şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 1949'da marxist yayınlarıyla ün yapan monthly review'yu paul sweezy ile birlikte kurmuş ve derginin yöneticiliğini yapmış çok önemli bir amerikalı marxisttir. tekelci-emperyalist amerikan kapitalist toplumunu marxist öğreti çerçevesinde incelemiş usta bir bilim adamıdır. fakat benim için asıl önemi, adını vereceğim şu leziz kitabın müellifi olmasından ileri gelir: lütfen, hararetle (bkz: feodal toplumdan yirminci yüzyıla).
  ve ayrıca kankaları için (bkz: paul sweezy), (bkz: paul baran).
 • sol yayınları tarafından basılan sosyalizmin alfabesi isimli kitabı, devrimci düşünceyle yeni tanışanların eline bir hap gibi tutuşturulan yazar.
 • 1903-1968 yılları arasında yaşamış sosyalist.
 • sosyalizmin alfabesi isimli kitabı okunasıdır.
 • türkçe'ye murat belge çevirisiyle* kazandırılan man's worldly goods adlı eserinin sosyal bilimler alanında uğraş veren herkes için başucu kitabı olması gereken sosyalist.
 • 1903 yılında new jersey'de doğan abd'li ekonomist.ülkemizde sosyalizmin alfabesi,sosyalizme giriş,feodal toplumdan yirminci yüzyıla adlı eserleriyle tanınır.1968'de ölen sosyalist,ekonomist ve yazar.
 • "en iyi böyle açıklayabilirim" dediğim yazardır:

  sosyalizmin alfabesi gibi birkaç kitap daha yazabilseydi ve daha fazla okura ulaşabilseydi, komünizmin dinsizlik olmadığını beyinlerimize kazırdı.
 • amerikalı sosyalist yazar.1903 yılında new jersey 'de doğmuştur.en bilinen kitabı sosyalizmin alfabesidir ancak iktisat ve tarihi harmanlayarak kaleme aldığı 'feodal toplumdan yirminci yüzyıla' kitabı da en az onun kadar bilinip okunmalıdır.
 • modern dünyanın oluşumunu tüm dönüm noktalarıyla en doğru biçimde okumak istiyorsanız huberman'ın feodal toplumdan yirminci yüzyıla adlı eseri başlıca kaynağınız olmalı. marksist olmasına karşın objektif bakış açısını asla kaybetmemiş olan huberman olabilecek en nesnel yaklaşımla dünya tarihinin ayrıntılı bir analizini gerçekleştirmiş.

  yine hubarman'ın kaleminden çıkan sosyalizmin alfabesi başlıklı eser ise basit ama konunun yeni ilgilileri için temel bir başlangıç kitabı olarak değerlendirilebilir.
 • man's worldly goods adlı eserini tavsiye ettiğim amerikalı marksist, müteveffa, yazar. ancak kitap ta 1936 basımlıdır ki tr'ye çok geç gelmiştir. yani bazı şeyleri okurken tarihsel olarak yanılgıya düşerseniz bilin ki yazarla farklı bir kronolojiye ait olduğunuz içindir. bazen sovyet toplum düzeni ve abd karşılaştırmaları vs. vardır, 1936 yılında bir marksist abd-sscb karşılaştırması yapmış ve bunu ortaya koymuş, gerçekten ilgi çekici. ama yazarın öyle kaynakça vereyim, tez ortaya atayım şöyle bir çıkarım yapayım derdi yoktur, düz kitaptır. bunun yanında kitabın dili hikaye gibi akıyor, ki yazar eski öğretmen, öyle teoriye vs. boğulmazsınız, özellikle bölüm başlıkları insanı eğlendiriyor. bunun dışında, malum sosyalizmin alfabesi kitabı "marksizm kabaca ne anlatıyor?" diye soranlar için ideal sayılabilir. kısa, öz ve yeterlidir ama eskidir. bildiğim kadarıyla öyle başka kitabı da çevrilmedi ki 68 yılında rahmetli olmuştur kendileri. mesela şöyle bir son kitabı ve castro ile fotoğrafı vardır (en sağdaki).

  not: küba kitabını che'nin anısına ithaf etmiştir.