• devrimci zihninden devrim niteliğinde müzikler çıkaran insan.

her şeyden önce, manu chao bizden biri gibidir. mahalle maçı yapılırken, kadroya alacağınız, tatile beraber gidip, cebinizde paranız olmasa bile, beraber domates ekmek yiyip, çadırda kalabileceğiniz arkadaşınız gibidir. her türlü sesi kullanarak melodi oluşturma yeteneğine ise, şapka çıkarmak gerekir. yani bir müzisyenin hiç mi kötü parçası olmaz dedirtir insana. bir başka güzelliği ise, müziğinin evrenselliğidir. mesela, bir şarkısını, birden fazla lisan kullanarak söyler. zaten söyleyeceklerini müziğiyle söyleyebildiği için, buna pek kafa yormamaktadır heralde.

ölmeden önce canlı performansına şahit olmak istediğim nadir müzisyenlerden manu chao. zira anlatılanlar, sahnede daha da çoşkulu, daha da enerji dolu olduğu yönünde.

bir de devrimci demişken; (bkz: zack de la rocha)
  • 90'lı yıllarda dinlemiştim ilk. hayranı olduğum çılgın ve bir o kadar da kaliteli sanatçılardan biridir bu.

en yorgun zamanlarda bile "king of the bongo" dinleyip de en azından tebessüm etmemek elde değil. özellikle gençlerimizin mutlaka hayatlarında bir kere anlayarak dinlemesi gerektiğini düşündüğüm, klibi tebessüm ettiren "rainin in paradize" adında güzide bir parçası da mevcut.

katkıda bulunduğu "moonlight avenue" adlı parça da pek bir güzel olmuş.
  • melodileri birbirine benzese de insanın canına can katan güzel şarkıları ortaya çıkaran hayat dolu ömrü uzun olası sanatçı, müzisyen.
  • duyduğum en iyi ciao bella cover'ını yapmış fransız kökenli grup, diyecektim ama aslında kurucusunun adıyla anılan grup.

(bkz: josé manuel thomas arthur chao)
  • 10 yildir yatan adam.

yap ulan artik birsey de dans edelim, dokelim kurtlarimizi. hayat canimiza tak etti yine.

ya estoy curado
    anestesiado
    ya me he olvidado de tí...
  • me gustas tu
  • zapatistalara selam çaktığı para todos todo ile tüylerimi diken diken eden büyük insan.
  • 10 sene önce şarkılarındaki o samimiyetle ispanyolca öğrenmeye başlatmıştır.
    en sevdiğim parçaları;
    - me gustas tu
    - clandestino (marihuana illegal demek)
    - bongo bong
  • harika şarkıları var resmen dinledikçe ispanyolca öğrenmek istiyorsunuz. dinliyoruz da ne anlama geliyor deyip bakınca da ne kadar güzel sözleri olduğunu fark ediyorsunuz.
  • 2000'lerin ortasina kadar herhangi bir guney amerika ulkesinde baskanlik secimlerine aday olsa %70'ler civari bir oranla baskan secilirdi heralde. devrimin atesi belki daha o yillarda yanardi dunyada, he? keh keh keh...

kitleleri etkileyebilme gucu acisindan bakarsak, bana gore guney amerika'nin gabo ile birlikte dunyaya armagan ettigi en buyuk sanatkardir. daha mano negra yillarinda bile latin gencleri arasinda efsane mertebesine yukselmisti. bizim memlekette samimice duygularla,ilkelerinden odun vermeden ve elini tasin altina koyarak korkmadan gencleri alip goturen bir sanatkar olmamasi gercekten buyuk rezillik. ustadin onunde saygiyla egiliyorum.
hesabın var mı? giriş yap