• martin keamy'nin geri dönüşünü -bence- möhteşem yapmış. bu adama ayrı bi dizi ya da film yapsınlar, holüvütün yeni bi "sert ama komink bir o kadar da sklemez kötü adam" karakteri olur. ya da dur buldum duke nukem yapsınlar bundan.

görmüş olduk bu arada yumurta yaptığı yer de otelin restoranının mutfağıymış. ayu.
  • --- spoiler s01e23 & s06e10 ---
    s01e23 te 36:44 'te sun jin'e salla yola çıkarken yardımcı olsun diye ingilizce kelimeleri korece yazıp vermişti. bi o zamanki yazısındaki inceliğe ahenge bakıyorum bir de şimdi kocaman defterin orta yerine sorry yazışına , bu kadın yazmayı da unutmuş kafayı vurunca.

(bkz: http://img693.imageshack.us/img693/4278/s01e23.png)

ayrıca jack, sun'ın bahçesinde bulduğu domates için : "that's one stubborn tomato. guess no one told it , it was supposed to die." diyor. =) john locke'a güzel gönderme.

--- spoiler s01e23 & s06e10 ---
  • --- spoiler ---

s6e10'da benim en çok dikkatimi çeken nokta ise -- tabi eğer sun'ın çocuğunun jin'den olduğunu varsayarsak -- jin'in kısır olmadığı gerçeğidir, yani en azından flashsideways'te...

--- spoiler ---
  • --- spoiler ---

bazı entrylerde gördüm. kafalar hafif karışmış. ben de bi hatırlatma olsun diye yazmak istedim tekrar. hatırlarsanız adaya düşman gemisi gelirken, ada sınırlarına girmeden evvel faraday önderliğinde bir füze yollanmıştı. füze adaya tahminlerden 40 dakika geç gelmişti sanırım. ayrıca gemide öldürülen bir adamın cesedi de normal zamandan farklı bir zamanda sahile vurmuştu. detayları net hatırlamıyorum ben de ancak işin özü şu ki bu ada zaten normalde de gerçekle aynı zamanda ilerlemiyordu. burada tarih 2007 ise ada dışında 2008 yada 2006 olma ihtimali var. bunu illa geçmiş-gelecek olarak düşünmeyin. adanın default zamanı da gerçekten farklı işliyor.

yani olay şu ki adada millet 1977 ye gittiğinde aslında bi denizaltı bulup ada dışına gitseler tarihin 2007 olduğunu görebilirlerdi. yani sawyer demişti ki jacke bu sene benim anne ve babamı öldürüyorlar. oysa sawyer yanılıyor olabilir. demek istediğim bu.

ki bu yüzden adadaki ve ada dışındaki insanların (mesela michael) ölemediğini düşünüyorduk zaten geçtiğimiz yıllarda.

ve ayrıca bi konu daha var. genelde herkes ölü insanların kılıgına girenlerin blacksmoke olduğunu düşünüyor. oysa o adam ada dışına çıkamadığını net olarak söyledi. hatta 1 yandaki adaya bile gidemiyormuş eskiden. (john locke olmadan evvel) o halde hurleyin los angelesda gördüğü ölüler kimdi? blacksmoke olamaz. yani ölü kılığına giren şey blacksmoke değildir. christian sheppardın da blacksmoke olmadığından ben kendimce eminim ama zaman ne değiştirir bilmem.

ve son olarak desmond abi. bu adam zaten çok taşaklıydı. hatırlarsanız faraday demişti: "sana adanın özel kuralları işlemiyor".
    zaman atlamaları sırasında oluşan yoğun ışık ve sesi de sadece ve sadece desmond duyuyordu hatırlarsanız. (faraday ile hatchin arka kapısında konuştuğu sahne)
    ayrıca tamamen kendi zihni ile zamanda yolculuk yapabiliyor ve geleceği de görebiliyordu. yani işin özü adanın özel kuralları bu adama işlemiyor.
    hatta bizzat adanın ta kendisi de desmond olabilir. sahte john lock ile konuşan sarı çocuk desmondın oğludur belki. (eh bunu çok salladım)
    sonuç olarak blacksmokeu öldürebilecek tek adam o olabilir. (sayid öldüremedi mesela) bu yüzden onu getirmişlerdir.

--- spoiler ---
  • ilk sezonlarında isminin adada kaybolanlara gönderme yaptığı izlenimi uyandıran ancak artık seyircinin 100 küsür bölüm, onlarca karakter, cevaplanmamış hatta unutturulmuş sorular, farklı zamanlar vs... arasında kaybolmasıyla asıl anlamı ortaya çıkan,muhtemelen tüm zamanların en gösterişli tv dizisi. senaristleri seyirciden çok daha fazla eğleniyor olmalılar. mecburen seyredecez 8 bölüm daha. ama sıkıntı verdi.
  • canım memleketimdeki bütün eleştirmenleri birer birer ayyuka çıkaran dizidir.

amına koduğum yerinde bi siz varsınız değil mi zeki? bi siz bilirsiniz her boku. yok şurda mantık hatası var, yok burda sıçtı dizi. ulen adamlar milyon dolarlarla oynayarak prodüksiyonlara imza atıyorlar, hayvan gibi yazar kadrosu var, ne blim belki onlarca danışmanı var, akıl vereni var... yazıp çizip ekrana getiriyorlar, sonra da ordan lavuğun teki çıkıyor "yok baba biliyorum ben olmaz öyle, öyle suya dalınmaz, böyle koşulmaz, kafanı saksıya vurursan kafanda çiçek çıkmaz" yok bilmem ne. her şeyi tamamen açıklamasalar da adamlar baya bir şeyler açıkladılar bize. devamı da gelecek gibi geliyor. zaten kaldı ki fantastik bir dizi izliyorsun.

kazanın doğurduğuna inanıyorsun da öldüğüne neden inanmıyorsun?
  • prison break'le birlikte türkiye'ye yabancı dizi izleme alışkanlığı kazandırdı. eskiden televizyonda the x-files çıksa kanalı değiştirenler artık haftada en az üç dizi takip ediyor.
  • --- spoiler ---

kimse bahsetmemiş, atlamış herkes. isabella richard'a ''şeytanın gözlerini gördün mü?'' diye soruyor, richard şaşırıyor, dumanın hangi gözünü göreyim diye duraksıyor sorgulamadan ''sanırım gördüm'' diyor. o sırada duman geminin güvertede dolaşıyor, sesler çıkarıyor, richard isabella'ya kaçmasını söylüyor. sonrası malum duman isabellayı alıyor. ölülerin kılığına giren dumandı da isabella'nın kılığına giren kimdi, neydi? bu soruyo düşünen olduysa ve cevap bulduysa lütfen açıklasın bana. yoksa her şeyin suçunu siyahlı abime atmasın. jacop topsun olum.

--- spoiler ---
  • --- spoiler ---

sun'ın bu bölümde kafasını vurarak ingilizce'yi unutmasının tek açıklaması olduğunu düşünüyorum, daha doğrusu temenni ediyorum. o da şu: senaristler doğa üstü gibi gözüken bu kafayı vurup dil unutma gerçeğini bizlere gösterip "aslında size doğa üstü gelen her şeyin mümkün olduğunu göstereceğiz. her şeyi bilimsel olarak açıklayacağız." demek istemeleri. yoksa pek bir önemi yoktu hatta gereksizdi o sahneler diye düşünüyorum. bu kadar mistik olaydan sonra hala bilim de bilim diye tutturmuş olmamı ben bile anlamıyorum.

ayrıca bu bölümde 23 numaralı odanın sırrını verdik biz diyecek kadar bilgi verdiklerini düşünüyor olabilirler senaristler. fakat pek bir tırt oldu sanki o açıklama. yani kim anlamaz ki onun beyin yıkamak için olduğunu? niye beyin yıkanıyor? dharma'nın jacob'la ne alakası var? bunları açıklasalar bari.

--- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap