şükela:  tümü | bugün
 • sonbahar ekinoksu (21 eylül): ikinci ya da devam eden hasat. şimdi, ostara da olduğu gibi, günler ve geceler bir kez daha eşittir. bahçeler tamamen çiçek açmıştır ve doğanın bereketiyle yüklüdür. havada hafif bir ayaz vardır ve yakın-uzun soğuk aylar için hazırlıklar yapılmaya başlanmıştır.

  (bkz: pagan festivalleri), (bkz: sabbat), (bkz: wicca)
 • eski gaelic dilinde oğul anlamına gelir. annenin* oğludur, hasat zamanı bazı geleneklere göre kış solstice'inde bazı geleneklere göre ise baharda yeniden canlanmak üzere ölür. kış aylarında geçici olarak ölen, uykuya geçen doğayı temsil eder. anne ise modron'dur ki o da aynı dilde kısaca anne demektir. (böyle quetzalcoatl gibi bir takım fantastik isimleri olmaması güzel)
 • eylülün 21.gününde kutlanan bu sebt günüdür...iş bu halde günler ve geceler tekrar eşitlenirler ki bundan sonra artık geceler uzamaya başlar... çember, sonbahar yaprakları,güz gülleri, bezelye ,başak& bakla tohumları ve düşen meyvelerle süslenir... cadılar bu zamanlarda maiden of springi ve mother of summeri uğurlama&yolculama merasimlerine başlarlar... bir nevi doğanın ölüm vs benzeri kış uykusuna yatmaya hazırlanması gibi, cadılarda crone'a ve ölen güneş görünümündeki, ölümün ve yeniden doğuşun tanrısına hoşgeldin kutlamasına hazırlanırlar bu dönemde...sebt günüdür..
 • bu ikinci ceyrek gundur ve cadı yılının sonudur. hasat meyvelerinin ve azalan yaz gunlerının kutlamasıdırç
  son deste tanrıcanın, bakirenin, hasat kralicesinin sembolu olarak somıne uzerıne konurdu. tarlada calısanların en genc kızı desteyı keser ve onu kronun hasat yemegıne tasırdı. bu kiza caillach denirdi. beyaz baslık takılır, giysisiyle calı supurge otu filizleriylye tutturulurdu. hasat solenınde masa basına oturur ve genc erkekler onunla dans ederdı.
 • affetmenin ve kendi hatalarını düzeltilmesi gereken bir wiccan festivalidir.
 • bugündür. wiccan'lara göre yılın kutsal günlerinden biri.

  (bkz: paganizm)
  (bkz: witch)
  (bkz: wicca)
 • genelde 21 eylül'de başlayıp 24/29 eylül'e kadar uzanabilen bir kutlamalar zinciridir, pagan kökenlidir.

  sonbahar ekinoksu olan 21 eylül'de gün ve gece birbirine eşitlenir. pagan inançlı kişiler bu dönemi "yazın bize getirdiklerine teşekkür etmek" için bir fırsat olarak görürler.

  kişisel olarak benim için (kış sever biri olduğumdan) sonbaharı/kışı karşılamak ve hibernation moduna geçmek için en güzel zaman dilimidir.
 • mabon günümüzde halen paganlar tarafından kutlanan sonbahar ekinoksu festivalidir.21/23 eylül arası kuzey yarım kürede 21/23mart arası güney yarım kürede kutlanır. uyum,denge ve adalet için en uygun dönemdir.
  bu festivalde elbette üzüm ve şarap baş unsurumuz.

  bunun için ay şarabı tarifini yazıyorum;
  4 bardak elma şarabı/suyu
  yarım çay kaşığı "tane karanfil"
  4 bardak üzüm suyu
  1 adet çubuk tarçın
  1 çay kaşığı yenibahar
  ve kadehlerin içine konmak için 2 adet tarçın çubuk

  sos tavası veya bir derin tavada elma şarabı ve üzüm suyu ısıtılır.
  biraz ılınınca baharatlar içine atılır ve kaynatılır.bu işlemler hafif ısıda yapılmalıdır, kaynayınca hemen altı kapatılır ve ağzı kapalı 5 dakika demlenmeye bırakılır.
  kazan ve kepçeyle servis edilir ve 8 kadeh çıkmaktadır.üç ayak kazan veya seramik güveçte olur hatta daha makbul olur.
  fazla tarçın tadını sevmeyenlere çubuk vanilya da olabilir bence, çünkü başta bir çubuk karışıma konacak zaten.
  5 dakika demlenme süresi benim gibi yoğun baharat kokusu sevenlere yetmeyebilir ağız tadınıza göre süreyi uzatınız.