• bir turunçgil. tad olarak pek bir iddiası yoktur. pasif azik bir tadı vardır, kokusu eh idare eder.. zaten yetiştirmek için çaba harcanmaz.. olursa tatsız tuzsuz acı olmayan turunç diye yenebilir.. ya da mandalina.. limonun ekşi olmayanı da diyebiliriz.. kisfmet.
  • leyl gece demektir. sevda da en çok gece düşünce insanın içine, ''leylim'' denmiş
    demek ki sevgiliye.

bir de anadoluda hoş kokulu küçük limonlara ''leylim'' derler. ağacı birden meyve verir, aniden. sevda gibi...

(bkz: leylim ley)
  • kulağa hoş ama bazen anlamsız gelen güzel bir kız ismi.
    not: mevcuttur.
  • gece anlamında olup, anlam değişmesine uğrayarak sevgili anlamına da gelen bir kadın ismi. kendileri ileride doğacak çocuğumun ismidir.
  • izmir depreminden beri kayıp tatlı kedi :(

kendimi sürekli sahibinin twitterında iyi bir haber ararken buluyorum. burayı okuyorsan eğer, benim kedim de yaklaşık 1 aylık bir kaybolma süreci yaşadı. leylim gibi güzel bir kedi de değil. boynundaki tasmayı görüp rastgele bir sayfaya ilan vermişler, o kadar tesadüf oldu ki o ilanı görmem. umarım en yakın zamanda kedin bulunur, dikkat çekmeyecek bir kedi değil. hala her gece dua ederim birdaha kaybolmasın diye, dualarım senin de kedinle. kimse yaşamasın, her gece ağlayarak uyudum. yaşayan bilir. içimde kavuşacağına dair çok büyük bir his var. lütfen umudunu kaybetme. ya biri evine aldı ya da hala oralarda bir yerlerde. kediler başlarının çaresine öyle ya da böyle bakarlar.
  • leylim ley ışığında...

leylâ!, leylım, leylâ cânım leylam-leylam, kardeş çocuk, dost, canım kardeşim, canım, çok aziz ve biricik dost, merhaba gibi hitaplarla giriş yaparak onu yaşamının her yerine koymuştur.
    âşıktır… yeri geldiğinde bu duygusunu dile getirmiş, güzelliğinden, kadınsı cesaretinden ve yüreğinden dem vurmuştur. “suskun, uzanmış seni yaşıyorum.” (22 mayıs 1954 tarihli mektup.)
    sevgilidir… her gün, her saniye aşk duyduğu kadına ulaşabilme, yanında olabilme hatta bir ömrü beraber geçirme hayalleri kurmuştur. ancak imkânsızlığı bilmektedir buna rağmen kendisini bu sevdadan, bu ümitsiz bekleyişten alıkoyamamıştır. “aslında benim senden kopamayışım, sensiz dünyayı hafif buluşumdur bütün mesele!” (26 nisan 1956 tarihli mektup)
    erbil'in yaza bilme, üretebilme kabiliyetine, kendi kararlarını alabilme gücüne hayrandır. “bir havan, bir tutumun var ki âb-ı hayata bile değişmem. yiğit, rahat dobrasın.” (tarihsiz. 58. sayfa.)
    dost görür… kendisiyle ilgili bütün maddi manevi durumunu, koşullarını paylaşmakta, kendi durumunu ona aktardıkça mutlu olmaktadır. “dostluğumuzun uzun ömürlü-hiç olmazsa biz dünyamızı bırakıp gidinceye-oluşu, bundan…” (18 mayıs 1955 tarihli mektup)
    gerçekten de uzun ömürlü bir dostluk yaşamış olmaları ve her ikisi öldükten sonra dahi anıları merak edilmekte, edebi bir tatla okunmakta, kıskanılacak bir dostluk örneği sergilemekteler. ahmed arif, kendisine mektup gelmediğinde umutsuzluğa kapılmakta, asabı bozulmakta, hasta düşmektedir.
    kardeştir çünkü onun tüm sorunlarına vakıf, evliliklerini, hastalığını, mekân, iş değişikliğini takip etmekte, önerilerde bulunmaktadır. “yiğit kızım benim, mert ve kahraman kardeşim” (12 ağustos 1955 tarihli mektup.)
    diğer taraftan, leylâ erbil'in ahmed arif'i bazen kırdığını, mektupları uzun aralıklarda yazdığı için üzdüğünü, duygusal anlamda taviz vermediğini görmekteyiz. ancak leylâ erbil'i sadece mektuplardan tanımaya kalkışmış olsaydık, çok değerli, yürekli ve dostluğa önem verdiğini bilecektik. mektuplar yazılış içeriği ile leylâ erbil'e hayranlık uyandırtmaktadır.
    her mektupta sevgi, övgü, hasret ve siteme rastlamak mümkün. ve her mektupta usanmadan âşık olduğu kadından yazmasını istemiş. “bana yaz, yaz canım, yazıver bana canım, yaz ruhum, haydi yaz bana…”

ahmed arif yaşıyor olsaydı, aralarında ki bu sırrın açığa çıkmasını ister miydi acaba? diye de düşünmüyor değilsiniz.

www.leylamihrinazengin.com
  • (bkz: leyl), leyla, ley
    (bkz: leylim ley)
    (bkz: leylim leylim)
    (bkz: leylim yar)
    (bkz: leyla erbil)
  • (bkz: ley)
    (bkz: zülfü livaneli)
  • ley veya leyli ile veyahut ikileme şeklinde şarkılarda kullanılan sözcük. leylim ley, leyli leylim, leylim leylim gibi.
  • kaç leylim bahar...
    (bkz: hasretinden prangalar eskittim)
hesabın var mı? giriş yap