• pazarlama stratejisidir. steve jobs yazılım ve donanım bize ait olsun biz komple bir sistem satalım derken, microsoft biz yazılım satalım yolumuza bakalım demiştir. donanım ile başkaları uğraşsın diye kullanıcının yararına olan bir stratejiyi devreye sokmuştur. yazılım işi akarı kokarı donanım işine göre daha az olan bir iştir. çoğu mac kullanıcısı mac içerisinden windows çalıştırarak çalışmaya çalışır. bu bile başlı başına hangi işletim sisteminin daha iyi olduğunun göstergesidir.
  • apple ve windows şöyle dursun, iskandinav rock ve metal gruplarının olaya dahil edilmesini esefle kınıyorum. içlerinden çok iyi olanları vardır.
  • windows, yatarken giyilen tişörttür. rahattır ve samimidir, ondan beklediğinizi tam olarak verir. apple ise büyük umutlarla alınan ama her zaman ve her yerde giyilemeyen kot pantolon gibidir, arada bir apış arası sıkar. özel günler harına katlanabilirsiniz sadece, uyum sorunu vardır.

bu nedenle tercih ediliyor windows.
  • apple iyi değil stabil ürün gamında az sayıda ürün ve sabit bir donanım ağı var teknik olarak 30dan fazla işlemci modeli sayısız ram kobinasyonunda (hdd,sdd vs..) çalışacak bir işletim sistemi ile karşılaştırılamaz
  • ferrari daha iyi değil mi neden insanlar fiat,renault filan alıyorlar demekle eşdeğer bir yaklaşımdır. apple bilgisayar fiyatlarının yüksek olması bir yana 10 cm'lik sikindirik şarj kablosu bile 40-50 dolar'dır. bunun yanında oyun oynuyorsanız oyunların %80'ini açmaz, açtığı oyunlar da çöker, sıkıntı çıkarır. tasarım, yazılım gibi bi işle meşgulseniz ve piyasanın en popüler programları dışında programları tercih ediyorsanız programlar stabil çalışmaz, başınızı ağrıtır. windows'ta böyle problemleriniz olmaz ama bu saydıklarım dışındaki her konuda problem yaşarsınız.
  • apple sadece kendi ürünlerine kendi yazılımını koymakta ve fiyatı yüksek tutmakta. windows her cihaza kurulabilmekte bütün oyunlar ve yazılımlar her bir kalemde her bir ürün sorunsuz şekilde uyumla çalışmakta.

apple cihazları sevebilirsiniz daha stabil, güvenilir bulabilirsiniz fakat yine de windows kullanırsınız.
    bir oyuna 250-300 lira vermek kolay değil, apple hızlı şarj aletini bile vermeyen bir firma gerçekten maddi olarak sağlam olmanız lazım.

apple'ın cihazlarında kullandığı donanımlar dahi tamamiyle piyasadakilerden farklı(bazı davalık ürünler hariç) kendisine özel. windows kurulu bir cihazda bulunan parçalar çok daha yaygın ve her yerde bulunabilecekken apple'da bu daha zor ve maaliyetlidir. ben şuan windows kurulu piyasadaki şirketlerin ortak kullandığı donanımları içeren cihazımın her bir parçasını kolaylıkla değiştirebilirim fakat elimdeki cihaz apple olsaydı işler değişecekti. geçen gün arızalanan iphone 5'le muhatap oldum müzik bile atarken ayrı bir zulüm yav dedim kalmasın iyiki androidciyim.
    kardeş biz özgürlüğümüze düşkünüz kısıtlamaya gelemeyiz. windows ve android kullanan adam özgür ruhlu adamdır!
  • normal bir ev kullanıcısı iseniz (sosyal medya, film izleme, ofis uygulamalari , vs..) windows yada macos tercihi size kalmıştır.

fakat kurumsal bir firma iseniz windows tabanli sistemler ilk tercihdir. (bkz: dosya sunucuları) (bkz: active directory) (bkz: guvenlik yapilari) (bkz: yetki kısıtlamaları) (bkz: dosya paylaşımları) (bkz: cloud) vs.. yazmakla bitiremeyiz. kısaca kurumsal ağlarda windows tekel diyebiliriz.

ev kullanicisi iseniz ve oyun odakli bir sistem kuracaksaniz zaten windows yada konsol dan baska sansiniz yok.

video, resim işleme kisaca render islemlerinde de ayni sekilde artik mac yada windows fark etmiyor. cunku windows tabanli saglam bilgisayarlar ile yapilamayacak sey yok.

tanım: windows'un daha yaygin olmasinin nedeni (bkz: inovasyon) ayrica kullanim alanlarinin ve kullanıcı kitlelerinin tercihleri, kurumsal yapıların tek seçeneği olmasıdır.
  • madem yalılar çok güzel insanlar neden sıradan evlerde oturuyor? sorusu ile aynı cevaba sahip soru (bkz: para)
  • biri de çıkıp demiyor ki;
    kardeşim apple firma, windows işletim sistemi.
    iki alakasız şeyin kıyaslandığı başlık.

doğrusu;
    (bkz: apple vs microsoft)
hesabın var mı? giriş yap