• bankaların döviz alış ve satış fiyatları arasındaki normalden yüksek olan farka bankanın makas farkı, sakalı, avantası(...) denir.

son bi kaç gündür can sıkıntımdan hiç anlamadığım halde dolar al-sat işine sardım. kazandığım paranın yarısını bankaya komisyon olarak ödüyorum. açıkcası bu da bana enayilik gibi geliyor.

makas farkı az olan bi banka veyahut merkez bankasıyla direkt olarak nasıl al-sat yapabilirim. bilen ve yeşillendirmek isteyen olursa beni aydınlatmanızı rica ediciym.
  • bedeli ölçülebilir her türlü kıymetin farklı piyasalarda oluşan fiyatları arasındaki farktır. bu farkı cebe indirmek için yapılması gereken: (bkz: arbitraj) ya da banka kurabilir/satın alabilirsiniz.
  • iş saatleri dışında tavan yapan alım-satım fiyat farkı.
  • farkın açık olması güvensizlik, kapalı olması piyasaların oturduğu anlamı taşır. ekstrem koşullarda açık olması normal karşılanmalıdır. bankalar bu şekilde riski minimize etmek ister.
  • zannımca uzuuuun bir süre açık kalmaya devam edecektir.

hatta standart hale bile gelebilir açıklık.
  • özellikle gram altında alım satım arası makas aralığı 20 tl’yi aşmaktadır. 100 g altın alımında saniyesinde 2000 tl eksiden başlatmaktadır. %14 ten merkez bankasından borçlanıp bunu %40 tan satan bankalara sağlanan bu kar yetmezmiş gibi, serbest piyasa kurallarına aykırı bir şekilde, sırf milleti alım satım yapmaktan uzaklaştırmak ve kur korumalı mevduata çekmek için bilinçli olarak bankalara bu makas dikte ettirlmekte ve ilave fahiş kar etmeleri sağlanmaktadır.
  • döviz alım-satım için anlık bir liranın üzerinde olduğunu gördüğüm fark.
  • şu an denizbank'ta gram altında 100tl makas aralığı var, iyice boku çıkmış gibi duruyor.
  • an itibari ile akbank'ta gram altın makas aralığı 135 tl yi görmüştür.

bunun bir izahı yok, mutlaka devletin bir sınırlama getirmesi gerekiyor. altınını 2300 tl den alırım ama tl ye dönersen 5 liradan alırım demeye ramak kalmış gibi.

bunun adı bildiğiniz gasp.
hesabın var mı? giriş yap