• daha önce yapmış olduğum yorumu doğrular.

maske dağıtma sistemi tam olarak da eczacılar odası sebebiyle gedik kalmıştır.

daha önce 1 lira olan maskeleri 5 liradan sattılar,
    devlet, maske satışı yasak, ben dağıtacağım, ptt aracılığıyla dedi
    hemen eczacılar odası ayaklandı, siz dağıtmayın, ptt çalışanlarını riske atmayın, bu işi biz yapalım, dedi, insanları eczaneye gitmek zorunda bıraktı.

daha sonra, "biz bu işi daha iyi yaparız, izin verin satalım, kar payını da siz ayarlayın" dediler. devlet üst sınır koydu, 1 tl.

şimdi de "ama biz satamayız, 1 liraya zaten bize geliyor" dediler.
    hala para kazanma derdindeler.
    bu insanların sağlığı üzerinden böylesi acil bir durumda, salt tedarikçi olmak zoruna gidiyor adamların.

madem derdiniz kâr, insanların cebindeki para idi,
    en başta hiç karışmasaydınız da ptt dağıtsaydı.

bir de, devletin maske saçmalığı yüzünden işi gücü bırakan eczacılar, diye savunulmaya çalışılıyor.
    abi karışmasaydınız o zaman, ptt dağıtsaydı.
  • insanlar deli gibi maske satın almadan önce o eczaneler ilaçta kar ediyordu. şimdi maskeyi aldıkları fiyattan satarlarsa zora mı girecekler? e zaten daha önce neredeyse hep ilaçla döndürüyordunuz?

bakın çok basit bir düşünce bile pandemiden kar etme isteklerini ortaya koyuyor. etsinler ama vatandaş da görsün bunu.

edit: güzel kardeşim maskeler 1 liradan sağlanırsa kar edilmeden satılsın dedik. devletin 1 lira dediğine göre 1 liradan almanızı sağlayacağını düşünerek hareket ettik. yarın 3 liradan gelen maskeyi 1 liradan satın demedik. devlet eczaneye 1 liradan sat diyorsa, eczaneye satana da diyecektir bunu, demelidir.
  • gelişi 1tl de dev saçmalık yani. ben de salgın öncesinde 50'lik paketi 12,5tlye aldım. tanesi 25 kuruş yani. (3 katlı değil 2 katlıydı belirteyim sıkıntı olmasın)

ha şu an imalatçılar eczacılara 1tlden iteliyorsa o zaman imalatçıya da tavan fiyat koyacaksın. zaten neden koymadın değil mi?

edit: teli de var hemi de
  • 10 kuruşluk maske için doğru söz.

fabrikası olsa kağıttan günde 1 milyon tane üretir bunu. insanlığın çok ulu öte geleceği gören halkından başka bir şey düşünmeyen yöneticilerin elinde kendisini düşürdüğü hale bak. (küfretmeden bitirebilmek zor oldu cümleyi.)

edit ek: gelişi bir liraymış. maliyeti ne bunun? peçeteden hallice bir malzemeden üretilmiş bir şey kullan at yüz maskesi. gelişi bir liraysa gelişinde sorun var demek. birileri birilerini güzel yiyor.
  • sallamasın o arkadaş salgından önce 50 maske 30 liraydı
  • 50'lik paket 12,5 liraydı. tanesi 25 kuruşa geliyordu.
    eczacı kâr ettiğine göre tahminen eczaneye gelişi 10-15 kuruştur.

salgın öncesi ve sonrasındaki enflasyon ve dolar artışına baktığımızda, %100 zam yapılsa bile eczacıya 20-30 kuruş gibi bir fiyata gelir –25 kuruş diyelim biz–. 50 kuruştan satsa (%100 kâr), 50lik paket 25 tl olur. ama beyimiz 50'lik paketi 100 tl'den aşağı satmak istemiyor.

edit: 1 tl tavan fiyatıdır. yani baya baya kârlı bir fiyattır. isterse 50-75 kuruş gibi fiyatlara satabilir yani. ama bunlar %300 kâr olan tavan fiyatını dahi beğenmiyor.
  • pandeminin ilk günlerinde insanlar maskesiz kalmasın diye kaç gece maske ithalatçısının deposunda sıra beklediğimi ben biliyorum. eczacıları kamyonun önünde sıraya dizen adam en fazla 500 tane olmak üzere 2.90+kdv ye satıyordu maskeleri. o dönemde eczacıların alış faturaları ve satış fiyatları devlet tarafından yakından takip edildi.
    piyasada çok sayıda üçkağıtçı eczacı olduğunu ben de biliyorum ama corona sayesinde eczanelerin maske üzerinden yüksek kar elde etmediklerini rahatlıkla söyleyebilirim.
  • benim anlamadıgım linkedin üzerinden o kadar tekstil firması maske üretip devlete hibe etti..reklam vs güzeldi duygulandık ağladık hüloğğğ bizi bölemezler ameke dedik..diğer fakir okyanus ötesi ülkelere,avrupa'ya uçaklar gönderdik.reyis çıktı olmaz öyle şey parayla satamazsınız bölemezsiniz bizi kodumun fetöcüleri dedi...yani diyeceğim şu ki noldu bu beleş maskeler ?
  • secim onu tanzim satis diye bir seyyar uyduran hukumet halk ekmek bufelerinden maske dagitabilirdi sanki .
  • kapitalizm de fiyatlar arz talep dengesi ile oluşur. üretimi az olan piyasada yeteri kadar bulunmayan malın değeri otomatik olarak yükselir. var olan üç beş tane maskeyi de başka ülkelere gönderirsen fiyat astronomik rakamlara çıkar. türk köylüsünü yıllardır bu şekilde bitirdiler. köylünün girdilerini yüksek tutup ucuz hayvan mercimek buğday nohut pirinç ithal ederek köylüyü zarar ettirdiler.

maskenin ucuz olmasını istiyorsan milyarlarca maskeyi piyasaya sürersin herkesin de satışına müsade edersin gerekirse işportada bakkal da bile satılır, bak fiyatlar nasıl düşüyor. en iyi bunu kendileri bilir. burdan ne sonuç çıkıyor üretim yok. dışardan ithal edecek parada yok.
hesabın var mı? giriş yap