şükela:  tümü | bugün
 • klas olanına az rastlanan bloglar. her ne kadar bence biraz fazla sephora reklamı yapsa da, iyi bir tanesi için:
  http://10dakikagecikiyorum.blogspot.com/

  holywitch'in uktesiymiş.
 • türkiye sınırları içerisinde makyaj blogları; birçok kozmetik mağazasından, parfümeriden, kozmetik reyonlarından çok daha faydalı, dürüst ve içten bir rol üstleniyorlar. daha kozmetikçide çalışan satış görevlilerinin birçok şeyden haberi yokken bu bloglar önemli bir işlev görüyor. birçok terimin anlamını bilmeyen ya da ne işe yaradığı hakkında aslında en ufak bir fikri olmayıp yine de saçma sapan ürünleri satmaya çalışan satış görevlilerinden ziyade -bu arada sözüm meclisten dışarı- makyaj blogları tamamen objektif ve dürüst yorumlarıyla elzem bir görev üstleniyor şu ara.

  yakın zamanda da en dikkat çekici oluşumları bu şeklinde.
 • http://sparklypages.blogspot.com/

  içeriği biraz daha mixed ama pekçok ürün hakkında bilgi bulursunuz diye ümit ediyorum
 • hayatinizda gorebiliceginiz en sacma blog tipidir, en azindan erkekler icin.
 • 'high end' ürünlere meraklı kesim mutlaka takip etmeli.

  http://www.thebeautylookbook.com/
 • hayatı boyunca pintilik edip makyaj malzemesine çok para harcamamış biri olarak bu blogları keyifle takip ediyorum. boş anıma denk gelir kazara satın alırım korkusuyla yanına bile yaklaşmadığım ürünleri uzaktan incelemek hoşuma gidiyor.

  dikkat ettim de her postunda sıra sıra chanel ojeler, taramalı tüfek mermisi gibi dizilmiş mac rujlar, duvar boyası kataloğu gibi gigantik far paletleri tanıtan bloggerlar var. hatta küçük ölçekliler de dahil olmak üzere çoğu böyle.

  birincisi gustav klimt'in der kuss adlı eseri makyaj malzemeleriyle yeniden resmedilse bu kadar ürün tüketilemez, mutlaka bozuluyordur onlar. ikincisi ise, bu kadınlar kozmetiğe bu kadar para harcadıktan sonra fondöten içip ruj yiyerek mi hayatlarını idame ettiriyor?

  özetle, kendi aramızda eğleniyoruz falan ama bu bloggerların hepsi bir araya gelse sephora'nın uzak doğu asya'daki bir ortak girişiminde hisse sahibi olabilirler.
 • bu işi yapanları ikiye ayırıyorum :

  *ciddi olanlar
  *ciddi olmayanlar

  +ciddi olanlar :
  bir kere son derece aydınlatıcı şekilde yazarlar. öyle canım cicim kullanmazlar. ve bu tip bloggerlardan çok şey öğrenebilirsiniz.

  *ciddi olmayanlar :
  "ayy inanmıyorum, çok güzel bir renk! yaa yerim ben seni! insan kullanmaya kıyamıyor valla güsellerim ^^" gibi abuk subuk yorumlarıyla insanda okuma hevesi bırakmazlar. beğeniyi bu şekilde okuyuculara anlatmak güzel bir yol değil açıkçası.
 • büyük çoğunluğunun firmalardan gönderilecek hediye ve küçük sample ürünleri alabilmek için açıldığını düşündüğüm,virüs gibi hızla yayılan hede.

  bir de şu youtube a konan anlatımlı videolar var ki onlarda işin plus ı oluyor. mesela birkaç tane flormar, golden rose vb. ürünleri tanıttınız,pat firma size hemen yeni ürünlerinden falan yollluyor böyle daha çok tanıtın diye.
  bu arada video demişken,bazı küçük kızların bile nasıl beynine işlediyse özenip ablaları gibi video çekmişler ki durum içler acısı. örneği için http://www.youtube.com/watch?v=ng3-2w9bvs8

  edit:ölü link
 • eklemeyi unuttum,bunların neredeyse hepsinde mac manyaklığı vardır. groove salad a siktiri çekecekseniz bana da çekebilirsiniz efendim,bir bayan bazı ürünlerini hatta isterse hepsini kaliteli markalardan alabilir ama bu bloggerların neredeyse hepsi bu işi abartıyor bence. her ay gidip o kadar para harcıyorlar ama sonra o ürünleri ellerinde patlıyor. ben makyaj malzemelerime o kadar para harcasam aç kalırım lan abartmayın.

  nefret mesajları almadan edit: hepsi böyle değildir elbet. benimde ara sıra baktıklarım var. ama çoğu zaman "makyajdan başka hayatınız yok mu lan" dediğim de oluyor..
  edit2: yazdığımı okudum da pahalı mal kaliteli maldır demişim gibi olmuş. öyle bir düşüncem yok,zira olsaydı ben de o blogger lara o kadar laf etmezdim..