şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bebekken bile söylediğim ama artık sözlerini ezbere bilemediğim türkü...
 • bir diyarbakir turkusu olmakla birlikte , kemal sunal tarafindan , copculer krali filminde de icra edilmis ve beynimize o filmdeki sahne ile kazinmis turku.sozleri soyledir :

  maden dağı dumandır de loy loy de loy loy kibar yarim

  yolu dolan dolandır de loy loy de loy loy kibar yarim

  gitti yarim gelmedi yaş gözüme dolandır

  bu dağın ardı meşe gün kalka gölge düşe

  beni yardan ayıran evine şivan düşe

  bu dağlar meşe dağlar vermiş baş başa dağlar

  o yar dönüp gelende yol verin aşa dağlar
 • izzet altinmese'nin 70'lerde seslendirdigi ve cikis yaptigi turku.
 • aynı zamanda izzet altınme$e'nin oynadığı bir film. filmdeki ağa karakteri muhtemelen bir mutant.
 • --- spoiler ---
  izzet altınmeşe'nin türk filmleri klişesine uyarak kör olduğu filmdir.
  --- spoiler ---
 • bu filmde izzet altınmeşe sırtına tuğla düşmesi suretiyle kör olarak bu alanda çığır açmıştır.
  açtığı yoldan daha sonraları ölüm savaşçısı ve dünyayı kurtaran adam gelmiştir zaten.
 • --- spoiler ---
  izzet altınmeşe'nin ölmekte olan sevgilisine;

  -"hayvanlarımız da olucak, çocuklarımız da olacak... çoğalacağız bir köyü doldurucağız." dediği film.

  gülsem mi ağlasam mı bilemedim.
  --- spoiler ---

  (bkz: gulmekle aglamak arasindaki ince cizgi)
 • osman ismen orkestrasinin disko madimak isimli lpsinde yer alan enstrümental türkü. bilhassa kemal sunal filmlerinde sikca duyulabilir.
 • pos bıyıklı garip saçlı bir ağa karakterinin oynadığı garip ve komik bir türk filmi (lem süper tespit yapmış adam harbiden mutant gibi, ben olsam bir sonraki x men filminde başrol verirdim). ayrıca izzet altınmeşe'nin robotsal rol kesişine pür dikkat!
  (bkz: sırtına tuğla düşünce kör olmak)

  --- spoiler ---
  filmin sonunda kötü ağa kendine avrat etmek pardon evlenmek istediği izzet'in yavuklusunu vurduktan sonra bay altınmeşe'nin tepkisi süperdir:
  -nen var yavrum?
  -ıaahııh vuruldum izzet, götür beni maden dağına izzet!
  ben de ''iyi misin izzet?'' demek istiyorum bu noktada..
  --- spoiler ---
 • izzet altınme$e'nin oynadığı maden dağı türünün bilinen bütün kli$elerini barındıran bir filmdir. zamanın türkücü filmlerin en büyük malzemesi olan, gariban, i$çi, köylü delikanlısı, köyün en güzel kızına a$ık olmalar, kötü ağalar, istanbul'a gitmeler, türkücü olmalar, köye dönüp intikam almalar filan... $ayet maden dağı bu kli$elere kendi yorumunu ve kendi kli$elerine de ekler. üstelik filmde bir çok özel efektte mevcuttur. izzet'in türkü söylerken 5 kafanın bir kafa etrafında dönmesinden tutunda, ileri geri dönü$lere kadar bir çok farklı efekt vardır.

  filme gelince, izzet anadolunun huzur dolu bir köyünde ( en azından, ba$larda görünen odur) ya$ayan ana- babasını küçükken yitirmi$, çocuk ya$ta yetim ve öksüz kalmı$ birisidir. onu büyüten ki$i ise köyün değirmencisi abdullah'dır. izzet'in küçüklük yılları çabuk geçer zaten buralarda ya türkü söyler, ya bağlama çalar ya da değirmende çalı$ır. burada izzet'in küçüklüğünü oynayan oyuncunun benli olmasıda pek güzel bir jesttir. izzet birlikte büyüdüğü, abdullah'ın kızına vurgundur. abdullah'ın karısı zarife ise filmdeki diğer kötü karekterdir. üstelik tam olarak belli olmasa da yanıktır izzet'te. zarife'de bir tür feri$tah tadı almak mümkümdür. izzet'in diri ve kaslı vucutuna kar$ı bir ilgi duymaktadır. izzet, filmde yerli yersiz türküler söylemektedir. filmde ki her türkü söyleme sekansı bir çok görüntünün havada uçustuğu anlara sahne olur. aslında filmin ilerki safhalarında kar$ımıza çıkacak olan bir çok sahne, filmin ba$ında çeken türkü sahnelerinde yer alır. herhalde yönetmen izzet türkü söylerken bo$ geçmesin diye buraları ileri-geri görüntüler ile desteklemededir. seyircinin aklı karı$ır ama fazla dikkate almamak gerek bu sahneleri. çünkü çok vahim olaylar bizi beklemektedir.

  buradan sonra olaya köyün ağası girer. evet, ağa bir mutanttır. çünkü insan olamıyacak kadar garip bir $ekle, konu$maya, hal ve tavıra sahiptir. ayrıca bıyıkları ve uzun modern kesim peruk duru$lu saçları mutlaka görülmelidir. yönetmen, etkin bir ağa ortaya çıkarırken, ağayı insanlıktan tamamen çıkarmı$tır, ba$ka kalıplara sokmu$tur. doğal olarak ağa, abdullah'ın kızına sahip olmak ister. aslında kızı dağa kaldırsa kimse kar$ı gelemileceğine rağmen, kendinden beklenmeyecek kadar insancıl bir yola ba$vurur ve kızı babasından ister. ama, abdullah buna razı değildir. çünkü kız izzet'e vurgundur, baba da izzet'i oğlu gibi sevmektedir. zarife ise hem zenginliğin derdinde hem de izzet'in diri vucudunun derdinde kızı ağaya vermeye meyillidir. ama zarife dinlenmez. ağa bunun üzerine abdullah'a kar$ı maddi yaptırım uygular. asıl olduğu belli olmayan yöntemlerle onu borçlandırır.

  bunun üzerine izzet'te gurbet görünür. para kazanmalıdır. hem kızı almanın hem de babası saydığı abdullah'ı mutlu etmenin ba$ka yolu yoktur. vasıfsız bir eleman olarak gittiği istanbul'da bir in$aat'ta i$ bulur. ve tam o sırada garip bir olay olur. izzet'in ensesine dü$en bir tuğla izzet'i karanlığa gömer. izzet kör olmu$tur. yapacağı tek $ey bağlaması ile türkü söylemek ve para kazanmaktır. yine bir batakhanede türkü söylerken ne olduğu belirsiz bir kadın izzet'i dinler ve gazinoda türkü söylemesini ister. ama gururlu izzet önceleri sıcak bakmasada mecbur kalır. gazinoya çıkar ve doğal olarak gelsin paralar. ayrıca garip kadın ilk i$ olarak izzet'in gözleri açtırır. ve bir acı gerçek daha ortaya çıkar. aslında izzet kör değildir. herhalde tuğlanın etkisi ile gözbebekleri yukarı kaymı$tır ama bundan izzet'in haberi olmayınca kendini kör sanmı$tır. çünkü gözlerin açıldığı sahnede izzet'in gözbebekleri görünmez, yukarı bakmaktadır. sonra indirir ve görür. bu arada köye gönderdiği paraları zarife almakda, abdullah ise borçların içinde yüzmektedir. nedense izzet'in müstekbel sözlüsü izzet'in $ehirli karı bulduğu sanar ve umutunu yitirir. tam ağa ile evlenmeyi kabul eder ve tam zamanında izzet çıka gelir. kan revan olur maden dağı. gerisi malum son.

  izlemek gerek bu filmi. eğer bu filmi izleyemezseniz bunun muadili olan bir çok filminden birini görmek gerek. bazen ye$ilçam tv'de kar$ınıza çıkarsa, kaçırmayın derim ben.