• mutlu olmamak, gururlanmamak mümkün mü?
    matematik koyunde herhangi bir kampta yer almış herkes de gururlanmistir.

ne yazık ki, çok az kişi bu güzel haberden haberdar.

ali nesin'in hatırı sayılır bir hater kitlesi var.
    bir insanı veya bir figürü sevmemek için haklı sebepleri olabilir insanların. eksik olan tarafımız, sevmedigimiz insanların başarılarını taktir edememek. biz başarıları takdir etmeyince buyumuyoruz. cocuk toplumdan çıkıp, olgun toplum olamıyoruz.

matematik köyünün kurucularından biri olan ali nesin bir matematik öğretmeni olarak çıtayı çok yükseğe koydu. onun yükselttiği citadan atlayabilenler gerçek başarılara uzanabilecek.
    10 sene, 20 sene sonra bir türk matematikçi bir teori ortaya atarsa şaşırmayın. ama umarım o zaman geldiğinde, taktir etmeyi öğrenmiş bir toplum oluruz.
  • ismini hint matematikçi ve astronom bhaskara tarafından yazılan 1150 tarihli matematik kitabından alan bu ödül 2010 yılından beri dört senede bir veriliyor.
    kazanana 1.000.000 rupeenin (an itibarıyla yaklaşık 15.000 dolar ediyor) yanı sıra çok büyük bir prestij sağlıyor.

2010 yılında bu ödülü hint asıllı britanyalı simon singh, 2014 yılında da arjantinli adrian paenza kazanmışlar. 2018'de de yukarıda belirtildiği gibi bu ödül, "matematiğin türkiye'de sevilmesinde pahabiçilemez katkılarından ve eğitim ve araştırmalar için eşsiz bir yer sunan matematik köyü'nden dolayı" ali nesin'e verilmiş.
  • anlamı ve prestiji büyük olan matematik ödülü. ali hoca'yı tebrik ederim. bunun üzerine yazımızı paylaşayım ben de.
  • öncelikle matematik köyünün sadece "matematik" alanında faaliyet göstermediğini diğer disiplinlerle ve programlarla beraber bir bütün oluşturduğunu belirtmek isterim.

eğitim alanında verilen leelavati ödülü ile, umarım matematik köyüne olan yaklaşımlar ve algılar değişir. eğitim bakanlığı ile mevcut temasların daha da güçlenmesi ve sonuç vermesi için leelavati ödülü bir etken olabilir. bu konuda son derece heyecanlıyım açıkcası. ödül için ise başta ali nesin olmak üzere emeği geçen herkesi tebrik ediyorum.
  • helal olsun ali nesin'e diyor ve yüzümüzü ağarttığı için teşekkür ediyoruz.
    bilim , sanat, spor eğitimi zihniyetinde olduğunu düşündüğümüz sayın
    milli eğitim bakanımızın dönüşte resmi törenle karşılaması
    gerektiğini düşünüyoruz, gençlere örnek olması bakımından.
    ayrıca devletin yıllarca göz yumduğu, işlerini oy gelir diye kolaylaştırdı
    bok çukuruna dönmüş tarikat, yurtları, kur'an kurslarını
    (kur'an adını burada bu oluşumlarla birlikte
    anmak istemezdim ama onlar tecavüze alet etmekten
    utanmıyorlar uyarmak gerek)
    acilen kapatıp tüm çocukları gelecekte
    öz saygısı olan, donanımlı, neye değer verip vermeyeceğini tahlil edebilen
    insanlar olarak tarafsız, örgün eğitime dahil etmesini bekliyoruz.
  • matemetiğin nobeli olan bu ödülü alan ali nesin hoca'mıza tebriklerimizi sunar ve kendisi ile gurur duyduğumuzu belirtiriz.
    ödülü paylaştığı diğer bilim insanı ise cambridge üniversitesi’nde profesör olarak görev yapan 40 yaşındaki merivanlı koçer birkar olarak bilinen prof. dr. feridun direxşan'dır.
    uzun yıllar ingiltere’de mülteci statüsünde yaşayan direxşan ödüle ilişkin, “umarım 40 milyon kürt için bu ödülüm küçük bir sevinç kaynağı olur” diye açıklama yapmıştır.. iran kürdistan bölgesinin ileride matematikçi olacak bir çocuk için çok zorbölge olduğunu söyleyen birkar, “bir gün bu ödülü alacağıma inanamıyordum” demiştir.
  • matematiğin gizemini çocukluktan berri bıkmadan usanmadan hep merak etmişimdir keşke matematik bölümü okuyabilseydim ve keşke ali nesin gibi bir dahiden ders alma şansını yakalabilseydim...
    kendisi bu ödülü büyük emekler sonucu kurduğu matematik köyünden ve ortaya koyduğu salt bilimle kazanmıştır .
    kıymeti bilinmesi gereken nadir bilim insanıdır.
    göğsümüzü kabarttığı için bir kez daha teşekkür ediyor , başarılarının devamını diliyorum.
  • bizim için gurur ve umut kaynağı olurken ülkenin çoğunluğu için fısssssss sesinden başka bir şey değildir.
  • her zaman olduğu gibi ana akım medyada yer verilmeyecek olan güzel haberlerden biridir.

bu da bizim kaderimiz...
  • alsın
hesabın var mı? giriş yap