14115 entry daha
  • biraz analiz yapalım mı?
    -eray bir icraatini göremedik. sürekli konuşuyorsun. iddialı cümleler kuruyorsun. atar yapıp duruyorsun. dün elemede aldığın birincilik haricinde ne yaptın sen? geçen hafta elini neye attıysan mahvettin. hala buna rağmen bu neyin özgüveni? boş boş konuşup bunu destekleyici bir şey yapamadığın için izleme tahammülü bırakmıyorsun.
    takıma “seçilen” son kişi oldun. hâlâ konuşuyorsun. biraz sus yemek yap.
    - uğur bugün potansiyeli olduğunu gösterdi. 6. olduğu yarışmada eğer tuzu abartmasaydı; incirden yaptığı mayonez ile dikkat çekmişti. ama bugün kaptan oluşu, yaptığı ıslak hamburger her anlamda potansiyelini ortaya koydu.
    - serhat takım oyuncusu ol. bireyselde iyisin, hırslısın, isteklisin. eyvallah. takım oyunlarında silikleşiyorsun. sebebini eleme sırasında barbaros sorguladı. bu da barbaros’un ne kadar zeki olduğunu gösteriyor. detayı iyi fark etti.
    - emir ete süte karışmayan efendi yarışmacı. biraz aksiyon gerekiyor. kimseyle kavga etmeyip ben işime bakarım abi diye takılıyor. olmaz öyle. yarışmayı istiyorsan biraz hırslan. kendine gel. ayrıca takıma 2. seçilecek ne yaptın anlamadım. biraz abartılıyorsun sanki.
    - furkan iyi bir pastacı. yarışmanın sonuna kadar gider. kimse de elemeye çalışmaz. herkes takımında görmek isteyeceği için muhtaç ona. bu da onu güçlü yapıyor. sadece pasta yaparak yarışma kazanabilir mi muamma ama yarışmada uzun süre izleyeceğimiz kesin.
    -favorim tabii ki barbaros. çok renkli bir karakter. şeytan tüyü var. eğlenceli diyaloglara giriyor. onu izlemek çok keyifli. bu hafta parla barbaros. gözümüz üzerinde.
  • serhat sosyal hayatını ihmal etmeden öss türkiye 1. si olmuş öğrencilere benziyor.
  • furkan özet bkz
  • bu güne kadar acilan tüm masterchef basliklarina yazdigimin aynısını yazacagim. orjinalini seyrettikten sonra bir boş geliyor, bir boş geliyor...
  • ayyuce tam şey ya. sınıflarda her şeyi sorup bi bok anlamayan. saçlarını iki yandan bağlayan kız öğrenci.
    duygu da kendini dokunulmaz falan filan sanıyor galiba. birisi onu yazınca laga luga yapıyor.
    kısacası bence ikisi de inanılmaz itici
  • mehmet chef guancomole değil diyor, bahsettiği guacamole. meksika mutfağı deyince herhalde akla gelen üç dört şeyden biridir.

geçenlerde de patates doğrarken ısrarla batonette yerine botanet diyordu. quiche lorraine yaptırmışlardı geçen bir programda benim bildiğim kadarıyla domuz pastırması- (lardons) filan ihtiva eder. kiş yaptıralım desen anlarım da hem quiche lorraine dersen hem domuz olmazsa, ne anladım ben bu işten. içlerinde en çok bilgili mehmet chef bu arada. ama alaylı olduğu için teorik bilgide sıçıyor biraz.

geçenlerde eti mühürlüyoruz ki suyunu kaybetmesin gibi bir şeyler söyledi. eti mühürlemenin esprisi etin tadını, aromasını artırmak ve dokusunu (texture) değiştirmektir. bunu sağlayan da maillard reaksiyonudur. eti tavada ya da fırında yüksek ısıda pişirdiğinde nemini (suyunu) kaybeder.

az önce somon carpaccio dediği tabakta neredeyse somon yok. garnitür gibi kenarda duruyor grissini üzerinde. yemyeşil bulamaç gibi bir sos yapmış, ipeksi oldu diyor. ukalalık etmek gibi olmasın ama şefim somonun assolist gibi ön plana çıkması lazım öyle yeşil çorbanın yanında uvertür sanatçı gibi carpaccio olmaz.

carpaccio yapacağız diyor iki yarışmacı da somonu pişirmeyi düşünüyor. biri pürmüzle girişti somona. hayvan gibi dilimler kestiler. bunlara okulda ne eğitim veriyorlar gerçekten merak ediyorum. incecik kesersin, narenciye, zeytinyağı ve tuzla marine edersin. carpaccio denince aklına bunların gelmesi lazım.

bir de chef danilo dedikleri dalyarrağın tam olarak fonksiyonu ne orada? de-şek-kurler ve eline salik demekten başka?
  • 2 entryden biri “orjinali daha iyi yaa” eğer bu değilse öteki “bu programları nasıl izliyosunuz”

oğlum siktirin gidin lan şu başlıktan. orjinali daha iyiyse gidin orada yazın. bi bitmedi avradını siktimin dallamaları. millet izliyosa size ne amına koyim
  • barbaros’a çok gıcık olmam gerekirken olamıyorum. adam aslında beynindekini direkt söylüyor, sonra üstünü kapamak için de başka bir yalan söylüyor. ama konuşma tarzından mıdır nedir kızamıyor insan. anlamadım. bu arada bence tiyatrocu da olabilirmiş. farklı karakterleri güzel çıkarır. sinemada bile değerlendirebilirler barbaros’u, ses tonu vs de müsait buna. oyuncu olursa böyle biraz dahi, deli karışımı bir rolü fena güzel oynarmış gibi bir potansiyali var.

sefa, berk, emir ve tanya bence kesinlikle yarışmanın en güzel ruhlu yarışmacıları. iyi ki varlar, yarışmayı izlenebilir kılıyorlar.

ayyüce biraz törpülendi, artık pek sesi çıkmıyor. ama egosu gereksiz yere şiştiği için şu an sönmesi normal. ileriki bölümlerde yükselebilir. kolay kolay gideceğini sanmıyorum.

duygu ve eray’dan hiç haz etmiyorum. başarılı aşçılar ama karakterleri, konuşma tarzları, gereksiz tripleri katlanılır gibi değil.

furkan’ın kendini beğenmiş ve çabuk parlayan tarafını hiç sevmiyorum. fakat bir şekilde eray ve duygu kadar itici olmamayı başarıyor. sınıfın haylaz çocuğu gibi sadece.

esra yaratıcılıkta kendini ilerletirse 10 numara şef. ama kendisini geliştirmesi için çok fazla tecrübeye ve okumaya ihtiyacı var gibi görünüyor. bu tempoda arayı nasıl kapatır bilemiyorum ama onu izlemek gerçekten keyif.

serhat bu kadar iyi bir aşçıyken keşke bu kadar katı ve soğuk olmasa. sadece kazanmaya geldim diğerlerinden bana ne tavrını anlamakla beraber artık baymaya başladı. bu yarışmayı kazanabilir, hak etmez de diyemem. ama keşke bu kadar kontrolcü ve didaktik bir tavır içinde olmasa. izlerken ben kasılııyorum.
  • tvlerdeki sürekli farklı yörelere ait ağızları duymaktan bıktım. yok kıbrıs ağzı yok karadeniz ağzı veya doğu ağzı yeter. bu ülkede yaşayıp üstüne eğitim alıp nasıl böyle konuşuyorsunuz anlayamıyorum.

edit: süreki mesaj aldım. ben tvlerde farklı ağızların prim yapmasını eleştiriyorum. yoksa köylerdeki ya da sokakta konuşanlardan bana ne.
  • berk: bu yarışmanın gizli favorilerinden. yetenekli ve kafası çalışan bir genç olduğunu düşünüyorum. mühendislik fakültesinden yanlışlıkla masterchef stüdyosuna gelmiş gibi duruyor.

özgül: 36 yaşındaymış. en az 43-44 gösteriyor. nedense pek hazzetmedim. sevimsiz bi hali var.

tanya: final dörtlüsünde olmasına kesin gözüyle bakıyorum. insan ilişkileri de fena değil. önü açık.

celal: kendine güveni o kadar düşük ki, yapabileceği şeyleri bile tam olarak yapamıyor. özgüven önemli.

barbaros: kendini güzel pazarlıyor. diğer yarışmacıların da saygısını kazanmış durumda. yeteneği de var. final yapar diye düşünüyorum.
31977 entry daha
hesabın var mı? giriş yap