• ismini köşebaşı cinayetler diye türkçeye çevirmek hangi akla hizmettir gerçekten merak ettiğim film.
  • bir diğer yarrak kürek zaman makinası konulu film.

--- spoiler ---

senaryoyu uydurabilmek için halihazırda yapımı tamamlanmış, çalışır vaziyette, hayvani bir işletmenin içinde yer alan bir zaman makinasının icad edilip başına bir (1) bakıcı koyulup 6 ay sonra açılmak üzere göz kulak olunmasının istendiği gibi hikayeyi hazmedebilecekseniz buyrun izleyin.

--- spoiler ---
  • back to the future ile büyümüş nesillerin ağzına bir parmak bal çalan film, seviyorum bu time travel mevzularını böyle kafa yorma hadisesi gittin geldin hangi zamandaydın felan.

--- spoiler ---

benim anlamadığım olayların başlangıç noktası yani sıfır noktası neresi tamam çoğu yazar anlamamış ama bu denli büyük filmlere yakışmıyor yani hector evinde takılan adamdı ne olduda o zaman makinesine girdi ki böyle bir döngüyü başlattılar. en kilit konuyu görmezden gelmeleri garip.

--- spoiler ---
  • açıkçası bu film, bir nebzeye kadar tatmin edici olsa da, belli platformlarda* overrated hale gelmiş bir film diye düşünüyorum. aynı konsepti hollywood işleseydi, filme dair bir çok şey yerden yere vurulacakken, düşük bütçeli olması, bir dereceye kadar tatmin edici senaryosu, ispanyol olması ve "az bilinen" film olması, direkt insanların yüksek puan vermesine sebep oluyor. bana kalırsa filmin sunduğu pek de bir şey yok. daha önce ve sonra aynısını defalarca gördüğümüz zaman döngüsünü vasat biçimde işliyor. örneğin primer, kat kat daha orjinal fikirler sunuyor. hani etliye sütlüye karışmayan nitelemesi vardır ya, aynen öyle. ne kötü deyip yerden yere vurulacak, ne de "vuuu öyle böyle değil süper orjinal, çok zekice" deyip abartılacak bir yanı yok zira özgün bir şey sunmuyor.

--- spoiler ---

1. sütle çalışan zaman makinası
    2. arif susam'ın ispanya şubesi
    3. "nipplelarınız çok güzelmiş" hanımkızceğiz
    4. olağandışı bir durumun ortasına düşmesine rağmen odun gibi tepkisiz bir ana karakter. amk sütle zaman yolculuğu yapıyorsun lan insan iki bir şey sorar, geyik çevirir bunun üzerine. "ehehehe iyi ki kendimi hector 2' ye güncellemişim. bu güncelleme iyi oldu" gibi siktiriboktan espriler yapar.

neyse. böyle şeyler barındıran bir film. türk filmi olaydı o hector'dan ne espriler çıkardı. yani sulu mizah demiyorum ama tam bir odun olan hector yerine oradaki durum komedisini de yansıtabilecek karakterler de düşüneydiniz faq about time travel gibi, en azından oradan yüksek puan alabilirdi.
    --- spoiler ---

sonuç: vasati kırk çöp
  • çok heyecanlandıran ve yönetmenine* ümit bağlamamızı gerektiren eksantrik film. yarattığı kasvetli atmosfer, hiç yoktan gerilim yaratma başarısı ve kurgudaki incelikleriyle helalinden 8/10. kimin fantezisi değildir ki zamanda yolculuk, 2 saat sonraki halinin ensesine bi şaplak indirmek, 10 sene öncekinin yanına gidip "naber len cücük?" falan demek. nacho da olanca ispanyolluğuyla yüklenmiş hikayeye, parlattıkça parlatmış. tadı damakta kaldı yalnız, devamını isteriz.

özetle; muhteşem bir pazar günü sürprizi bu film. iyi ki imdb önermiş, yoksa kolay kolay haberdar olunamayacak türden bir film.
  • tek zaman cizgisi uzerindeki zaman yolculugunun en eglenceli belki de tek film yapmaya deger unsuru uzerine odaklanmis. adamin ceket giymesinin sebebi onceden ceketi gormesi, basta gormesinin sebebi de giymesi gibi. gerci adamimiz basta olayi daha henuz hic kavrayamamis durumda iken birden zaman yolculugu uzmanina donusuyor, saniyesi saniyesine hicbir seyi unutmayan bir profesyonele donusuyor. sanirim ispanyol genleri sayesinde.
  • komedi filmi desem değil, üniversite öğrencileri çekse anca bu kadar olurdu kısıtlı imkanlarla. kısıtlı zeka ve kısıtlı yetenek ürünü film. bir buçuk saat yalan oldu.
  • --- spoiler ---

bir paradoksun olusmasi icin illa ki ilk tetige gerek olmadigini dusunuyorum, burda da zaman tek bir cizgi halinde ele alindigi icin hector geriye dondukce kurgu da birsey degismiyor, sadece biz film ilerledikce arka planda neler oldugunu goruyoruz. aslinda 1. hector zaman makinesine girip 2. hector olduktan sonrasinda hicbirsey yapmasa gul gibi yasayacak, kendisine de bosuna zarar vermis olmayacak ama insanoglu boyle bi varlik iste karisini 1. hectorla gorunce kendisinden bile kiskaniyor, yansima olarak diger hectora kaptirmamak icin 1. hector oldugu zamandan hatirladiklarini aynisini uygulayarak zaman makinesine sokmaya calisiyor. aslinda cok mantikli, kimse kendi yansimasini gordugunde ben durayim da hersey cozulsun diye dusunmez, tam tersine kendisi cizelgeden kaybolmamak icin ayni seyleri elinden geldigi kadar yapmaya calisir.

2. hectordan 3. hectora gecisi ise yine benzer bi mantikta. karisi oldu saniyor ve onu kurtarmak icin bisikletli kizi feda ediyor ama aslinda hersey tek bir zamanda olup bittigi icin karisi zarar gormus degil, tabi ki hector da bunun farkinda degil. aslinda oldurmeye calisan da hector, kurtarmaya calisan da. bu da insanoglunun cidden bencilligini cok guzel gosteren bir nokta, hepsi ayni kisi bile olsa adam affetmiyor 2. hector diye yaftaliyor adami kendi isine bakiyor, aslinda ordaki de bundan bikac saat onceki sensin.

neyse kurgu guzel olmus, ki genelde boyle islerde mantik hatalari bol oluyor ama hikayesi biraz absurd kalmis diyebiliriz, herseyin sadece ben zaman makinesine kendi kendimi kovaladigim icin girdim bu yuzden su anda burdayken gidip kendimi kovalamaliyimdan ibaret olmasinin yerine ekstra birkac katkiyla 10 yildizlik bir film olabilirdi.

--- spoiler ---
  • ben bu tür kurguların mütevazı yapımlarda işlenmesine pek sıcak bakmayan bir insan olarak bu filmi pek beğenmedim. bilim kurgu dediğin ne bileyim minority report gibi olacak, inception gibi olacak. içi süt dolu zaman makinesi yapıp bize yutturmaya çalışmayacaksın spanish kardeşim. bak mr nobody de avrupa yapımı ama adamlar yapmış, hem de avrupai avrupai kasmamış sizin gibi.
    hector musun nesin? nasıl bir tepkisizlik bu böyle. hani bu tür yapımların oyunculukları dolayısıyla sevilecek bir yanı olurdu genelde ama o da yok. zaten o kıvırcık hiç olmamış. hector gelecekteki kendisini karısıyla gördüğünde örneğin diyaloglar o kadar yavan ki. bi şaşır adam bir hasssktr çek.
    o la chica en el bosque midir nedir? sen niye tanımadığın adamın peşinden ormana gidiyorsun? salak mısın kızım? bu avrupalılar'daki güven olayını anlamıyorum kardeşim. funny games'te de bir aile helak oldu saçma sapan veletlere güvendikleri için.
    kısacası 5 kişiyle, içi süt dolu bilim kurgu makinesiyle sci-fi olmaz. bilim kurgu dediğin mütevazı olmaz. sci-fi dediğin melancholia ve söz konusu filmdeki gibi güzel kadın vücutlarını gözümüze sokarak kotarılmaz.
  • nacho vigalondo'nın yazıp,yönettiği üstüne bi de yardımcı rolde oynadığı aksiyon,bilim kurgu türünde bir ispanyol filmidir. karra elejalde' nin başrolde hector karakterini canlandırdığı aynı zamanda 2 hector la da cebelleştiği ilginç bir filmdir. fena değil beklentileri karşılar.
hesabın var mı? giriş yap