve adı da zeçeriya amca idi. ben küçükken babam bir gün zeçeriya amca'ya "bizim oğlan gün içinde ne alırsa alsın, sen hesaba yaz, ben öderim demiş." o da öyle yapmaya başlamış. hatırladığım ilk şey bir gün bakkala gidip abur cubur bir şey aldığımda benden para alınmaması ve o anda bakkalda bulunan mahalleli esnaftan bir abinin "neo len? zeçeriya amcayı haraca mı bağladın?" diyerek eğlenmesiydi. gel zaman git zaman mahalledeki diğer esnaf abiler beni "bugünkü haracını aldın mı?", "neo? yine haraca mı?", "yine toplamışsın haracı!" gibisinden babalamaya başladılar. ben artık zeçeriya amcanin dükkanına daha bir özgüvenle girip, ellerim daha dolu çıkmaya başlamıştım ki bir gün pat diye haraç kesildi. ne mi oldu? ne olduğunu daha sonra babam ile zeçeriya amca arasında geçen şu diyalogla anlatayım (kaynak: babam).

babam: zeçeriya abi, bizim oğlana veresiyeyi kesmişsin? hayırdır?
    zeçeriya amca: çestum ha uşağum!
    babam: niye peki? ödemiyor muyum?
    zeçeriya amca: ula senin sersem uşak ha punlari bedava saniyi.
    babam: e?
    zeçeriya amca: e'su, mahallenin putün uşaklarinu peşisıra cetirup, "caniniz ne istiyse alin, pendensinuz!" diyi.
    babam: oha!
    zeçeriya amca: oha ya! senun şimdi odeyeceğun parada ha pu mahallenun putün uşaklarinun emeğu var. sağa yazik olmasun diye çestum veresiyeyu. senin uşak esçi zaman gabadayilari çibi. haraç çesiyi ama halka dağıtiyi.
  • bir demet tiyatrodan;

-dün akşam çok böyük sevap işledum tombalak.
    +hayırdır ne yaptın?
    -adamun biri benden para istedu. helikopter pilotu imiş. helikopteri düşmüş, bu da atlamuş eve dönmek içun taksi parası lazim imiş. ben de verdum.
    +ya sen naptın laz bakkal. adam seni resmen kazıklamış. sen de inanmışsın. yakında "abi plutona gidicem yol parası ver" diyenlere de yardım edersin sen
    -kazikladi mi. yok ya. hem pluton da nedur?
    +hey allahım.

bir süre sonra, laz bakkalın telefonu çalar ve tombalak açar;
    +alo! hava kuvvetleri komutanı mı. ödül mü? laz bakkala mı?
    (hey laz bakkal o dün para verdiğin pilot vardı ya onun ordan arıyorlar.)
    (ver bakayım tombalak)
    -aloo şerefsiz bir daha kazıklayamayacaksun beni. (çoot kapatır)
    +ya sen naaptın laz bakkal
    - eyu ettum değil mi tombalak. o plutona gidecek heruf arasun ona da diyeceğum.

toprakları bol olsun...
  • bir bölümde, dükkana zenci bir amcanın fotoğrafını asmış, "bu da kim?" diye soranlara "rahmetli babamdur" diyip, sebebini de "rahmetli babam çok üşengeç idü, fotoğrafı lazım olunca fotoğrafçıdan hazır bir tane almiş idü" diye açıklamıştı.
  • bir demet tiyatroyu teey fi tarihindeyken izleme sebebim. kendisinin soyle bir iki hikayesi vardir:
    1)
    tombalak: laz bakkal amca memleket nerede
    laz bakkal: memleket denizin kiyisinda
    t:peki laz bakkal amca deniz nerede
    lb:e bundan kolay ne var tombalak, o da memleketin kiyisinda

2) tombalak nasil olduysa laz bakkala bir gun satranc ogretmek zorunda kalir. umutsuz bir sekilde tim taslarin hareketlerini tek tek anlatir. isin ilginc kismi laz bakkal her seyi cok iyi ogrenir. emin olmak icin tombalak bir iki kere soru sorar, hepsini dogru cevaplar. sonunda oyuna basladiklarinda ise laz bakkal cebinden zar cikartip sallar ve: "ha ha duses, simdi yaktim cirani tombalak" der
  • bir demet tiyatro'nun, yokluğuyla yürek burkan ve en özlenen karakterlerinden biri.

mükremin bir gün yedek askerliğe çağrılır. olay mahallede hızla yayılır. mevzu tombalak'ın kulağına gelir ve kendisi konuyu laz bakkal'la paylaşır. şaşkınlığını gizleyemeyen laz bakkal sormadan edemez:

- ula tombalak yedek askerlik de nedur? yoksa mükremin savaşın son 15 dakikasına mı girecektur?
  • bir demet tiyatronun 74. bölümü sezonun son bölümüdür. senaryo gereği karakterlerden bazıları tatile çıkar. laz bakkal da memleketine gidip arsa satıp döneceğini söyler. tombalak ile vedalaşırken "üzülme döneceğim, aslan gibi geri döneceğim" der. ne tesadüftür bu onun son sahnesi olur. herkes ile vedalaşır ve gider. 75. bölümde laz bakkalın hastaneye kaldırıldığı söylenir ve finalde ölüm haberi gelir. aydın tolanın resmi ile telviye teyze sahneye gelir ve tüm ekip hüzünlü bakışlarla arkasındadır.
  • bir demet tiyatro nun 75.bölümünde vefat etmiştir.
  • (bkz: iyi bilirdik)...
  • bir demet tiyatroda biraz gec anlayan ama icten ve saf olmasiyla da kendini sevdiren rahmetli karakterlerden biri.*
hesabın var mı? giriş yap