• maddenin hareket ve davranışının hesaplanabilmesi ile olabileceğini düşündüğüm durum.

sanırım bu konuya en yakın bilim dalı kuantum.
  • fizik-kimya-istatistik ve bazı biyoloji hesaplamalarının da matematikten geçtiğini kabul edersek doğru olabilecek bir önermedir.

düzenleme: zamanında "biyoloji" yi yazarken klavye hatası yaşamışım.
  • daha doğrusu, gelecekte gerçekleşecek belirli bir olayın tarihteki zincirleme etkisi olarak adlandırılması gereken geleceği görmedir.

en yakın bilim dallarından birisi istatistiktir.
  • olmayacak durumdur.hesap yönteminin temeli olan matematik kabuller üzerine kuruludur.geleceği görmek için hesap etmek lazım. insan oğlu hesap edemez, kabul eder.kabul ettiğini hesap ediyorum zanneder. 1+1=2 kabul edilmiş bir teoremdir.
  • (bkz: logic)
  • rica etsem de bilmediğiniz konularda "bence" ile başlayan saçmalamalar dizmeseniz?

geleceği göremedi: her eline klavye alan hacet giderirken aklına geleni yazmaya devam ediyor.
  • yeterli parametre ve algoritma ile olabilecek hede
  • saçma değildir. matematiğin yardımıyla gelecek güneş tutulmasının tarihini ve saatini bilebiliyoruz. haftasonu havanın nasıl olacağını, kaç saat sonra gitmek istediğimiz yere varabileceğimizi biliyoruz.

teorini sevdim delikanlı.
  • şurada da benzeri sorulmuş soru.

kimi matematiğin doğa ile ilgisi olmadığını belirterek olamayacağını belirtse de kimi de mümkün olduğunu ve benzerinin - küçük boyutlusunun firmalar tarafından * zaten uygulandığını belirtmiş.

şöyle bir kaynak da var.

ayrıca a beautiful mind filminde de buna benzer bir konu işlenmişti.
hesabın var mı? giriş yap