• dolgu hezeyanı böyle artarak sürerse, yürüyerek adalara gitmenin mümkün olacağı projedir.
  • bu proje için harfiyat taşıyan kanyonlar sadece ortaligi şeyapmakla kalmıyor.
    sabahları e5 trafiğini de şeyapiyor, yeni yikatilan arabaları da şeyapiyor, yayalar acısından da risk yaratıyor vs vs.
    bir de maşallah ardı arkası kesilmiyor mübareklerin.
    daha bugün sabah maltepe bostancı yönünde sadece 13 tane kamyon saydım, kucukyali sapağı üzerinden sahilyoluna doğru yönelen.
    ve evet onların arkasından ilerleyen ezik binek araç bendim ve evet arabamı da yeni yıkatmistim...
  • "süreyya plajının ebesini belledik sıra anasında" dedirten proje.
  • zaten doldurulmuş olan bölgeyi bok götürmekte iken, oranın temizliğiyle, çöpüyle başa çıkamazken yeni bir çöplük alanı olacak olan proje.

pazartesi günü sabahı sanırım kimse görmüyor oraları, belediye çöplüğünden farkı yok çünkü. ortalığa saçılmış çöpleri yemeğe çalışan kargalar, martılar, akşamdan kalmış ızgaraların külleri, kendini bilmezlerin kırdığı şişeler...daha neler neler. zaten halk olarak pis bir halkız. yere tüküreni, çöpünü atanı ne ararsan var. bu yeni alanda böyle olacak bir süre sonra. bununla birlikte yaz ayının gelmesiyle akşamları sahil havası almanız zaten imkansız, çıkmanızı tavsiye etmem. tabii ki bunda yine belediyenin suçu var. insanlar için şehir içinde mesire alanları yapmazsan o sahil amacı dışında kullanılır ve insanlarda içine sıçar. bırakalım sahili insanlar e 5 karayolunun müsait yerlerinde bile piknik yapıyorlar. bir yanda taksim'de nefes alınabilecek tek parkı yok etme eylemine giriş bir yandan da insanlara hizmet edeceğim diye yine doğayı katlet.

lafın özü; sahilin (bkz: amına koduk bülent başkan)
  • güzelim sahili saçma saçma sapan şeyler için doldurma projesi. eskiden evimin balkonundan görünen deniz şimdi anasının gözüne kadar taşla toprakla dolu. tabiki benim manzaramı kesti ondan kötü demiyorum ama 2013 yılında hala deniz doldurma fikri bana çok saçma geliyor. hele ki böylesine işlek bir yerde ve bu kadar devasa bi alanı. hayır yani frizbi pisti, model araç yarış alanı için deniz mi doldurulur lan? açılışından çok kısa zaman sonra sahili dumanaltı yapan mangalcılarla dolucak bir parkımsı. çok yazık gerçekten.
  • bu ülkede mimar olmaktan utandıran bir yeni icraat daha (bkz: taksim gezi parkı)(bkz: yavuz sultan selim köprüsü). sanki varolan alanı çok doğru ve verimli değerlendirmişler gibi yeni alanlar yaratıyorlar. sonra da yavaş yavaş özelleştirir, satarlar o denize sıfır alanları. halk da faydalanamaz.

muhafaza etmek, doğru değerlendirmek, sahip çıkmak, kamulaştırmaktan bihaber ve estetikten yoksun zihinlerin elinde zavallı ülke. istediğimiz kadar protesto edelim, nafile...
  • istanbul da karalar bitti artık denizlerin üstüne inşaatlar başlıyor! maltepe sahili size veda ediyor! spor tesis adı altında ticari işletmelere rant kapıları açılıyor! bir gün doğa intikamını alacak! tek cephe taksim gezi parkı değil...dört koldan saldırıyorlar!

not: fotoğrafta görülen arkadaki yeşil alan kenan evren kışlası..askeri alanlar dışında yeşil alan kalmadı sıra onlara da gelecek!

http://im.haberturk.com/…83172a3a5e4.jpg?1355390298

güncel fotoğrafı

http://www.emlakkulisi.com/…avadan-goruntulendi.jpg

edit: ve güncel halinin videosu!!!

http://www.havadanemlakvideo.com/…tulendi-9773.html
  • süreyyaplajı'nda yaşayan biri olarak bu semtin 30-40 yıl önceki hali ile şimdiki halini karşılaştırıyorum da, hakikaten allah akıl fikir ihsan etsin bu şehri yönetenlere ve böyle projeleri üretenlere. zaten eski halinden çok uzak olan maltepe sahil yolunu piç edip bırakmış olan projedir.
  • sağ/muhafazakar iktidarlarda sıkça görülen denizi doldurma sendromunun maltepe'de vuku bulmuş ve tıpkı yakın zamanlarda tecelli eden türdeşleri gibi çevre estetiğinin yanı sıra denizdeki doğal yaşamı da hunharca mahvetmiş/mahvetmekte olan halinin resmi adı.

kollektif bilinçaltındaki analiz edilmeye muhtaç menşei için (bkz: deniz düşmanlığı)
  • bayılıyorum ben böyle projelere.

1) doldurma projesi için ayrı para,

2) doldurmak için hafriyatı boşaltmak için ayrı para.

3) boşalttığın hafriyatı imha etmek için ayrı para.

4) doldurduğun kum için ayrı para.

5) sahil dolduktan sonra işletme parası.

6) kira bedeli ve genel giderler.

7) ek vergi.

8) imar elden verilen paralar vs sayılmayan kar marjları.

sonra belediyecilikte nereye gidiyoruz. kara bitti deniz bitmedi arkadaş. ne güzel, ne güzel.
hesabın var mı? giriş yap