şükela:  tümü | bugün
 • daha evvel adını duymadığım gazeteci.

  ama yukardaki linkteki konuşmasını bayağı beğendim. gerçekten araştırmacı kimliği varmış.
 • hz. muhammed üzerine bir biografi kitabı üzerine çalışan dinlemesi pek keyifli gazeteci, tesadüfi teolojist (kendi tanımıyla)

  (bkz: the accidental theologist)
  (bkz: the first muslim)
 • espiri yeteneği gelişmiş sevimli bir teyzedir.
 • ted'deki konuşmasını izledikten sonra yazdıklarını merak ettiğim yazar. en kısa sürede bir kitabını edinmek istiyorum.
 • kendisini agnostik yahudi olarak tanıtan bu bayanı youtube'da gezinirken tevafuken gördüm, peygamber efendimiz ile ilgili bir kitap yazmış, ve oldukça düzgün bir yaklaşımın nasıl olması gerektiğinden bahsediyor aslında konuşmasının girişinde. objektif olarak olaylara ve kişilere bakılması gerektiğine, önyargılardan arınmaya dair nitelikli bir konuşma. muhammed kimdir, bu kadar çok adı geçen ama hiç araştırıp okumadığımız birisi şeklinde amerikalılar'a anlatıyor ve devamında ilk vahyin hira mağarasında gelişinden bahsediyor. türk islam kültürü içinde doğup büyüyen, hiçbir akademik, terminolojik birikimi olmadan islama ve peygambere alaylı şekilde bakan içimizdeki ebu cehillere ibret olacak örnek yabancılardan birisi sadece bu kadın. kitabının adı the first muslim story of muhammed

  ingitere'de 1945 yılında doğmuş. 1994 te amerikan vatandaşı olmuş. iki universiteden psikoloji lisansi var, ortadoğu, din ve siyaset üzerine araştırmaları var.

  (bkz: the first muslim story of muhammed)

  http://en.wikipedia.org/wiki/lesley_hazleton

  http://www.ted.com/…g_the_koran?language=tr#t-78767
 • "after the prophet: the epic story of the shia-sunni split in islam" isimli bir kitap da yazmış olan araştırmacı.
 • the first muslim - the story of muhammad kitabı hakkında kendisiyle yapılmış bir saatlik bir söyleşi şuradan izlenebilir:
  http://www.youtube.com/…st=uuiprv1vow4tpoogtcqthdgg

  söyleşi ingilizce olup türkçe altyazısı bulunmaktadır. lesley hanım çok sempatik ve tatlı birisiymiş bu arada ^^
 • dünya üzerinde, karşılıklı oturup sohbet etmeyi deli gibi istediğim nadir insanlardan biridir.

  konuştuğu dili bilmeseniz ya da kendini görmeseniz bile sadece sesini duyarak ne kadar huzur verici ve aynı zamanda keskin bir üslubu olduğunu anlayabilirsiniz.

  *takdir edilmesi gereken araştırmacı-yazardır kendileri.
 • kendini agnostik olarak tanıtınca objektif bir araştırmacı izlenimi yaratacağını düşünen yazar. bu kadının gerçek bir agnostik olduğunu düşünen varsa son derece aptal olmalı.
 • islam ve resulallah hakkinda ''kotu'' ve dusunce ozgurlugu sebebinden asagilayici seyler yazmadigi, soylemedigi icin 14 (ondort) enrty girilmis. olaganustu zekasindan, tarafsiz,medeni,gelismis medeniyet sahibi v.b. seyler de yazilmamistir hakkinda.

  ariel saron gibi baris odulu alamayacak, asla aydin bir insan olarak bahsedilmeyecek,agnostikte olsa, ateistte olsa, tarafsizligi islam ve resulallah hakkinda olumsuz soylemleri olmadigi surece hakkinda olumlu dusunenler ''aptal olacaklardir''.