• yetenekli, çok yetenekli bir yönetmendir. 1960 doğumludur. 20 yaşında başlayan kariyerinde sadece beş film çekmiş. beş tane de kısa film. fazla film çeken birisi değil ne yazık ki. 1999'da gösterilen pola x ile kötü eleştiriler alınca bu seneye kadar uzun metraj film çekmedi. malick gibi uzun aralar vermesiyle ünlendi denebilir. holy motors'u şahsen epey merak ediyorum. hele o fragmanından sonra. cannes'da gösterildikten sonra epey olumlu eleştiriler aldı.
    en önemli filmi köprüüstü aşıkları diye bilinen the lovers on the bridge/les amants du pont-neuf. en iyi filmidir. holy motors ile bu filmi aşabilmiş mi merak ediyorum. umarım divx'ini çok beklemeyiz. zira holy motors'un bizde ticari gösterime çıkacağını hiç sanmıyorum.
  • los angeles film eleştirmenleri birliği’nin kutsal motorlar’a yabancı dilde en iyi film ödülü’nü verdiği geceye katılamamis; fakat filmin 'yabancı dil' kategorisinde ödül almasına istinaden çok güzel bir mesaj göndermis:

“merhaba, ben leos carax, yabancı dilde filmlerin yönetmeni. tüm yaşamım boyunca yabancı dilde film çektim. yabancı dilde filmler aslında tüm dünyada çekiliyor, ama amerika hariç. amerika’da sadece yabancı dilde olmayan filmler yaparlar. yabancı dilde film yapmak çok zor bir iştir; çünkü normal dili kullanmak yerine yabancı bir dil üretmek zorunda kalırsınız. ama gerçek şu ki, sinema zaten hayatın diğer tarafına geçmesi gereken insanlar için yaratılmış bir yabancı dildir. iyi geceler.”

kendisini niye seviyoruz bu mesajda acik secik gostermis...

ayrica istanbullulara fantastik mujde. carax !f istanbul'da gösterilecek holy motors / kutsal motorlar filmini sunmak için istanbul'a geliyor!

http://ifistanbul.com/…eos-carax-istanbula-geliyor/

cok sanslisiniz cakallar!
  • vücunun 3/4' ü sıvılaştırılmış uranyumdan oluşan adam.
  • bugün salt beyoğlu'nda söyleşisi olmuş fransız (fakat kendini fransız hissetmediğini dile getiren) sempatik ve mütevazi yönetmen. tüm söyleşi boyunca yakamadığı sigarasını elinde tutması da ayrıca şirindi.
  • vatanım sinema diyen hayalci. salt'taki söyleşide her şeyin farkında gibiydi. tam da bu yüzden hiçbir şeyden emin değildi.

"sevgilinizle sevişiyorsunuz. ondan sonra insanlar size sorular soruyor. nasıldı? şurası neden böyleydi? hangi pozisyonlar vardı? filmlerim hakkındaki sorular da bana işte böyle geliyor".
  • (bkz: #32221104)
  • les amants du pont-neuf ile takdir ettiğim holy motors ile önünde eğilmekten başka bir şey yapamadığım saygı değer yönetmen. ve yazdığı mektupta sinemanın hayatın öte tarafına geçmeye muhtaç insanlar için yaratılmış bir dil olduğunu söylemiş. bu dili kullanmak için de onun gibi yönetmenlere ihtiyaç var.
  • if istanbul'da gösterilen son filmi sonrasında serra yılmaz ile söyleşi gerçekleştiren yönetmen.
    söyleşi metni için: http://www.altyazi.net/…ec/leos-carax-serra-yilmaz/
  • holy motors ile 2012 yılını sallayan , suratlarımıza tokatın alasını patlatan yönetmen .

carax ' ın vurduğu yerde gül bitiyor .
hesabın var mı? giriş yap