şükela:  tümü | bugün
 • elbe ile oder nehirleri arasında daha sonra da ren kıyılarında yerleşmiş germen halkına verilen ad
 • italya'nın milano kentini de içeren lombardia bölgesine yerleşen cermen kavmi. bu bölgede kurdukları krallık kutsal roma germen imparatorlugunu kuran charlemagne tarafından yıkılmıştır.

  (bkz: kuzey italya)
 • (bkz: dave lombardo)
 • (bkz: lega lombarda)
 • kazılar doğrultusunda edinilen bilgilere göre, ölülerini sevdikleri ve kişiliğini niteleyen öğelerle gömen "barbar" kavim. genelde askeri güçleri ve yetenekleri ile tarih sayfalarında yer almaktadırlar, nitekim kazılan lombard mezarlarında bulunan öğeler genellikle mızrak, ok, sivri uçlu silahlardır.
  bunun yanında kadın ve erkek lombardlarin mezarlarında ortak olarak bulunan başka bir öğe daha vardır ki bu da taraktır. söylenceye göre, lombardlar saçlarını ve sakallarını hiç kesmezlerdi, onları taramanın nazara karşı iyi geldiğine inanırlardı.
  bunun yanında birçok italyan kaynağına göre, lombardlar iskandinavya'dan macaristan'a inmiş olan ve buradan italya'ya saldıran bir kavimdir.
 • latince langobardi*den dönüşmüştür ki bu da uzun sakallı anlamına gelir.
 • kendileri hakkında bilgilere cornelius tacitus'un yazdığı germania adlı eserden ulaşabiliyoruz. ancak romalıların lombardlarla ilk karşılaşması tiberius zamanında olmuştur. yaklaşık m.s 5. yüzyıla tekabül etmektedir.daha sonra bugünkü macaristan (pannonia) bölgesine yerleşmişler. buradan da hunların tazyikiyle italya'ya kaçmışlar ve bugün italya'nın en nüfuzlu bölgesi olan lombardiya'ya da isim vermişlerdir. yaklaşık 8. yüzyılın ortalarında franklardan ağır darbeler yemiş, yarım yüzyıl kadar sonra ise tamamen frank egemenliğini kabul edip kendi mezhepleri olan ariusculuğu terk etmiş; katolik kilisesine bağlanmışlardır. yerli nüfus içinde erimişler ve tarih sahnesinden silinmişlerdir.
 • kral alboin liderliğinde pannonia* bölgesinden italya'nın kuzeyine yerleşmişlerdir. italya'yı doğu roma'ya katma için bizanslıların gotlar ile yaptıkları savaşta imparatorluğun yanında paralı asker olarak savaştılar. savaşın bitimiyle, ünlü general narses tarafından benevento'ya yerleştirildiler. narses'in ii. justinus tarafından italya'dan geri çağrılması üzerine italya'yı istilaya başladılar. dükalık şeklinde örgütlenen lombardlar, latinleri de krallığa çekmek için katolikler lehine uygulamalarda bulundular(lombardlar daha çok aryanizm'i benimsemişlerdi). kral agilulf'un karısı theodolinda bir katolikti ve bu dönemde roma ile diyaloglar başlamıştı. italya'yı istilaya da devam eden lombardlar, eyalet merkezi olan ravenna'yı aldılar. papa ii. stephanus, doğu roma'dan beklediği yardımları alamayınca frank kralı iii. pepin*'den yardım istedi. pepin, lombardları yenilgiye uğratarak, aldığı bölgeleri basileus'a değil papa'ya verdi. bu bize, imparatorlukla roma'nın bağlarının giderek zayıfladığını göstererek roma-frank ittifakının sinyallerini verir. daha sonraki tüm frank kralları papa elinden taç giyeceklerdi. charlemagne döneminde bir kez daha yenilen lombardlar giderek çöküş dönemine girdi. 774'te lombard krallığı'nın başkenti pavia'nın da kaybedilmesiyle frank krallığı'na dahil oldular.
 • bir orta çağ tarihçisine göre* orta çağ sanatçıları tarafından salyangoz olarak resmedilmiş savaşçı güruh.
 • germen kökenli bir kavim. yarım asrın sonuna doğru imparatorluk italyayı bunlara kaptırır. son darbeyi kendileri vurdurtmuştur kendilerine. artık bundan sonra yarımadada imparatorluğun dönemi kapanmıştır, tekrar açılmamak kaydıyla.
  romanın zenginliğinin tadına varan diğer barbar kavimlerde üşüşürler yarımadaya.