• son mdt eseri icin (bkz: beni gormezden gelme)
  • geçtiğimiz cumartesi 20. yıl galasını yapan ankara'nın gururu* "sanat" topluluğu; ankara'lıların pek ilgisini çektiğini düşünmüyorum ama maalesef. hayır anlamadığım nokta şu: iki tane hollywood filmi seyredince kendisini sanat uzmanı sanan, ya da entelektüel birikimi bundan ibaret olan bir sürü insan/suser var ortada ama altı üstü 5 tl olan bir dans/bale/tiyatro etkinliğine gidemiyor bir türlü nedense bu kitle. 3000 tl veriyor bir dslr fotoğraf makinesi almak için ve bir anda kendisini henri cartier-bresson sanıyor ama nedense sanatın çok daha makul ve ulaşılması kolay branşlarına eğilemiyor bir türlü.

neyse, galadan bahsetmek gerekirse, çok fazla profesyonel* olmayan ama çok keyifli bir gösteriydi. ilgililere plaket verilen törenin daha önceden prova edilmediği bariz bir şekilde belliydi*. kimin plaket verdiği, kimin aldığı, kimin getirdiği, kimin götürdüğü baya bi karıştı bir ara ama beyhan murphy'nin araya girdiği** kısımlar komikti. 1995'te* oynanmış kahvehane oyununun bir parçasını yine aynı kadronun tekrar oynaması gerçekten hoş bir sürprizdi. bütün parçaları harika olsa da özellikle mdt oyuncuları; deniz alp ve kerem inanç'ın oynadığı gündüz gece'den bir parça gerçekten galanın en güzel kısmıydı bence. bir yaz gecesi rüyası'nın parti sahnesi çok eğlenceliydi ve bitişe uygun bir sahneydi kesinlikle. genel olarak söylemek gerekirse; birkaç aksaklığa rağmen oldukça keyifli ve doyurucu bir gösteriydi. umarım daha uzun yıllar, birçok yıldönümü gösterisini izlemek ve değerlendirmek de kısmet olur benim gibi amatör bir sanatsevere.
  • ülkemiz sınırlarını aşan başarılarıyla neredeyse turneye gittiği tüm ülkelerde heyecan yaratan insanlar... bir çok profesyonel dans topluluğuna atölye çalışmaları ile ders vermeleri de ayrı ve haklı bir gurur nedeni. kadın ve erkek bedeninin tabulardan sıyrılıp, özgürce, şehvetle, sevgiyle, kavgayla bir araya gelişi, müthiş anlamlı doğaçlamalarıyla çok farklı ve incelikli bir dil yaratmaları bambaşka bir dünyaya götürür sizi. son eserleri için: (bkz: üç nefes)
  • 1983 de ankarada kurulmustur. modern dansin oncusu olmak istemiyle basarili sanatcilarin elindeydi zmaninda. zeynep tanbay olsun mustafa kaplan, aydin teker olsun, ki bu grup modern in istanbul olarak bir olusum da olusturmuslardir, geysan hanimla beraber. su anda beyhan murphynin egemenliinde bulunan grup komunitede itibar kaybetmektedir.
  • modern dans toplulugu
    kanimca turkiye'deki en saglam dans topluluklarindan biri
    beyhan murphy hanfendinin yonetimindedir
  • mdtist, mdt istanbul, mdt ... hangi başlığa yazacağımı bilemedim ama en çok kullanılan bu görünüyor.
    akm'de 22 mart'ta sahnelenen yeni hayat dans gösterileri hiç beklemediğim kadar iyiydi. ülkemizde modern dansın sürekli tef, ney ve kanuna bağlandığı etnik damarı sevmediğimden, beklenti içinde değildim. şaşırdım.
    özellikle girişin yapıldığı koz tüyler ürperticiydi. iyi anlamda. onur seçki de müziklerde harika bir iş çıkarmış. ikinci favorim, hep hasta kafa ürünlerinden. başka nasıl ifade edebilirim bilmiyorum, gösteri de müzik de ürkütücüydü.
    uzun zamandır beni bu kadar şaşırtan ve iyi hissettiren bir performansa denk gelmemiştim.
    playlist
  • bu akşam akm'de izlediğim yeni hayat'ı var eden topluluk. beş bölümden oluşuyor; koz, söz, hep, neva ve parti. sadece bir dans değil, bir oyun, bir destan. daha evvel de gösterilerini izlemiş hatta şehir orman'dan biraz buruk çıkmıştım ama yeni hayat, yeni bir hayat sundu. müziklerin sahibi onur seçki. destanı yaratanlardan biri de o. gidin izleyin diyeceğim lakin bilet bulmak için yüce dionysos'a yakarmak gerek.
  • 11 yıl önce kurulan, yıllardır takipçisi olduğum çağdaş dans topluluğu. ankara opera sahnesindeki gösterilerinin dışında yurtdışı turneleri de yapmışlardır. hatta seyahatname 2001 ile hollanda dans festivali'ne davet edilmişlikleri vardır.

http://www.mdturk.com/
hesabın var mı? giriş yap