• birinin hayrına yapılan veya bir işin olması durumunda adak olarak gerçekleştirilen en leziz hayırlardan biridir*
  • egeden başka yerde görmedim bu güzelliği. orda burda satın alınıp yenilenden bin kat güzeldir. üstüne de okursun rahmetlinin ruhuna üç kulhü bir elham...
  • yolunuz düşer de bergama'ya giderseniz istisnasız her cuma günü her cami önünde karşınıza çıkacak durum.
  • izmir'de öğrenciyken kendisi deniz ürünlerine pek bir meraklı liseden arkadaşım beni ziyarete gelmiş, sokakta lokma döktürenleri görünce heyecana kapılmıştı:

-aha kalamar tava yapıyorlar!
    +ne? kim? nerde?

gördüğüm şey lokmanın ta kendisiydi. bozuntuya vermedim.

-sıraya girelim lan bitmesin.
    +girelim.

sıra bize gelince para uzatmasına müsaade etmedim. "bendensin" dedim. büyük bir onurla kabul etti bu jestimi. sıra yemeğe gelince de...

-pörreeaahh!!! bu ne lan şekerli bu?!
  • izmiri sevdiren eylem. kuyrukta beklemeyi sevdiren eylem.
  • bugun bursa'da da yapilan eylem. neden izmir'e mal ediliyor onu da anlamadim. denizli'de isparta'da samsun'da doken dokene.
    yalniz bursa'nin lokmasi biraz farkli geldi bana.
    kaya gibi bir sey yapiyorlardi. ya onlar numunelikti ya da ben yanlis algiladim.
    aksama dogru kalirsa gidip bir daha goz atacagim. zan altinda kalmasin hic kimse.
  • muhteşem yüzyıl'da gördüğümüz üzere; her güzel haberin, olayın hatta hürrem için, her ölüm kalım savaşından sonra yapılan olay. çok basit bir tatlı değil mi lokma ? neden böyle sütlü nuriye muamelesi gördüğünü anlamadım. o zenginlikte, haremde her gün yapılabilecek bir tatlı için, çok fazla itibar gören, şanslı tatlı olduğunu düşünüyorum.
  • izmir tulumu, pudra şekeri ve limonata ile şahane giden yiyecek maddesidir. ya da ben manyağım bilmiyorum. izmir'i özleme sebeplerinden biridir.
  • aaah guzel izmirim canım izmirimmm.canim su an deli gibi lokma istiyor.eminim izmirde olsam sokaga ciksam bi kose basinda dagitiliyor olurdu. simdi parayla alacak olmak cena koyuyo.
    diye hasret cektigimdir diyeyim de tanim olsun.
  • ben bu eylemi izmir dışında başka bir şehirde hiç görmedim diyebilirim. istanbul’da çok az denk geldim. yani izmir’de hiç göremezseniz cuma günleri kesin bir caminin önünden yakınından geçerken yada çok sık kullanılan kalabalık bir yol üzerinde mutlaka görürsünüz.

yalnız şu aralar tespit ettiğim daha önce rastlamadığım bir sıkıntı var. önceden hayır yapılırken sessiz sedasız lokma standı kurulur, millet görür sıraya geçer lokmasını alır giderdi.

şimdi anasını satayım bi hoparlör koyuyorlar, veriyorlar ilahi müziği diyosun mevlid mi var hayırdır!

hadi bugün kandil, belki bugünlük bi şeydir diyebilirdim ama önceki günlerde de şahit oldum kaç kez.

sırf gürültü, hayır yapıcam derken kafa sikiyorlar uyuyanı var dinleneni var di mi ama!
hesabın var mı? giriş yap