• ruyanin ruya oldugunu anladıgım zaman hemen ucma olayina girdigim, ilk başlarda yercekimin azalma etkisinin oldugu, her ziplayisimda havada kalma suremin biraz daha arttıgi, fakat cogunda ucmayi basaramadigim, cunku her seferinde dusmeyi hedefledigim yerden daha uzaga gittigim ve mutlaka uzerinde bulundugum platformu asarak bi ucurum veya cok yuksek bi yerden asagiya dustugum, ikinci veya ucuncu seferde beni rahatsiz edip uyanmama sebep oldugu muhtesem bir olaydir insani bi anda matrix i cozmus neo halien getirir.

(bkz: ayni ruyayi tekrar tekrar gormek)
    (bkz: ruyadaki mekani baska bir ruyada tekrar gormek)
  • rüyada uyanılarak bol bol karı kız görülerek, hatta astral seyahate çıkıp trans-serebral kız ziyareti yapıp bir phantasmagoric corkofcu loser olarak sonuçlanabilecek aktivite.
  • (bkz: bilincli ruya)
  • en heyecanlı yerinde, tum kontrol eldeyken tırsıp da uyanılan ruya turudur ayrıca**... "uyanıkken gerceklesmesi en istenilen sey" elde edilir, ama bu seferde o gercegin kokutucu oldugu olgusu ici sarar, kasılır kasılır, ve basarılıp uyanılır, sonra da pisman olunur...
  • muthis eglenceli hadise.

yakin zamanda kurbagalama yuzme hareketiyle ucabildigimi farkedip eski mahallemizi dolasmistim. hersey kendi kontrolumde ve cok eglenceliydi. ucarak bakkala girmis ve ulker cikolati gofret almistim. (sadece tahmin; kirmizi bir paketti) sabah uyandigimda "oha" dedigimi animsiyorum.
  • bir rivayete göre rüyalarda arzuların ve tabuların çakışması sonucu gerçekleşen olay.işin ilginç yanı bu teoriye inanmış olan şahsım her seferinde "acaba neler çakıştı da rüyada olduğumu farkettim" diyerek rüyada bilinçaltını sorgulama olayına girişmiştir.öte yandan -rüyamda uyuyorken- karabasan görüp "rüyadayım yine" diyip -rüyamdaki karabasandan uyanıp- "yine rüya görüyorum ama peki çakışanlar nedir acaba" şeklinde bilinçaltında ufacık bir paradoksa kapılmamak elde değildir.
  • ruyanin ruya oldugunu bilmek kolaydir da, bunun kontrolu konusunda basari gosterebilenler varsa, ellerini ciddi ciddi operim.

buyuk oranda ruyalarinin bilincinde olan bendeniz, zaman ve tecrubeyle cesitli sihirler, super gucler ve afilli ucus teknikleri gelistirmis olsam da, ne ruyamdaki karakterleri, atmosferi vs ne de mizanseni hala kontrol edebilmis degilim. hatta oyle ki bazen ucarken yercekimi agir basar, fazla havalanamam, bazen yaptigim sihir uc bes kerede anca tutar, bazen kotu adamlar benden daha disli cikarlar... "surda da bir agac olsun" diye agac peydahladigim da gorulmemistir, "hadi sevdicek de gelsin ruyama" diyerek adami oykuye sokabilmisligim de yoktur. "e o zaman ne anladim bu isten ben" derseniz, bunun da guzel getirileri vardir, soyle ki: koseye sikismissiniz, cia kapida, etrafiniz cevrili, "atlarim ben bu camdan, tuy gibi konarim yere" diyip pencereden kacabilirsiniz (gerci lanet pencerenin arada acilmadigi da oluyor), ya da baktiniz isler iyice sarpa sardi "e uyanayim artik boku cikti bu ruyanin" dediginiz anda acil cikis yapmaniz da mumkundur.

bunun ilginc yanlari coktur. mesela ruyanizda cok komplike bir isi cozuyorsunuz, zihninizden soyle seyler gecer:
    "yaw bu amma guzel oyku, uyaninca hatirlasam ben bunu, senaryosunu yazsam bitiririm olayi, kult olur bu film... ama nerde bende o hafiza! uyaninca bi tek bu kismi hatirlarim kesin! "lan neydi o ruya, uyaninca yazsam diye bile dusunmustum ama gel de hatirla simdi" diye kafami taslara vururum..."

ya da ruyada sevdicek gelmistir bulundugunuz mekana ama o da ne, etrafi bilumum cillop hatunla cevrilidir:
    "simdi ben bu hatunlara kafadan dalsam, nasilsa ruya bu, ne iceri atilirim ne bisey... ama kalabalik da bunlar, paralarlar beni... bisey degil, ruyanin geri kalanini travmatik geciririm. dur edepli uslu bekliyim bakiim gelir adam belki yanima..."

netice itibariyle ruyanin bilincinde de olunsa, kudretiniz kendi secimlerinizle kisitlidir. yine de herhangi bir ruya kisisini cevirip "kardes bak sen benim bilincaltimin bir urunusun, nedir benim derdim?" demek fena fikir degil... yine de sunu soylemek isterim; insan ne kadar akilli olursa olsun, savunma sistemi de ayni akli kullandigindan ve bilincin her daim birkac adim onunde oldugundan, bununla basa cikabilmek hic kolay is degildir.
  • bazi gunler uzun otobus yolculuklarimda kafami cama yaslayarak kurdugum hayaller planladigim seneryoya uygun olarak geli$irken, birden olmadik bir $ekilde gozumun onunde canlandirdigim sahnenin kontrolu elimden cikar. sanirim bilinc altim olaya el koyar, seneryo uzerinde kontrolumun bir kismini yitiririm, artik sanki hayaldeki bazi olaylarin olmasini yalnizca arzulayabilen durumuna gelirim. ve hayalden uzakla$ip saga sola baktigimda "uyuyor muyum?" "uyumuyor muyum?" "uyudum mu?" celi$kileri icerisinde etrafim ile baglantimin koptugunu fark ederim..

lucid dreamleri uykudayken ruyada oldugumu fark ederek, "ruyadayim, $oyle yapayim" "ruyadayim, ama yine de bunlari hissetmek cok uzucu" du$unceleri ile ya$adigim zamanlar oldu..

ilk verdigim "kontrolden cikan hayaller" orneginde belki ben daha kontrol sahibi gorunuyorum, lucid dreamlerde ise bilinc altim daha kontrolde ama benim de kontrolum var. peki ikisi de aslinda ayni $ey mi? bu beni du$unduren..
  • azılı bir vampir tarafından kovalanırken ve korkudan ödüm patlamak üzereyken başıma gelen olay. birden rüyada olduğumu farkedince yüzüme yerleşen hınzır gülümsemeyle birlikte arkama döndüm, vampire sırıttım ve neo misali uçmaya başladım. vampir de uçabiliyomuş, ama yetişemedi tabi benim hızıma.
hesabın var mı? giriş yap