• güzel bir belgesel olmuş.

ama türkiye'de "ilancılık" dilini, "reklamcılık" diline dönüştüren iki kişi vardı 1970'lerin başında manajans'ta: biri rahmetli ege ernart ustam. diğeri ferit edgü.

keşke günümüzün kerameti kendinden menkul "patron-kreatif"leri kadar, (burada haluk mesçi, nazar büyüm ve ersin salman gibi reklam [hatta eski deyimle "metin"] yazarlığından gelenleri kastetmiyorum) ferit edgü de konuşabilseydi de, ege ernart gibi birinin de adı geçebilseydi.

aslında logoyu büyütenler, reklam yazarlarıdır. kendileri de aynı zamanda yazar ve şair olanlar... hulki aktunç'lar, egemen berköz'ler, haydar ergülen'ler, seyhan erözçelik'ler, onat kutlar'lar, salih ecer'ler...

sözcük ekonomisini sağlayanlar bunlardı.

(eh, patronlar kulübü rd'nin konuşturdukları da, eski üyeleri olmuş.)

not:
    redaksiyonu elimden geçen bir kitabın sayfalarının hızla çevrilmesi de benim için bir sürpriz oldu.
  • (bkz: açmayın dedeler)

şaka şaka açın izleyin, güzel belgesel olmuş.
  • reklamcılıkla alakalı türkiye'de yapılmış doyurucu belgesel. süreçler, fikir, ilham ve bağlam anlamında insanlara fikir verebileceğini düşünüyorum. türkiye'deki yaratıcı işlerin nasıl yapıldığı anlamında da güzel bir örnek teşkil ediyor. ben izlerken fazlasıyla eğlendim ve öğrendim.
  • harika bir ekipten yine harika bir iş çıkmış. yaklaşık bir saatlik bir süre nasıl geçti anlayamadım diyebilirim. reklam sektörüyle alakanız olsun olmasın izlemenizi şiddetle tavsiye ederim. en kısa zamanda soundtrack listesini çıkarmaya çalışacağımı da dipnot olarak ekliyorum.

tanım: rio film tarafından yapılmış az süreye çok şeyler sığdırılmış belgeseldir.
  • geç izleme fırsatı bulduğum reklamcılığın ülkemizdeki gelişimine bir nebze dokunan belgesel.

bir nebze diyorum çünkü yetmemiş, çok güzel ama sığ. bizim ülkemizde reklâmcılık fikirlerine değer verilmiyor ve yeterince övülmüyor da gömülmüyor da. kendi aramızda birbirimizi elliyoruz.

geç buldum çok sevdim ama daha da iyi olabilirdi.
  • bu yılki kristal elma festivalinde bizlerle buluşacak reklam belgeseli. heyecanlandırmıştır.

http://www.youtube.com/watch?v=e4wyk9mp2hk
  • desen konusuna yoğunlaştığım şu günlerde gayet güzel geldi bu belgesel bana en tutan sloganların aslında en basitleri olduğunu hatırlattılar. işi bir şekilde sunum olan herkes izleyebilir.
    beş yaşındaki çocuk bunu neden yapamaz kitabında olan 'sanat eserleri' dahil bu basit reklam hikayelerini de içimizden sıradan biri çıkarabilir hissi doğabiliyor ama nedense o kişi çıkmıyor.
    reklamcılar yaratıcılık öyküsünü öyle bir anlatmışlar ki uzak sektörlerde çalışanlar reklamcı olup keşfetmek için bakmak isteyecek.
  • haluk mesci'nin chopperı ile röportaj verdiği, hem motorcu hem de reklamcı ruhumu aynı anda tetiklediğinden dolayı bir anda tüylerimi diken diken etmiş ve evet belki 1 sahnenin bunu yapabilmesi ilginç gelecek ama mesleğe daha daha daha bağlanmamı sağlamış belgeseldir.

haluk abi, izindeyiz.
hesabın var mı? giriş yap