• (bkz: allianoi)

"masal der ki; tılsım, su perisinin elindeki kristalde. ey, dolunay masalcısı, yol kesenler yanı başında su perisinin. görmeyi bilmeyen insanların elinde yanlış anlaşıldı bütün bilgiler.
    kırmız kitabı yeniden bulan kişi, su perisinin orada durmasının gerçek nedenini yüzyıllar sonra anlayacak.
    git ve kurtar allianoi'nin yer altı kentini. su için doğdu su için yok olmasın!
    öncelerin öncesinden, mavi zamanlardan geldi bu masal sizlere. elinizi çabuk tutun çocuklar, tez büyüyün, dürüst düşünün. yağmacılar doymazlar azla buzla, tuz dökerler yaralara.
    şunu bilesiniz; erişilmez köşelerde, dağların içinde yatıyor kayıp şehirlerin gizemi. peşinde hep onlarca harami."
  • çocukken okuduğum için kendimi şanslı gördüğüm bir kitaptır. ara ara aklıma gelir. tabi ki akışıyla ilgili aklımda kalan pek bir şey yok. ama hissettirdiği duyguyu hatırlıyorum. merak. dünya'da olan pek çok şeye karşı merakımın artmasını sağlayan bir kitap olmuştu. birce ismini hiç unutmadım. evimin salonunda iki tekli koltuğu birleştirip birine oturup diğerine ayaklarımı uzatıp okumayı yeni geliştiren halimle özenle okumaya ve anlamaya çalıştığımı hatırlıyorum. bu roman okumayı seven bir çocuğa alınabilecek güzel bir hediyedir. belki de okumayı sevdirecek bir hediye.
  • mavisel yener'in 2003 yılında tudem edebiyat ödüllerinde çocuk romanı dalında birincilik ödülü alan eseridir. aynı zamanda öyküsünü (bkz: allianoi) antik kentinin sular altında kalmasına dikkat çekmek için yazmıştır.

"çözdüğümüz her sır yeni bir yük bindirir omuzlarımıza... bu öykü bundan sonra başlar. mavi zamanlar'ın dolunay masalcısından merhaba;"
  • çok severek okudugum bir kitaptı, düşününce hep türk yazar okumuşum küçükken de sanırım. öyle denk gelmiş yani hiç türk yazar onyargim oluşmadı. ılkokulda okumak için çok güzel bir kitaptı bence. ama yazarın diğer kitaplarını çok da beğenemedim eleştirilecek bazı noktaları var ve yayinevlerini ele geçirmiş durumda resmen alakalı alakasız kitap çıkartmış. neyse konudan kopmayalım bu kitabı tavsiye ederim ilkokul ortaokul için çok mistik güzel bir yanı vardı.
  • mavisel yener'in cocuk kitabı.7.siniflara sinav kitabi olarak bu sene seçtiğimiz kitap.merakli ve kültürel değerlere sahip çıkması gereken her çocuğa okutulması gereken bir kitap..merakli 7 sinif öğrencisi birce ve arkadaslarinin arkeolojik kazı alanına gitmesiyle başlıyor.sir dolu bir kitabın şifrelerini çözmeye çalışıyorlar.
    bir masalın rotasında hareket eden, dünyayı kurtarmak için çaba gösteren çocuklar... bu uğurda kendilerini dahi hiçe saymaları... dostluk, insan sevgisi, çevreye duyarlılık ve en önemlilerinden biri: merak... kültürümüze, tarihimize, doğamıza duyarlılık uyandıracak bir eser. çocuklar da yetişkinler de okumalı diye düşünüyorum.
    kitaptan bir kaç alıntı..
    "vazgeçiş zayıflar içindir, adım atmaktan korkma!"
    "merak bilimin ikiz kardeşidir."
    "insanların yüzlerini kolayca görebiliriz ama yürekleri gizlidir."
    "gerçek gezginler yeni yerler aramazlar, yeni gözlerle bakabilirler."
hesabın var mı? giriş yap