• monty python ekibinin en baba filmidir. incil öğretileri ve o zamana kadar yapılmı$ isa filmleri ile hicv eden, müthi$ yaratıcı espriler ile donatılmı$ bir filmdir. bir çok ülkede beklendiği gibi yasaklanmı$ bir filmdir. insanı yaran bir çok sahnenin bulunduğu filmde sinema dergisinde de yer alan sahnelerinden birisi $öyledir.

--- spoiler ---
    brian imparatorluk askerlerinden kaçar ve yakalanmamak için bir sütünun üstüne çıkar ve vaaz vermeye ba$lar, askerlerin gittiği görünce son sözünü söylemeden sutundan iner, fakat onu dinleyen kalabalık son sözünü merak eder, brian ne olduğu anlamadan ko$maya ba$lar ayakkabısını ve testisini bile pe$inden gelenlere kaptırır. saklanmak için bir çukur bulur, çukurda 18 yıldır konu$mayan bir adam vardır, brian istemeden adamın ayağına basar adam önce bağırır sonra ise sevinçten çığlıklar atar, pe$indeki adamlar brianı bulur ve diyalog ba$lar.

kalabalık:efendimiz! efendimiz!
    bir mürit:efendimiz i$te burada. ayakkabısıydı.
    bir kadın:testiydi.
    bir mürit: bizi ayakkabısı getirdi. konu$, konu$ bizimle efendimiz, konu$ bizimle!
    brian:gidin!
    kalabalık:bir kutsama! bir kutsama!
    bir mürit:nasıl gideceğiz efendimiz?
    brian:gidin beni rahat bırakın!
    bir mütir: bize bir i$aret verin!
    öteki:i$areti verdi bizi buraya getirdi.
    brian:sizi ben getirmedim! beni takip ettiniz!
    bir mürit: yine de standartlara göre bu da iyi bir i$aret.
    öteki:efendimiz, halkınız sizinle olmak için kilometrelerce yürüdü. çok bitkin ve açlar.
    brian:aç olmaları benim suçum değil!
    mürit:bu yüksek dağda hiç yiyecek yok.
    brian:ya $uradaki ardıç ağacında?
    kalabalık: (kafaları çevirip ağacı görürler) bir muzice! bir mucize!
    bir mürit: bir lafıyla ağacı meyveyle donattı.
    öteki: ağaç ardıç dutları doğurdu.
    brian: tabii ardıç dutu doğuracak o ardıç ağacı zaten, ne bekliyordunuz!
    bir kadın: bir mucize dahagöster bize!
    öteki: onu kızdırmayın basit insanlar! ardıç ağaçı mucizesi yetmiyor mu?
    sesiz adam: o benim ağaçım.
    mürit: o tanrı'dan bir armağan.
    sesiz adam: tek yiyeceğim o (kuyudan çıkar ve ağacı çevresindeleri dağıtmaya ko$ar) çekilin o ağaçtandiyorum. hadi! hepiniz dağılın!
    bir mürit: efendim kafamda kellik ba$ladı (arkadan bir kör adamın sesi duyulur.)
    kör: ben iyile$tim. efendimiz beni iyileştirdi.
    brian: ben ona dokunmadım.
    kör: kördüm, ama $imdi görebiliyorum (hala kör olduğu için önendeki çukura yuvarlanır.)
    kalabalık:bir mucize! bir mucize! bir mucize!
    sesiz adam: (ağacım çevresinde brian'a gösterek) durmaları söyle! ( kalabalığa dönerek) o gelene kadar 18 yıldır tek kelime söylememi$tim.
    kalabalık: bir mucize! o mesih.
    sesiz adam: bir de ayağımı ezdi.
    kalabalık: ez ayağımı efendi. ez benimkini de ez! ya$asın mesih!
    brian: ben mesih değilim!
    bir mürit: bence öylesiniz efendim. bunu bilirim, bir çoğunuzu izledim.
    kalabalık: ya$asın mesih!
    brian: ben mesih değilim. lütfen dinleyin, mesih değilim, anlıyormusuz? hakikaten!
    bir kadın: sadece gerçek mesih kutsiyetini reddeder.
    brian: ne? bu bana ne gibi bir $ans bırakır ki? pekala, ben mesihim!
    kalabalık: bu o! mesih o! (herkes ona tapar)
    brian: $imdi siktirin gidin! (kalabalık derin bir sesizliğe bürünür, herkes $a$ırmı$tır.)
    bir mürit: nasıl siktirelim efendimiz?
    --- spoiler ---
  • --- spoiler ---
    daha ilk saniyesinden, son sahnesine kadar izleyenleri gülmekten kıran bir filmdir. brian'ın annesi ile başlar bütün macera (ki şu ana kadar gördüğüm en komik film karakterlerinden birisi kendisi), koca burun muhabbeti, taşlamaya kadınların da katılması için satılan sakallar va taşlar, başlı başına taşlama olayının kendisi, pilates'in karısını kaçırma planları, hapishanedeki "you lucky bastard!" diyip duran adam, pilate'le geçen bütün sahneler özellikle de biggus dickus, uzaylılar, pazar alanındaki pazarlık sahnesi, 18 yıldır konuşmayan adam, pilates'in halkla konuşması, musevi halkın ordusu intihar takımı, çarmıha germe... ve binlerce inanılmaz detay. incelikle örülmüş ve hem güldüren hem de eleştirinin dozunu hissettiren karakterler. film bittikten sonra yüzünüzdeki gülümsemeyi silmek için epey zaman geçmesi gerekiyor. şiddetle tavsiye edilir.

brian's mother: he's not the messiah. he's a very naughty boy!
    --- spoiler ---
  • konuşma özürlü insan** esprisi ile güldürebilen nadir filmlerdendir. bunun yanında filmle ilgili en komik şeylerden biri de oyuncuların ingiliz olması yani bütün karakterlerin ingiliz aksanıyla konuşmasıdır.
  • ilk izleyi$te insanı gülmekten yerlere yatıran ama ikinci izleyi$te pek bir$ey vermeyen film.
    acayip eğlenceli, süper yani. çekileli 28 sene olmu$.

(eğer dikkat etmediyseniz, filmde biggus dickus ile brian'ı oynayan aynı ki$idir.)
  • emi'nin hristiyan aleminden gelecek tepkilerden korkuyla vazgeçmesi ardından george harrison'ın "bir başka monty python filmi daha izleyememe korkusuyla" handmade films şirketini kurup yapımcılığını üstlendiği film. kendisi, zeytin dağı* sahibi mr.papadopolous mini rolüyle de gülümsetir. filme gelen tepkileri de john cleese bir röportajında şöyle yorumlamış: "kim demiş 2000 yıldır bir araya gelemiyorlar diye?" ahaha, ilahi john!*.

ayrıca filmin senaryosu, yazımı sırasında mevcut bulunan ve filmde de rol almak üzere kararlaştırılan ama bitmeden ne yazık ki vefat eden keith moon'a adanmıştır. ruhu huzur bulsun.
  • brian'ın (graham chapman) çarmıha gerilmek için zindandan çıkarıldığı sahnedeki mongol/gerizekalı rolündeki oyuncu aslında filmin iki yönetmeninden biri olan terry gilliamdır.
  • bolge insaninin dine, mucizelere, vaazlara, tapinmaya olan merakini cok iyi sekilde ti'ye alan 1979 yapimi film. "3 buyuk din"in hepsinin neden ayni bolgeden ciktigi sorusuna ilginc bir cevap olarak da yorumlanabilir.
  • turkiye'deki istiklal mahkemeleri konusunun hicbir benzerligi olmayacak film. benzerlik istiyorsaniz life of muhammed cekin de goreyim. noldu hani liberaldiniz?
  • gece gec vakitte izlemek gibi bir gaflete duserek evdeki ahaliyi sesli bir sekilde gulmakten uyandırmama neden olmustur. her dakikasi kahkahalar ile izlebilir bir film. cogu ingiliz komedi filminde olan yaraticiklardan bizi mahrum etmemistir.
hesabın var mı? giriş yap