şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
 • iki grup takmalı:

  ilk grup potansiyel hastalar ile yakın temas edenler.bu kişilere bulaşırsa yoğun insan etkileşimi nedeniyle herkese bulaşır ki bu felaket olur. (bkz: sağlık çalışanları)

  -ikinci grup hasta ya da hastalık şüphesi duyan kişileri kapsıyor, çevreyi enfekte etmemek için maske kullanmalılar

  talep ettiğiniz o maskeler gerçekten ihtiyacı olan insanlara ulaşmalı
 • https://www.twitter.com/…status/1241462553601028097

  --- spoiler ---

  3/5 bilim kurulu üyesi prof.dr.ateş kara bilgilendirdi: "sadece hasta olan maske takmalı."
  --- spoiler ---
 • özellikle türkiye'deki doktorlar ne hikmetse maske karşıtı. evet onlar doktor, benden daha iyi biliyor ama onlardan daha iyi bilen de çin'deki doktorlar. bu konuda onlar daha tecrübeli o yüzden onlara bakmak lazım. çin'de insanlar maske takıyor, hatta takmayanı dövüyorlar.
  bir diğer örnek de hong kong. salgın başlamadan önce buradaki olaylardan dolayı zaten bunlar da maske takma alışkanlığı edinmişti; bu yüzden salgın, hong konglular için çok iyi biri zamanlamayla geldi esasında. ve salgından en az etkilenen toplumlardan bir tanesi oldular. maske kullanma alışkanlığı edindikleri için yayılmadı virüs.
  sonuç olarak taktıkları maske, cerrahi maske ve yeterli.

  bir de filtreli maskeler var ki bunların özellikle genç insanlar tarafından kullanılması çok yanlış ve malesef dışarıda görüyorum baya. evet sizi cerrahi maskeden daha iyi koruduğu doğru ama o filtre tek taraflı ve sizden çıkanı da dışarıya veriyor komple. semptom göstermeyen bir hastaysanız virüsü yayma ihtimaliniz de doğuyor. semptom gösteren hastaysanız zaten hepimize geçmiş olsun, mahşerin dört atlısı'nın pestilence'ı gibi hastalık saça saça ilerlersiniz.
  zaten şu an devletin yerinde olsam piyasada ne kadar filtreli maske varsa normal fiyatından alayını toplardım. bunlar sağlık çalışanlarına çok lazım olacak çünkü. 18 mart itibarıyla italya'daki hastaların %8,3'ü sağlık çalışanıydı işte.

  bunun dışında aslında gözleri de korumak gerekiyor. üst üste 2 cerrahi maske + koruyucu gözlük kullanımı en mantıklı seçim olacaktır.
 • madem maske hasta insanların virüsü yaymaması için, sağlıklı insanda da girişi kapatıyorsa neden işe yaramasın diye düşünüyorum.
 • sağlıklı insan için çok işe yaradığını düşünmüyorum. ancak maskenin enfekte olanların enfekte olmamış insanlara virüsü bulaştırmasında fiziksel bir bariyer görevi görerek işlev yaptığına inanıyorum.

  sadece enfekte olanlar taksın fikrine ise katılmıyorum. peki kim enfekte???

  kimin hasta olduğu bilmiyoruz.

  insanlar bu virüsü hiç bir belirti göstermeden yayabiliyor ve hiç bir belirti göstermeden yenebiliyor. o zaman hasta olup olmadığımızı bilmiyorsak takmalıyız ki yaymayalım.

  benciller için söylenecek söz ise virüsü yaymak doğrudan veya dolaylı yollardan sana zarar verecektir.

  maske tak ki virüse fiziksel bir bariyer getir. hiç bir maske virüs enfektesi birinin ağzından çıkacak virüslerin havaya karışmasını %100 engellemez ama her maske belli bir oranda ağzımızdan çıkan zerreciklerin oraya buraya saçılmasına engel olur.

  maske takalım...
 • hakkında terletip nem oluşturduğu için virüsün tutunmasını kolaylaştırdığı, ayrıca virüsün girmesini engelleyecek bir bariyer görevi göremeyeceğine, hastaların hapşırdığı ve öksürdükleri zaman sağa sola saçmasını bir nebze engellesin diye taktıklarına dair tespitler mevcut olan ikilem.
 • uzmanlar diyor ki hastalık kapacakmış gibi değil, hastalık yaymayacakmış gibi tedbir al.
  maskeye gelince konu sağlıklı adam takmasın hiçbir işe yaramıyor.
  be kafasını siktiğimin uzmanı bu virüsün bulaş hızı kuluçka döneminde belirti vermemesinden kaynaklanmıyor mu siktiğimin malı?
  herkes maske takması lazım, koredeki gibi.
 • herkesin takması mecbur olsaydı, o zaman faydası olurdu.
  koca bilim insanlarının da hasta olan taksın saçma sapan lafını anlamıyorum, sanki herkese test yapıyorlar da kim de var virüs kim de yok biliyoruz. virüsü taşıyanların %80 belirti bile göstermeyecek diyorlar o zaman bu adamlarda maske takmadığı için herkese bulaştıracak.
 • doktorlar takmayın işe yaramıyor diyor. ama kendileri maskesiz gezmiyor. hepsi bize kalsın istiyorsunuz dimi? yemezler *
 • filtreli maske takarsanız düşük partiküllü mikroorganizmalara ya da tozlara karşı yarar sağlarsınız. eğer hasta değilseniz cerrahi maske takmayın. zira sürekli onun içinde nefes alıp veriyorsunuz ve nefes verirken çıkan nemli hava o maskeden çıkarken illaki nem oluşturuyor. bu tür yüzeylere bakteriler daha çabuk yerleşir ki korunmak isteğiniz korona virüs bir çok yüzeyde uzun süre yaşayabiliyor.
  korona günlerinde çalışan bir saha personeli olarak gördüğüm ilginç durumlar var. bir çok kişi kendi özel arabasında tek kişi seyahat ederken maske takıyor. mantığı ne bir türlü çözmüş değilim. eğer taşıyıcı değil de sağlıklı kişilerse tek mantıklı açıklaması çıkarıp takmaya üşendilleri olabilir. sağlıklı iseniz ve toplu bir yerde sıkışık şekilde insanlarla temas halinde kalmayacaksanız maske takmayın. boş yürüyüş yollarında, sahilde yürürken maske takmak alacağınız havanın kalitesini de etkiler.