• bronz 3 stuck olan insanların takım oyunu ve warddan bahsetmesini über komik bulduğum oyun.

tanım: kafanız çalışıyorsa ad soraka oynayarak bile çıkabileceğiniz ligleri bulunan oyun.

kaynak: eu west d3 tr challenger
  • asdkşlkaslşkdlaşslkdsald full crit soraka vs bronzies.

tamam abi.
  • az önce dünya şampiyonasında müthiş bir maç vardı. fw- tsm izlemediyseniz özeti değil maçın tamamını izlemenizi öneririm.
  • neden bıraktığımı hatırladığım oyun.

4 aydır oynanıyordum dolmuşta otururken overwatch videosu izlerken thresh ve azir montajları denk geldi.izledim canım çekti.gittim açtım ilk maçta thresh olarak kötü oynadım.tf'lerde hata yaptım üstelik karşıda botta nathilus ve eko vardı toplane de 2.maç tüm takım feedledi bende kapattım.

sanırım en iyisi bu.
  • bugün çok keyifli 2 maçını izlediğimiz oyun.. 50 dakikayı geçen, iki takım arasında gidip gelen oyunlar oldu.. ilk üç maç sonrasını izlemedim ama izlemeyi sevenler en azından özetlerine baksın derim..

fw vs tsm özeti https://www.youtube.com/watch?v=v4y0reagfpu
    imt vs fnc özeti https://www.youtube.com/watch?v=lmrtfacbh0e
  • worlds 2017 de sk telekom edward gaming karşısında efsane geri dönüş yaptı, maçı kapatacaktım ilk 15 dakika sonrası on bin küsür altın öndeydi edg ama fena tokat yediler kaçıranlar izlesin derim...
  • worlds 2017'nin 2. günü mükemmel maçlara sahip olan oyun

edg'nin kt cosplayi ve hauntzer'in muazzam gnar oyunu günün highlightlarıydı herhalde

ama bence günün en güzel maçı gigabyte marines vs longzhu arasında oynandı.
    marines morde pickleyip karma ile beraber kule altında yatarak sadece waveclear yapacak trist ise topta hem koridoru ezecek hem diğer ad carrye oranla xp avantajı alacaktı ve muhtemelen bunu gruptaki diğer takımlara karşı deneseler başarırlardı fakat longzhu durumu çok iyi okudu ve hemen karşı strateji geliştirdi. önce maviyi basarak chogathı ormanın üst tarafına gitmeye zorladılar ardından morde karma ikilisine yardıma gelemeyeceğini bildikleri için hızlı bir şekilde aşağıya bastırarak mordenin altında farmlamayı düşündüğü kuleyi hemen yıktılar. marines ilk kule düştüğü an zaten oyunu kaybetti.

bu kadar yaratıcı bir taktiği ve bu kadar hızlı gelen çözümü uzun zamandır profesyonel lolde görmemiştim hayran oldum.
  • dünya kupası etkinliği devam eden ve yine efsane maçlara sahne olan oyun. faker her sene sezon boyunca eleştiriliyor. bitti artık deniliyor. dünya kupası başladığı anda herkesin dilinde yine o eski şarkı..

--- spoiler ---

faker what was that?!?!?
    --- spoiler ---

onun dışında ryze yine dünya kupasının değişilmezi. chogath metası kırıldı trundle geri döndü. uzi senpai gençlere bedavaya ders veriyor. gruptan çıkmak garanti olursa eski günlerin hatrına bide vayne oynarsa tadından yenmez.

--- spoiler ---

gelelim fenerbahçeye. zaten worlds takımlarıyla aramızda seviye farkı olduğu bilindik bir gerçekti. keşke oyunu izlemek yerine oynamayı deneseler. hata yapıp rezil oluruz diye korkuyorlar farkındayım ama böyle ne bir şey öğrenebiliriz ne de iz bırakabiliriz. cesur oynayıp diş göstermek varken belli bir dakikaya kadar idare edip yenilgiyi kabullenmek hiç zevk vermiyor. hazır taslak taktiklerle oyunun bitmesini beklemek yerine rakibi bozmaya çalışsak, oyunu biz oynamaya çalışsak daha iyi olmaz mı? bu oyun tarzımız barcelonaya karşı kapanmaya benziyor. o golü atacak işte adamlar. kaybedecek ne var? daha cesur davranmalı, tek ayak üzerinde yakalamaya, kontra kovalamaya, tahmin edilemez olmaya çalışmamız lazım diye düşünüyorum. işe yarar demiyorum fakat worlds izlemeye değil lol oynamaya geldiysek biraz kan döksek fena olmaz.
    --- spoiler ---
  • maçı şimdi izledim. thaldrin eğer o malum dakikada flash atsaydı oyun daha farklı ilerleyecekti.

türk takımlarının ortak bir stratejisi var. pre skt strat diyorum. earlyi değil de latei düşünüyorlar. ligin geneline baktığında son 3 sıra hariç 4 takım latee oynamayı tercih ediyor. fenerbahçe de bunlardan bir tanesi fakat bu senin liginde geçerli olan bir macro play o. karşında zven+mithy gibi bir bot varken earlye ağırlık vereceksin. ezbere early oyununundan ziyade rakibine biraz yatırım yapacaksın. burada yönetimi kesinlikle suçlamıyorum fakat pathing diye kanun var. rakibin junglerının pathing performansını atladık.

sadece trick değil başka etkenleri de göz ardı ettik. meselâ zven 16. dakikada ie ve statikk shiv'i bitirdi ve bu itemlar tristana'da. botumuzun gerek laning phasei olsun gerek ise yan lanelerden destek alamıyor olması zven'i taşıdı.

bugün ise daha zorlu bir sınav vereceğiz. frozen'dan ve thaldrin'den şüphe etmiyorum fakat botun esktraordinari bir şekilde sakin bir laning geçirmesi gerek.

turnuva boyunca (oynanan 2 maçın averajı) padden dakika başına 10.4 cs sığdırırken ruler 9.5 fakat cs yapıyor skor katkısına bakıldığında ruler 77.8% ile oynarken padden 66.7% ortalamaya sahip. bu da korelilerin genellikle takım savaşlarında daha iyi işler çıkarabildiklerinin gösteriyor.

iki takımın harita kontrolü de birbirine çok yakın. iki takım da dakika başına 3.2 ward ile oynarken dakika başına 1.3 ward temizliyorlar fakat ssg 41.6% ortalama ile ward temizlemede fenerbahçe'den 3% daha fazla bir ortalamaya sahip. harita kontrolümüze rakibimizle hemen hemen örtüşüyor olsa bile bu bize proaktif bir oyundan vazgeçmemiz gerektiğini söylemeye az da olsa yetiyor. rakibinden üstün bir kontrolün yok ise neden proaktif devam edersin ki?

şimdi biraz ikili kıyaslama yapacağım:

2 maçta 0 baron.

2 maçta da iki takım 15. dakikada drakei aldı.
    dakika başına fb 1472, ssg 1155 hasar verdi.

2 maçta da first blood alamayan ssg'ye karşı bizim 50% bir üstünlüğümüz var. ilk dakikalardaki baskımız adına ufak bir detay.

dakika başına 1609 gold cebe indirirken ssg 1809 gold cebe indiriyor ve dakika başına yediğimiz gold farkı 392 iken ssg'nin sadece 10 goldluk bir farkı bulunuyor. bu farkı 15. dakikada fb'de 1323 iken ssg'de 1022. yani harita kontrolü yaparken cs kaybediyoruz, gold kaybediyoruz.

fb'nin kule alma oranımız 0.1% ile oynarken ssg bu averajı 1.5'te tutuyor. turnuvada 100% ile ilk sırada bulunan skt ise 3.9 ile oynuyor.
    turnuva boyunca iki takım da cloud ve infernal drake sahibi oldu.

bireysellikte ise fb'de 32% ile padden ve 29.5% ile frozen hasar ortalamaları ile ön plana çıkarken ssg'de 34.1% ile cuvee ve 27.9% ile crown dikkat çekiyor.

son olarak iki takımın ortalaması alındığında sejuani banında buluşuyor. fb daha çok oyuna etki eden banlar gerçekleştirirken ssg ban phasei bireysel+macro yönünden zengin pickleri eleyerek geçirdi.

eğer ssg bizi küçümsemiyorsa padden'a karşı kog banı yanı sıra tristana ve twitch picklerini bırakmayacaklardır. varus'a yönlendirebilirler. öte yandan kontrol büyücüleri de masa üzerine yatıracak olan ssg'ye karşı frozen'ın otp olduğu bir şampiyon ile oynamasını da bekleyebiliriz.

gl&hf.
  • sınırsız yiyip kurtulduğum kanser oyun, riot'a burdan teşekkürlerimi sunuyorum.
hesabın var mı? giriş yap