• yönetici adayı adı altında gişe çalışanı, büfe çalışanı arayan firma. üniversite mezunu istiyoruz diye de ilan veriyorlar. yönetici adayı programı 6 aylık eğitime dayanıyormuş. eğitim ise sinemanın tüm alanlarında çalışmaktan geçiyor; gişe gibi, büfe gibi. peki bir yönetici adayı neden gişede, büfede çalışır, bunun sebebini de orada çalışacaksınız ki bütün her şeyi bileceksiniz hakim olacaksınız diye açıklıyorlar. yani ben orda sedat'la patlamış mısır satarken 6 ay sonra sedat yönetici adayı olmayan patlamış mısır satıcısı olarak orada kalırken ben artık yönetici olduğumdan mütevellit sedat'a sedat ben artık eski trueway değilim bakışları atabilir ve bir yığın emir yağdırabilirim oysa daha dün birlikte kola patlamış mısır yiyorduk, abi büyük boy mısır 6 tl diyorduk... işin enteresan tarafı mısır satmayı öğrenmek ve gişede bilet kesebilmek için 6 ayınızı vermeniz gerekiyor, yani nedir ki demeyin, 6 ay diyorlar. yıl içerisinde büyük şirketlerin kendi içlerinde yaptıkları toplantılarda muadil şirketlerle personel kalitesi bağlamında karşılaştırmalarında gururla bizim şu kadar üniversite mezunu çalışanımız var diyorlar, mars grubu için bu cümle eksik kalıyor, tamamlayalım; "ve bunlar çok güzel mısır satıp, bilet kesiyorlar..."

düzenleme: bu entry bazılarını pek rahatsız etti, mars'tan ordan burdan özel mesajla laf sokmaya çalışanlar var, özel mesajla cevap verdim gerçi ama buradan okuyanların da malumatı olsun diye yazıyorum, hooooooooooşt diyorum onlara defolun gidin lan rahatsız etmeyin.

ek: efendim durduramıyoruz satırlarca yazı döşeniyorlar, akıl veriyorlar, tabi ki yapacaksın diyorlar, mars çalışanları bunlar, emin olun ben şurada biraz uzun entry girince yoruluyorum, adamlar abartısız 3 paragraf yazı yazıyorlar, yani bu motivasyonu nasıl açıklayabilirsiniz ya narsizm var ben bilirim anlatırım yol gösteririm sen dinle ve uygula ya da mars çalışanı başka açıklama bulamıyorum, sadece her böyle mesaj geldiğinde bu entry'i girmiş olmaktan daha da mutlu oluyorum.
  • iş görüşmelerini stajyerlere (grup bünyesinde yönetici pozisyonunda çalışan arkadaşım söyledi) yaptıran grup. evet efendim benim başıma geldi, görüşmeye çağrıldım, genç bir kız ama beni çağırmasına karşın beni işe almaktan çok beni işe almamak gayretinde?!

kız: x lisesi'nde ( almanca eğitimi veren lisemden söz ediyor) okumuşsunuz. almancanız iyi mi?
    ben: evet iyi.
    kız: benim çok arkadaşım var aynı liseden mezun ve hepsi de almancayı unuttuklarını söylüyorlar.
    ben: ?!

başvurduğum pozisyon için "yetiştirilmek üzere" denmiş yani tecrübe aramıyorlar:

kız: evet birçok iş tecrübeniz var ama -sevimsiz sevimsiz sırıtarak- bu işle ilgili tecrübeniz yok.
    ben: ?!!!!

yahu nasıl böyle abuk bir insanı görüşmeye koyarsın mars entertainment?! yani kız çağırmış beni ama sanki hırs yapmış, almanca biliyorum mu diyorsunuz haha geçin onu bir kalem unuttunuz siz, benim arkadaşlarım unuttu, siz de unuttunuz... yetiştirilmek üzere yazmış olabiliriz ilana ama ben şahsen tecrübe arıyorum, var mı tecrübeniz ha var mı yok, gördünüz mü siz bu işe uygun değilsiniz!... noluyo ya :(
  • çalışanlarının ve yöneticilerinin tamamı doğma büyüme virginialı olduğu için bütün tanıtımlarında reklamlarında, afişlerinde, zartlarında, zurtlarında, tırtlarında ingilizcenin dibine vuran korporeyşın. yöneticilerine türkçe'nin türkiye'de ingilizce'den daha anlaşılır bir lisan olduğunu hatırlatmak isterim.
  • türkiye'deki sinema gösterimi sektörünün tekeli. iyi mi? hiç değil. batasıcalar.
  • türkiye'deki şirketlerin bir çoğu gibi yönetici adaylığının içini boşaltıp kafasına göre tekrar doldurup insanlara itelemeye çalışan firma. bak yavrum zaten yarım saat beklettiğin yetmezmiş gibi sonra karşıma dünyanın kendi etrafında döndüğünü, iki karış mini etek altına topuklu ayakkabı giyince de best model of the world olduğunu zanneden gerzek bir insan kaynakları yetkilisi oturtuyorsun. ya söylediğim her şeye ''ha ha'' şeklinde cevap verdiğinde bana karşı psikolojik üstünlük kurduğunu zannediyor ya da ağır gerizekalı bu arkadaş tam anlamış değilim. neymiş efendim altı ay boyunca sinemanın bütün bölümlerinde çalışacakmışım ki işi öğreneyim. peki altı ay sonunda yönetici olacağımın garantisi var mı, o da yok. yani performans anlamında beğenmeyip yapmazsın anlarım ama kafana eser yapmayabilirsin de. ayrıca bana altı ay mısır patlattırıp, bilet kestirerek ne tür yönetici vasıfları kazandıracaksın orası da ayrı bir konu. ha bu arada haftada mı ayda mı dört tane vereceğin tab gıda yemek fişlerini al ve o berbat yemekleri kendin ye zira ben onları bedava bile olsa yemem. bu arada ikinci görüşmeye çağırsanız da gelmeyecektim zaten ama insan görüşme sonucuyla ilgili bir geri dönüş yapar saygısız herifler. umarım memleketi esir aldığınız bu tekelinizle birlikte defolup gidersiniz memleketin sinemalarından.
  • ilk mekikle mars'a yollanması gereken "entertainment group" orada da gitsinler kendilerini "entertain"sinler.
  • bu şirketi zaten sevmezdim ortaköy migros'un üst katına yerleştiklerinden beri üst girişi "güvenlik" nedeniyle kapattırdıkları için. bilenler bilir, eskiden ortaköy migros'un zemin katta önden bir girişi ve 2. katta açık otoparkı ve arka girişi vardı. bu şirket buraya çöreklendikten sonra ilk icraatları arka girişi kapattırmak oldu. asıl bahane neydi peki? orada oturan insanlar dar gelirli ya da orta halli ya, bilmemkaç bin dolarlık cipleri yok altlarında tabii. sizin keyfiniz yüzünden insanlar dik yokuşlarda neredeyse 1 km fazla yürüsün umrunda mı? (3 kata tekabül eden bir yokuşu dolana dolana çıktığınızı hayal edin.)

ceo'nun ilk girişimcilik anısı: kediyi dördüncü kattan attım!

neyse şimdi de bu haber, üstüne tuz biber oldu. meğer ceo'su muzaffer yıldırım çok girişimciymiş (!) küçük kapitalistin hayvanların yaşam hakkına saygısı bile yok. zaten o eski güzel sinemalarımız sizin uyduruk modern avm sinemalarınız yüzünden can çekişiyor!

çözüm nedir peki? mars entertainment sinemalarını boykot etmek! mis gibi feriye sineması dururken sizin o havalı, pahalı, sevimsiz sinema salonlarınıza para kazandırmayacağım bundan sonra.
  • mad max fury road gibi bir filmi imax'te göstermeyerek sinemadan anlamadıklarını kanıtlamış firma. lan sizin neyin kafasını yaşıyorsunuz. batında kurtulalım...
  • sahibi mi ceo'su artık her neyse kişinin açıklaması sayesinde, sadece bu sinemalarda yer alacak filmlerin mümkün olan en güncel rip'leriyle bulunacağı ve ücretsiz olarak kamuya sunulacağı bir platform oluşmasının temeli atılmıştır bugün. tebrik ediyorum muzoyu buradan, kırk yıllık lümpen warez camiasını zorla eyleme sürükleyip birleştirdi adam :d
  • filmden önce en az 15 dakika, film arası dönüşte en az 5 dakika film seyrettirip toplamda en az 20 dakika insan hayatından çalan firma.

giderek tekelleşmenin etkisiyle daha fazla reklam alarak gelirini arttırıyor sanırım.
    ama bunun zararı ve dönüşü kendilerine olacak.

sırf bunu bildiğim için seansa 15 dakika geç girerim. giderek insanlar da bu yapmaya da meyilli.
    reklamlarının kitleye ulaşamaması ve reklam verenlerin sinema kanalını terk etmeleri riski ile karşılaşabilirler.

mantıklı olarak reklam sayısını azaltıp insanları baymadan reklam fiyatını çekerek de yapabilirler.
hesabın var mı? giriş yap